Král Šumavy
Rudolf Kalčík
Příběh z poúnorového života dřevařské vesnice u bavorských hranic a ze života pohraničníků, kteří dlouho bezvýsledně pátrají po nepolapitelném muži, „Králi Šumavy“, a snaží se překazit jeho protizákonnou činnost, vyplývající z nenávisti k novému politickému a státnímu zřízení.
Přidat komentář
Velmi dobře napsaný příběh, z kterého jsem opravdu cítila chlad lesů, strach a napětí... Člověk se musí zamýšlet nad vykreslením charakteru hlavních postav. Jsou zde líčeni jako hrdinové, střežící hranice naší země. Avšak je tu absolutní absence k pochopení pohnutek lidí, kteří utíkali přes hranice. Jsou zde posměšně nazýváni jako kopečkáři. Chápu, že pohraničníci byli také lidé se svými touhami a sny, ale prostě nemůžu číst tuto knihu, aniž bych si neříkala, že pravda je trochu jinde...
Král Šumavy se čte lehce, místy je napínavý a podle mě se navzdory zdejším komentářům nejedná o politickou agitku. Byla sice napsány komunistou, který podporoval režim, ale už přibližně v jedné třetině popisuje, jak komunismus hned na svém začátku rozvracel rodiny. Problém je zcela jistě v nepochopení situace. Za druhé světové války Pražané také chodili do kina a neřešili celou dobu jen válku. To stejné bylo popsáno i zde, lidé jednoduše chtějí svůj život žít a některé věci neřešit. Proto je celá kniha protkána láskou pohraničníků k ženám, jak vážnými vztahy, tak živočišnou potřebou. K ústřednímu tématu lovení lidí, kteří utíkají před komunismem do zahraničí a převaděčů lze v knize také najít vysvětlení. Po problematických časech dvou válek a politicky nestabilní první republice chtěli lidé věřit, že v komunismu nastane doba relativního klidu, politiku neřešili, jen se zaměřovali na svůj úkol a doufali, že ostatní se postarají o své. Nedopadlo to tak, nicméně to už je nad rámec této knihy, jen se zdá, že autor věrně popsal pocity některých lidí. Dnes také není mezi společností shoda na jediném politickém názoru, který by měli všichni sledovat.
80%
Marie:
A tu vyrazila výkřik plný hrůzy.
Pocítila silný, obrovský strach, který ji zbavil myšlení. Stála zlomek vteřiny s klíčem v ruce, neschopná pohybu, vyděšené zvíře, kterému hrozí smrtelné nebezpečí. Na světlé ploše dveří ležel za jejím stínem ještě jeden stín, patřil někomu, kdo se k ní blížil od dveří na půdu. ...
___________________________________________________________________________
Pokud pomineme, že kniha je poplatná minulému režimu, jedná se o velice dobrý detektivní příběh. Má stísněnou, napjatou atmosféru, není tam nic moc veselého. I ta Šumava se svými blaty je tam pochmurná. No, neměli to ti kluci u hranic lehké.
Velmi dobře je zpracovaný i film, který jsem několikrát viděla.
Je to čtivé, napínavé, dobrodružné. Doporučuji.
Když odečtu nezbytnou várku ideologie a raději ani nemyslím proti komu byli tehdejší pohraničníci nuceni bojovat, je to čtivá a dobrá česká detektivka. Dýchá z ní chlad šumavských slatí. Oproti filmu tam toho moc navíc není.
Socialisticky uvědomělá literární díla ve svých komentářích obvykle kritizuji. Král Šumavy je výjimkou potvrzující pravidlo, přiznávám, že se mi četl velmi dobře. Napínavý eastern o statečných ochráncích hranic proti zákeřným a zavilým odpůrcům pokroku a vlády lidu! Filmová adaptace je stejně dobrá, skvělí herci, studená a deštivá atmosféra černobílého obrazu.
Příběh pohraničníků ze začátku vlády nesmyslné komunistické ideologie. Kniha je psána svižně, zajímavě a chcete ji dočíst, opravdu syrový detektivní příběh, ale...
Ano, takto žili a přemýšleli naši předci, ne samozřejmě všichni, ale unavení skončenou válkou, chtěli něčemu věřit, chtěli budoucnost a tak jich hodně bohužel uvěřilo komunistům.
Měli bychom se z toho poučit a ne se zase slepě hnát k těm novým, dalším rodícím se ideologiím - každý si může dosadit podle svého uvážení, nebo nás to semele a naši potomci na nás v budoucnu budou zase plivat, co že jsme to udělali...
Tuto knihu musí člověk brát z nadhledu, jde o dílo poplatné tehdejšímu režimu. Děj je celkem ucházející, pro dnešní generaci která už nezažila povinnou vojenskou službu asi těžko k pochopení. Prostě taková byla doba a museli jsme to nějak přežít.
Kniha z dob komunistické éry nečetla se mi úplně nejhůř, ale už je pro dnešní dobu trochu zkostnatělá.
Příběh pohraničníků krátce po únorových událostech r.1948 a hlavně jejich honba za Králem Šumavy, který převádí lidi do Západního Německa. Tak nějak nevím jak napsat hodnocení této knihy. Z literárního hlediska je kniha napsaná podle mě dobře. Pokud člověk odhlédne od ideologie, tak je napsaná hodně napínavě a děj rychle plyne. Ovšem je dobré si přečíst i jiné knihy, které jsou psané těmi, kteří převáděli a zachraňovali občany před komunistickou "spravedlností" . A zde pak dochází k určité kontroverzi. Tato kniha je napsaná bývalým komunistickým pohraničníkem a je zde patrný jeho názor na tuto problematiku. Vyvrcholení této knihy je lživé, což už dnes asi každý ví, stejně jako pohled na lidi, kteří utíkali z této republiky a byli jednoznačně zaškatulkování. Přesto, jak jsem psal výše, se mi z literárního hlediska četla dobře, jen každý má tu svojí pravdu někdy jinde. A proto knihu hvězdami nehodnotím.
Právě čtu Návrat krále Šumavy od D. J. Žáka. Před tím, než jsem začal číst, mě napadlo, zda to není pokračování něčeho, když je to "návrat". A tak jsem se náhodou dostal k této "knize". Do teď jsem nevěděl, že existuje knižní předloha filmu. Držím se pravidla, že než shlédnu nějaký zajímavý film, který vychází z knižní předlohy, snažím se nejdříve tuto předlohu přečíst a až pak se vyžívám sledováním filmu a porovnávám, zda se mé představy, získané čtením, přibližují filmovému zobrazení. Bohužel, film jsem viděl ještě jako děcko a určitě nehodlám trávit volný čas čtením této reklamy na pohraničníky. Vůbec mě překvapuje, že to dnes někdo vůbec čte a ještě tomu dává nějakou hvězdu. Doporučuji ten Návrat krále Šumavy.
Kniha ještě detailněji než film popisuje praktiky příslušníků Sboru národní bezpečnosti po Únoru 1948 na hranicích s Bavorskem, jednostranně vyzdvihuje jejich "zásluhy" o zadržení lidí nepřátelských nebo nepohodlných komunistickému režimu, kteří se rozhodli odejít na Západ. Zatkli je třeba jen proto, že vystoupili z autobusu blízko hranic a nesli si kufry = pokus o trestný čin opuštění republiky. Vadil mi ten autorův třídní pohled, kádrování lidí a oslava věčně vzteklých soudruhů z SNB. Jejich těžká služba ve mně nevyvolala soucit, vždyť se do SNB přihlásili dobrovolně (teprve později pro roce 1950 byla zřízena Pohraniční stráž a hranici střežili vojáci povinné základní služby, ale to už je mimo časový rámec tohoto románu).
Opravdu přesná ukázka té doby vysídlování pohraničí, nastolování komunistických praktik včetně opěvování třídně uvědomělých hrdinů, jejich kulturní činnost (dechovka v místní hospodě)...
Za mě horší než film.
Dobrodružný příběh posádky pohraničníků . "Poplatné" době, ikdyž poplatné je asi špatné slovo. Prostě byla taková doba.....Dobře čtivá dobrodružná kniha.
Klasika, kterou není třeba představovat. Pro pamětníky jistě agitka, ale taková prostě byla doba a kniha i film zapadají právě do této doby a příběh je pěkný, i když syrovost té doby z ní čiší.
Poutavé čtení z pohraničí Šumavy padesátých let, kde jednotka pohraničníků se snaží zlikvidovat převaděče, kteří výborně znají svůj kraj a převádějí lidi na obě strany hranice.... Příběh se hodně připomíná spíše filmem než knihou. Nezapomenutelný Jiří Vala, Radovan Lukavský, Jaroslav Marvan a plno dalších herců, kteří ne nadarmo jsou zasloužilými umělci.
Doba, ve které se příběh odehrává, byla strašná, a jsem rád, že jsem ji nezažil. Díky bohu za tu trošku svobody, kterou dnes máme. Netroufám si ani hádat, na kterou stranu bych se v těch dobách přiklonil já. Hodně mi vadí, když dnes někdo mluví o pohraničnících, jako o vrazích. Byly to často ještě kluci, kteří něčemu věřili nebo prostě museli poslouchat rozkazy. (Sám jsem si užil své dva roky – a nebyly to prázdniny.) Naprosto souhlasím s komentářem od draka. Z literárního hlediska jsem si knihu opravdu užil. Myslím, že mnozí autoři dnešních thrillerů by se od pana Kalčíka mohli učit.
Mimochodem příběh se v některých pasážích mírně odlišuje od filmu, který hodně z nás zná. Pokud se oprostíte od ideologického poslání díla, můžete si čtení užít jako já.
Uspokojivé.
Mně blízké jako bývalému pohraničníkovi, i když v jiné oblasti státních hranic.
Příběh trochu zpolitizovaný, ale čemu se divit v šedesátých letech...
(SPOILER) Člověk zná film nazpaměť, proto jsem si řekl, že si přečtu i knižní podobu. Příběh jako takový je velice poutavý, i když vím, že je dílo osekáno a natečeno / napsáno dle tehdejší idey. Líbilo se mi, že dialogy a scenérie jsou skoro na vlas stejné jako ve filmu. Člověk si tak během četby mohl v hlavě přehrávat film. Dále se mi líbil konec Krále Šumavy, který neodpovídal filmu a já se nikdy nebránil alternativním koncům. Co ale nepochopím bylo to, proč je v knize uvedeno, že Pavel Rys při útěku od manželky do Bavor zastřelil u hamru strážmistra přezdívaného Mařenka, když ve filmu při stejné situaci zastřelil strážmistra Cigánka? Nevím, jestli to byl záměr či ne, ale pro někoho, kdo má příběh nakoukaný, to bylo jako pěstí do oka. Za mě 3 hvězdy.
Dobrodružný román z prostředí jedné pohraniční hlídky v Hamrech na Šumavě, která se snaží zadržovat tzv. kopečkáře a zahraniční agenty. Úspěšných záchytů je ale málo a větší skupinky se pomocí pololegendárního převaděče dostávají stále mimo dosah jednotek strážmistra Kota. Záhada, kdo je vlastně tím převaděčem, který je také přezdíván jako Král Šumavy, nás provází celou knihou. Do toho ještě sledujeme osudy a život dalších příslušníků a i několika obyvatel pohraniční obce. Děj je místy docela zábavný a napínavý. Autor si neodpustil množství prostranických narážek, ale ty jsem míjel spíš s úsměvem. K některým postavám (např. Zeman) jsem celou knihu nemohl najít hlubší vztah. Celkově je zápletka docela zajímavá a kniha mě přesvědčila, že bych měl vidět i filmovou verzi.
Štítky knihy
Šumava zfilmováno 40.-50. léta 20. století pohraničí agent převaděč pohraničníci podle skutečných událostí ochrana státní hranice
Autorovy další knížky
1988 | Král Šumavy |
1975 | V ruce samopal : kronika pohraničního útvaru SNB 1946-1949 |
1986 | Bartolomějská ulice |
1961 | Král Šumavy a povídky z hranice |
1981 | Příběhy z hranice |
... a všímaví. Šumu, "z roklin, baskervillských blat," mušketýra, který v přítmí, za šera přítomné, přes kalné kulisy, odvede vedle, do zaslíbené země, z níž odmávnou klam myšlenek Sušice, Lenory, Klenové. Klan krajů Koruny české.