Konformista
Alberto Moravia (p)
Román najslávnejšieho talianskeho autora 20. storočia Alberta Moraviu, autora románov Vrchárka, Rimanka alebo Nuda, je jedným z diel, ktoré dnes rozhodne patria do svetovej knižnice najuznávanejších literárnych diel. Alberto Moravia v príbehu slovami kreslí portrét mladého človeka a jeho morálnych postojov. Podľa Moraviu sa človek nechce nijako odlíšiť od ostatných, chce splynúť s davom. No stať sa členom spoločnosti vždy značilo zaplatiť vysokú cenu, predovšetkým v podobe straty osobnej slobody. Autorov jedinečne vykreslený príbeh svadobnej cesty do Paríža a vlastizrady, bravúrny opis spoločnosti a istej epochy, robí knihu čitateľsky príťažlivou. Kniha je však predovšetkým príbehom o cene, ktorú musí zaplatiť človek, aby sa mohol stať súčasťou neexistujúcej spoločnosti.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2004 , Slovart (SK)Originální název:
ll conformista, 1951
více info...
Přidat komentář
"Bylo mu, jako někomu, kdo nosil dlouhou dobu obvaz po hluboké ráně, a když si obvaz sundal, zjistil, že tam, kde najde jizvu, je hladká čistá málem nepoznamenaná kůže."
Vynikající psychologický popis, rozhodně lepší než nepovedený Bertolucciho film. Až na výjimky je vždy lepší kniha než film. (Výjimky, kdy bylo lepší filmové zpracování než kniha- Muž z vysokého zámku od Dicka a Ďáblova past od Vláčila, Soukromá vichřice)
Knihu jsem četl v minulosti. Jedná se o první knihu, kterou jsem přečetl od tohoto autora.
Dostala jsem k přečtení na počátku vztahu, který trvá dodnes :o) leč kniha mi přišla neslaná a nemastná, myšlenky po mě stekly jako voda po pláštěnce a pochybuji, že se k nim budu kdy vracet.
Rozporuplné pocity mi zůstaly a souhlasím, že je přeceňována. Rozhodně nebyla poutavá. Přečetla jsem pouze z respektu k partnerovi.
Kniha mi bohužel nesedla. Četla se těžce a do hlavního hrdiny jsem se absolutně nedokázala vžít a nerozuměla jsem mu. Několikastránkové neustále se opakující myšlenkové pochody Marcella byly pro mě příliš náročné a vyčerpávající. Kniha obsahuje jistě plno zajímavých myšlenek, ale pro mě zůstaly v textu nakonec ztracené a příběh jsem dočetla s velkým přemáháním. Vím, že budu kazit vysoké hodnocení, ale za mě tentokrát jen 2*.
(9/19)
Čekala jsem suché čtení, které mě uspí, ale příjemně jsem byla překvapená - román je strhující, nutí k zamyšlení, žádná plochodráha, co za chvíli vyšumí.
Nechtělo se mi, nechtělo do této rádoby klasiky, tuše nějakou školometskou lekci, ale překvapení se dostavilo už v podobě rychlosti, s jakou jsem knížku přečetl. Dosti sebezpytavá psychologická studie si vypomáhá různými dějovými konstrukcemi (třeba tou s odpraveným šoférem), aby ospravedlnila, proč vůbec probíhá a kam směřuje. Nicméně jde-li o hutné vyjadřování autora, nemám výhrady.
Jsem přesvědčen o tom, že se význam této knihy poněkud přeceňuje, neboť jsem po přečtení nenabyl dojmu, že se jedná o něco vrcholného.
Řekl bych, že ony zvraty v ději, které kde kdo opěvuje, jsou pouze násilnými zásahy autora do toku příběhu spějícího k poněkud zvláštnímu konci.
Že "obyčejný" člověk bez charakteru nakonec zhyne na silnici, když jeho "obyčejné" auto nahání "obyčejné" letadlo, neposunuje jeho odkaz ani o píď.
Nutno ale říct, že je kniha napsána poutavě a obsahuje zajímavé pasáže; například ta o náboženství a kostelech je velice působivá.
Konformista je člověk, který bezzásadově přizpůsobuje své názory názorům běžných občanů. Nechce se něčím vymykat, nelišit se od společnosti, ve které žije. A právě takový je Marcello, hlavní postava románu. V prologu se dovídáme, co zapříčinilo, že chce být "normální", a proč se stalo jeho celoživotní touhou, nebo spíše posedlostí nevybočovat, splynout. Kniha je výrazně psychologizována, děj má zvraty, zrovna tak závěr. Kniha kupodivu není známá jako Horalka a Římanka, ale skoro bych řekla, že je kvalitou převyšuje.
to fanous21 : je to presne naopak, Malcelo chcel byť úplne normálny, konformný. A ženil sa presne z tohto dôvodu. A to že bol "fašista" bolo v tej dobe tiež normálne. Inak súhlasím že je to jedna z vôbec najlepších kníh (ktoré som kedy čítal:)
Zvláštna kniha, páčila sa mi. Nerozpráva o konformizme tak, ako ho opisuje slovníková definícia, ale polemiku o tom, čo je normálne a čo nie, či je správne robiť veci, ktoré robia ostatní, aby sme sa stali súčasťou spoločenstva/vrstvy, a aké komplikované, či nepredvidateľné možu rozhodnutia byť v náväznosti na miesto, dobu a spoločensko politickú situáciu. Aj naša vlastná história hovorí o tom, aké to môže byť. Mimo obsahu je zaujímavá aj forma, rozhovory sú vyplnené častými nevyslovenými myšlienkami hlavnej postavy a kniha oplýva výraznou telesnosťou a miestami až prekvapivo zmyselnými ba naturálnymi opismi, v pozitívnom zmysle slova.