Konfliktní společenství
Jan Křen
Kniha je první českou přehlednou historií česko-německého vztahu od sklonku 18. století do roku 1918. Na rozdíl od běžných pojetí, soustředěných jen na dění v českých zemích, rozšiřuje svůj pohled též o vlivy rakouské a říšskoněmecké. Z titulu knihy, v české i zahraniční literatuře hojně citovaného, vyplývá, že se neomezuje jen na vzájemné nepřátelství a konflikty, ale zachycuje i soužití obou až překvapivě blízkých a vlastně příbuzných komunit. Kniha, v četných recenzích oceňovaná pro svou objektivitu, se stala jedním z nejúspěšnějších děl české historiografie. Protože autor byl jedním z historiků, kteří za tzv. normalizace měli zakázáno své povolání, vyšla poprvé jako disidentský samizdat, podruhé ve známém exilovém vydavatelství manželů Škvoreckých v Torontu a po listopadu 1989 v nakladatelství Academia, v Německu pak ve dvou vydáních v předním nakladatelství R. Oldenbourg Verlag v Mnichově. V současném vydání připojuje autor, jeden z prvních signatářů Charty 77 a dvacet let dělník v hydrologickém podniku, vzpomínkovou studii o obtížných okolnostech vzniku knihy na pozadí dělnického prostředí a také života v tehdejším disentu, zvláště velké diskuse o odsunu, která se zde v 80. letech vedla.... celý text
Přidat komentář
Je pravda, že některé věty jsou napsány velmi složitě, a je tak potřeba si je přečíst hned několikrát. Tohoto nedostatku si je ovšem autor vědom a sám se za něj omlouvá. S trochou soustředění navíc není problém autorovy úvahy chápat, protože je předkládá v logickém pořadí. Veliké plus této knihy je snaha vysvětlit všechny momenty této problematiky a přístupy jednotlivých stran k nim pomocí dobových okolností. Nemohu, než vřele doporučit všem zájemcům o 19. století.
Čtení, jež vyžaduje notnou dávku soustředění, jinak nemá smysl. Asi si nepřečte ten, kdo se o danou problematiku nebude zajímat hlouběji. Těm, které toto téma zajímá, doporučuji.
Velice přínosná a hlavně dobře stravitelná kniha obsahující řadu užitečných informací. Každému, kdo se zajímá o národnostní problematiku nebo české, německé a rakouské dějiny, vřele doporučuji.
Autorovy další knížky
2005 | Dvě století střední Evropy |
1990 | Bílá místa v našich dějinách? |
1990 | Konfliktní společenství |
1992 | Historické proměny češství |
1990 | Češi, Němci, odsun |
No, nebylo to zrovna nejlehčí čtení. K tomu, abych zde mohl napsat, že mě kniha nějakým způsobem obohatila, osvětlila část historického období a rozšířila povědomí a snad i obzor, jsem se jejím textem musel doslova prosoustředit a místy i dost násilím. Jelikož ale mám v tomto směru sebekázně značné mezery, jsem si vědom toho, že potenciál informací a souvislostí, předkládaných v této knize, se mi podařilo vytěžit se značnou nedokonalostí. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi a nakonec se přiklonil k vyššímu hodnocení. Čtyři hvězdy.