Král: Mýty a symboly
Jean-Paul Roux
Francouzský badatel Jean-Paul Roux (narozen 1925) je především orientalistou a komparativním religionistou. Jeho kniha Král: Mýty a symboly je součástí volné trilogie, věnované dějinám mytologie a náboženství. Zkoumá nejrůznější aspekty role panovníka jako univerzální postavy v mýtech a náboženských systémech všech civilizací (např. král-člověk, král-syn boží, král-bůh, Kristus-král, křesťanský král atd.). Pojednává i o symbolech vládcovy moci dokládajících jeho roli ve společnosti jako soudce, kněze, ochránce a zprostředkovatele blaha a spásy všeho lidu. Široce založenou komparativní práci (zahrnující nejen evropské a asijské, ale i jihoamerické kultury), jež tkví především ve studiu starověkých a středověkých civilizací, dovádí autor až k zamyšlení nad rolí panovníka jako archetypální postavy v období končícího druhého milénia.... celý text
Mytologie Náboženství Literatura naučná
Vydáno: 2009 , ArgoOriginální název:
Le Roi: Mythes et symboles, 1995
více info...
Přidat komentář
Velmi dobrá kniha, v níž si autor klade za cíl popsat všemožné jednotlivé aspekty královského postavení. Našinec tak může být lehce zmatený, neboť Roux, vzhledem ke své erudici, nemá problém skočit z Persie k Mongolů, následovaným africkým kmeny, aby skončil v Římě. Ale to je právě cílem této knihy, poznat krále ve všech jeho podobách, projevech a působení.
To se opravdu nedá číst, odkládám. A porušuju svoje pravidlo nehodnotit knihy, které jsem nedočetl do konce. Podle mě je už od začátku zásadní slabina téhle knihy jasná – autor si zvolil určitý kulturní jev (krále a království) ve víře, že jde o jakýsi kulturně univerzální psychologicko-náboženský archetyp a teď do toho hlava nehlava vkládá nejrůznější příklady ze všech možných období a kultur. Na začátku se to snaží nějak jasněji vymezit, což mu zjevně nejde, takže bez ostychů pak v dalším textu ztotožňuje krále s náčelníky, faraony, chány, císaři... Takže se mu tam vejde úplně všechno. Navíc je postava krále v jeho pojetí natolik ambivalentní, že pro ni platí jak určitá pravidla, tak i jejich doslovné opaky, takže výsledně lze o nich říct úplně všechno a nic. Navíc se mi zdá, že využívá často velice prastaré informační zdroje o exotických a prastarých kulturách, které vznikaly ještě v době tzv. křeslové etnologie a antropologie, kdy badatelé shromažďovali informace z druhé a třetí ruky v knihovnách a pracovnách, aniž by sami někam vyrazili a prováděli terénní výzkum na místě. Nehledě na to, že tímto vytrháváním kulturních jevů ze svých původních kontextů (ve prospěch univerzální ideje) se může ztrácet původní význam a vše odlišné pak vypadá daleko podobněji, než ve skutečnosti je. Opravdu metodologicky a koncepčně divná kniha. Možná někoho osloví, ale pro mě je to ztráta času.