Nelítostný Maigret
Georges Simenon
Komisař Maigret série
Případ Saint-Fiacre – Maigret a vzpurní svědkové. Dvě kratší detektivky s komisařem Maigretem se odehrávají v ponuré době Dušiček na pozadí problematiky velkých rodinných majetků před úpadkem. V prvé dochází k tajemné, předem však policii oznámené vraždě v zámeckém kostele panství Saint-Fiacre, kdy při mši za zemřelé umírá téměř v Maigretově přítomnosti hraběnka panství. Ve druhé je zavražděn nejschopnější člen rodinné firmy, přičemž během vyšetřování umírá ještě další člen.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1971 , OrbisOriginální název:
Affaire Saint-Fiacre / Maigret et les témoins récalcitrants, 1959
více info...
Přidat komentář
Klasický Simenon/Maigret, vynikající atmosféra, ale stejně jsem se do první povídky nemohla začíst. Případ Saint-Fiacre se mi víc líbil jako rozhlasová hra na Vltavě. Druhý případ byl naprosto skvělý, ponurost, zmar, beznaděj.
Oba příběhy jsou prostoupeny atmosférou zmaru, úpadku, naduživosti. Atmosféra tak těžká, že mne celý den vyháněla od knihy a nutila mýt okna, přesazovat květiny, leštit nábytek a křišťál ve vitrínách,…jako by na mne padala nákaza z toho zašlého světa ubohosti. Jediné prosvětlení byla návštěva u Veroniky Lachaumové.
Mistrně navozené pocity a výborně vystižené charaktery.
Je možné zabít při bohulibém čtení Bible v osamělosti kostelní lavici při mši někoho na dálku s předpovědí na přesný čas ?
Mistr vražedných motivů svého pachatele vybaví logickými důvody, a to je to charakteristické pro autora, maličkosti v mysli dokáží vyvolat smrtelné pasti.
Audio - povídka Případ Saint-Fiacre s příjemným poslechem.
Knihu L'affaire Saint-Fiacre, česky Případ Saint-Fiacre, dokončil Simenon v lednu 1932 a v témže roce také vyšla knižně. V roce 1959 vznikl stejnojmenný film, u nás uváděný pod názvem Případ komisaře Maigreta, kde Maigreta ztvárnil nezapomenutelný Jean Gabin. Tolik jen na upřesnění.
Kniha obsahuje dvě novely, každá má přibližně 100 stran a obě vznikly v roce 1959. V obou vystupuje Maigret, ale ani jednou není úplně sám sebou.V první novele Případ Saint-Fiacre se Maigret pouští do svého rodiště, kde se vrací ve vzpomínkách do svého mládí. Zločin vlastně není úplně zločin, Maigret vlastně nevyšetřuje, ale spíš jen přihlíží událostem. Simenon výborně vystihuje atmosféru upadající šlechty na venkovském zámku.Ve druhé novele Maigret a vzpurní svědkové se Maigret musí při vyšetřování hodně řídit pravidly, které ve Francii panují, totiž poslouchat vyšetřujícího soudce, reportovat mu, přenechávat mu výslechy apod. Simenon zde opět výborně podává obraz buržoazní rodiny, jejíž továrna na oplatky již spěje ke krachu a v níž se stane vražda.Obě novely patří k nadprůměrným, vtahují čtenáře přímo do prostředí děje. 85%, 5.2.13.
Část díla
Autorovy další knížky
1977 | Maigret chystá léčku / Maigret zuří |
2007 | Maigret na dovolené |
1970 | Maigretův revolver a stará dáma |
1983 | Kdo jinému jámu kopá |
1979 | Maigret má strach / Maigretova dýmka |
Případ Saint-Fiacre celkem zamotaný, hodně podezřelých. Vyslechla jsem jako rozhlasovou hru- výborná atmosféra. Maigret vzpomíná na své dětství na zámku.
Druhá povídka byla velmi ponurá, kdy členové rodiny zavražděného, Maigretovi vůbec nepomáhali ve vyšetřování.