Korespondence Leoše Janáčka s Otakarem Ostrčilem

Korespondence Leoše Janáčka s Otakarem Ostrčilem
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539594/bmid_korespondence-leose-janacka-s-otakarem-ostrcilem.png 5 1 1

Ostrčil byl uvědomělým průkopníkem Janáčkova díla. Stál za dílem z vlastní vůle a plného přesvědčení. Janáček si byl vědom, co pro jeho dílo Ostrčil vykonal. Proto jejich vzájemná korespondence, zahrnující dobu od 1914 do roku 1928, je dokumentární svou úplností. Obsahuje 13 pohlednic a 64 dopisů Janáčkových, 1 pohlednici a 60 dopisů Ostrčilových, otištěných beze škrtů a bez jakýchkoli zásahů do jejich textové a obsahové struktury.... celý text

milamarus
02.08.2024 5 z 5

Další kousek z mozaiky života Otakara Ostrčila, potažmo z historie Národního divadla, kde Ostrčil pracoval. // K formální stránce uvádím, že jednotlivé písemnosti jsou chronologicky seřazeny, očíslovány a doplněny poznámkovým aparátem, takže čtenář přehled neztratí. K obsahové, že řeč bude o Janáčkově opeře Výlety páně Broučkovy, jejíž premiéra se v ND uskutečnila dne 23.4.1920; dále o Kátě Kabanové, Lišce Bystroušce,... a samozřejmě též o Její pastorkyni.
Ta se stala kulisou k nedorozumění mezi oběma pisateli, pročež i tón dopisů je jiný. Janáček je roztrpčen z kroků manželky Karla Kovařovice (1862-1920), žádá Ostrčila o pomoc, Ostrčil odmítá, a spor týkající se zaplacení neobjednaných retuší pokračuje…. // Jsem ráda, že jsem knihu našla. Cenné čtení.

Některé další osoby, jejichž jména se v dopisech objevují:
- Gustav Schmoranz (1858-1930)
- Josef Bohuslav Foerster (1859-1951)
- Otakar Šourek (1883-1956)
- Mirko Štork (1880-1953)
- Jan Löwenbach (1880-1972)
- Vladimír Helfert (1886-1975)
- Karel Výmola (1864-1935)

-------------------------------
CITÁT:
Slunko luhačovické už si hodně přistává: ať hřeje až tam budeme!