Komunistky s fanatismem v srdci
Jiří Pernes
Příběhy deseti významných českých komunistických funkcionářek, které svůj život zasvětily práci pro stranu. Ovšem kromě toho, že „bojovaly za lepší zítřky“, byly také matkami, jež se musely starat o své rodiny, byly manželkami a milenkami většinou významných mužů, kteří zpětně ovlivňovali jejich osud. Známý český historik vytvořil kritické a působivé portréty Anežky Hodinové-Spurné ("Bojovnice za práva utlačovaných") Gusty Fučíkové ("Profesionální vdova"), Ludmily Jankovcové ("První žena ve vládě"), Marie Švermové ("Zástupkyně generálního tajemníka KSČ"), Jarmily Taussigové-Potůčkové ("Strážkyně čistoty strany") Jarmily Glazarové ("Národní umělkyně"), Marie Mikové ("Místopředsedkyně Národního shromáždění"), Gertrudy Sekaninové-Čakrtové ("Diplomatka se statečným srdcem"), Jiřiny Švorcové ("Herečka, která zůstala věrná") a Marie Kabrhelové ("Soudružka z povolání").... celý text
Přidat komentář
Moc nerozumím tomu, proč ostatní kolegové jsou ke knize tak odtažití. Pro mne strhující zážitek! 1) Ten nápad: udělat 10 žen, které propadly myšlence komunismu, je skvělý. Každá totiž propadla jinak a měla úplně jinou trajektorii, některé dožily na vrcholu politické "slávy" (Hodinová-Spurná, Fučíková), některé prozřely v době 60. let a režim se jim za to krutě odměnil (Jankovcová, Švermová, Taussigová-Potůčková, Miková) a některé se svým fanatismem samy odsoudili do absolutní samoty (Švorcová, Kabrhelová) a některé dokonce projevily i určitou míru statečnosti (Glazarová, Sekaninová-Čakrtová). Hvězdou nad nimi je však Miková, která sehrála velmi pozoruhodnou roli v okupačních dnech 1968. Takže ten výběr je skvělý, každá z dam je jiná, a nejsou to jen nějaké "přívažky", jako by byly třeba manželky prezidentů apod., jsou to naprosto svébytné osobnosti, které viděli v politice životní poslání a jejich názory se vlivem okolností různě vyvíjely. 2) Způsob, jakým je kniha napsána - myslím, že pan Pernes by klidně mohl psát filmové scénáře nebo beletrii. Dokáže přes jeden okamžik nebo líčení situací být velmi přesvědčivý, postavy jsou životné a není to nějaké nudné popisování osudů z archivů. Každá kapitola je přitom uchopena jinak. A zároveň je evidentní, že každý příběh je postaven na studiu pramenů, a to často opravdu archivních, tedy primárních. Je to naprostá radost to číst. 3) Z knihy jako celku vane směs tuposti, autentické víry, ale zaslepenosti, zároveň drobnější i zásadní životní statečnosti, všechny valéry životních postojů a možností, které jsou možné v totalitním režimu. Je to naprosto plastický pocit, a také z knihy plyne poznání o neuvěřitelné zrůdnosti, jak se komunistický režim dokázal chovat ke svým nejvěrnějším, kteří to mysleli (v tomto případě myslely) nejupřímněji, jak to vůbec srdcem i činy jde. Už jsme si zvykli na líčení politických procesů, ale tyto ženy stály i od těchto procesů různě daleko, v hierarchii byly různě vysoko, ale jak šly dějiny komunismu u nás, tak je to postupně semílalo a semílalo. Fascinující. Moc panu Pernesovi děkuji a všem doporučuji!
Knihu hodnotím také jako průměrnou. Pravda, jsou tam úsměvné příběhy. Třeba o postrachu všech pražských četníků za I.republiky - z Anežky Hodinové-Spurné, která je při zatýkání mlátila, škrábala i pokousala, aby vše korunovala po předvedení na četnickou stanici k identifikaci - průkazkou poslankyně parlamentu.
Za nejzdařilejší považuji profily Marie Švermové, Jarmily Taussigové-Potůčkové a Jiřiny Švorcové.
Kapitolou samou pro sebe je národní umělkyně Jarmila Glazarová. Pokud existuje kdesi ve vesmíru cosi jako peklo, tak tam zřejmě do nekonečna bude procházet zapáchajícími kanály.
Nejzajímavější momenty v celé knížce jsou dle mého záznamy různých schůzí, kde se odhalovali a tepali škůdci. Ty metody jsou skutečně úžasné. Taková schůze začala nevinně a budoucí oběť nic netušila. Postupně se to začalo různě otáčet proti ní a najednou se nestačil funkcionář divit.¨
Štítky knihy
ženy komunismus ženy v politice političky
Plně souhlasím s Apo73 - mnohé knihy mají vysoké hodnocení a mnohdy jde jen o libými slovy potištěný papír.... Kniha historika Pernese je výborná námětem, zpracováním, opírající se o fakta a jako bonus čtivá jako beletrie. Za mě je 5 hvězdiček málo.