Kralevic Karel (1334 - 1348)

Kralevic Karel (1334 - 1348)
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527662/bmid_kralevic-karel-1334-1348-656ef312a989f.jpg 5 111 111

Lucemburská epopej série

< 2. díl >

Druhý díl románové fresky začíná příchodem kralevice Karla do Čech a končí dva roky po smrti jeho otce Jana Lucemburského u Kresčaku, kdy se Karel ujímá vlády doma i v říši. Celé 14. století je jedno z nejslavnějších období našich dějin, kdy byla Praha centrem římské říše, ale aspirovala i na to, aby se stala „druhým Římem“ křesťanstva. Složité intriky a zápas o vládu doma i v zahraničí se prolínají se snahou jihočeské šlechty, reprezentované pány z Landštejna, upevnit postavení Čech v rámci zemí Koruny české a chránit stavovské výsady šlechty. V epopeji se střídají mocenské intriky a válečné scény s běžnými denními starostmi románových hrdinů, a to vše v barvitém obraze života vrcholného středověku.... celý text

Přidat komentář

Standa24
04.12.2024 4 z 5

Jsem rád, že "epopeje" si stále drží svoji úroveň a čtivost. Na rozdíl od posledních příběhů Oldřicha z Chlumu, které pro mě byly spíše zklamáním. Druhý díl Lucemburské epopeje sleduje postupný vzestup kralevice Karla až po jeho volbu římským králem a získání české královské koruny. Historické postavy a události jsou vhodně zkombinovány s fikcí a díky tomu je čtení plynulé a příjemné.

mila2411
18.11.2024 4 z 5

S velkou radostí hlásím, že VV je zpět. Jeho poslední detektivky mě moc nenadchly, ale tady je vše v pořádku: hodně postav, krátké, většinou zajímavé až akční příběhy ze života Otce vlasti. Ty autor zdařile kombinuje s osudy jihočeských pánů z Landštejna. Hezky se to čte, odsýpá to a baví. Karel IV je v tomto podání fajn "týpek" co si užívá života, miluje (nejen své) ženy, bojuje a má rád své Království České. V audioknize opět sqělý Miroslav Táborský!


VendulaB
09.11.2024 4 z 5

Již po několikáté jsem si ověřila, že Vondruška neumí vykreslit postavy. Jeho historické romány mám ráda, píše čtenářsky hodně příjemně a nenáročně, ale prostě nedovede vykreslit postavu tak, aby ve čtenáři vzbuzovala nějaké emoce. Škoda.

Pavelpi
08.11.2024 5 z 5

Ze začátku žádná sláva. Ale potom už to bylo dobré a začalo se mi to líbit. Mnohé věci jsem ani nevěděl. Tak se docela těším na další díl.

kuruteku
22.09.2024 4 z 5

Náš novodobý "Jirásek" doplňuje ságu o Lucemburcích o další díl. Svým způsobem je to pořád stejné, ale ono to tak v dějinách je - alespoň si dáváme do souvislosti naše školní letmé postřehy, odkazy v jiných knihách, dějepisná jména a události. Ono se zdá, že to znevažuji, ale svým způsobem je to velmi záslužná práce. Tady jsem si doplnil povědomí o tom, že náhody občas ovlivňují dějiny velmi výrazně (smrt Ludvíka Bavora), že Řím (starověký) po rozvalu Germány předal svou dějinnou úlohu na chvilku Byzanci, aby se ji pokusil alespoň na pár let udržet Karel Veliký, až jeho dědicové a rozkoly v církvi udržovali při životě jen pojmy, jako je papež a římská říše.

Villon
22.08.2024 5 z 5

Historické detektivky od pana Vondrušky mě před lety nadchly, ale po krátké době už jsem měla "převondruškováno". Začátkem měsíce mě tato kniha v hradeckém futuru naprosto fascinovala a byla moje. A jsem moc ráda, že jsem si knihu koupila. Naprosto jsem Vondruškovi zpětně propadla. Karel IV je moje láska od dob dějepisu v 6 třídě a panu Vondruškovi děkuji za nádhernou cestu do naší české historie. Karla IV i Jana Lucemburského známé z dějepisu jako strohé postavy, přitom to byli lidé, se svými starostmi i radostmi. Moc krásná kniha.

grizlinka
26.06.2024 5 z 5

Příběh opět nezklamal a už se moc těším na další díl

Dandulka
22.06.2024 5 z 5

Skvělé, úžasné, jedním slovem perfektní. Strašně moc se těším na příští díl. Miluji tuto sérii.

cérka
21.06.2024 3 z 5

Pro mne velmi monotónní, popisný a nezáživný děj. Jednotlivé postavy ke mně vůbec nepromlouvaly. Kdybych neznala jednotlivé postavy a jejich charaktery z jiných knih a dokumentů, nedokázala bych jim přiřadit žádnou tvář a myslela bych si, že se za vlády Lucemburků, kromě válčení a hašteření, nic neudálo. Už asi chápu proč se pan Vondruška Lucemburkům ve svých dílech vždy vyhýbal.
Věřte, že mě to strašně mrzí, ale tuto sérii zatím řadím k těm nejslabším historickým epopejím autora.

Pepa0216
25.03.2024 5 z 5

Vlastimil Vondruška umí psát hodně čtivě, ale zároveň jeho knihy skvěle přenáší atmosféru doby a jsou plně informací. U této knihy mám pocit, že vzhledem k velkému počtu historických událostí není tolik prostoru na omáčku okolo, což knize z mého pohledu jen prospívá. Karel IV přinesl zemi mnoho a již v závěru knihy si připomínáme mimo jiné stavbu katedrály Svatého Víta, či univerzity. Právem byl zvolen největším Čechem. Tato kniha je velice čtivou sondou nejen do jeho života, ale do doby, která přinesla velký rozmach naší zemi.

petr_
16.03.2024 5 z 5

Pro mě osobně byl zajímavý popis událostí v bitvě u Kresčaku. Věděl jsem o tom, že Karla museli odvézt z bitvy aby Jan zachránil následníka, ale neznal jsem podrobnosti. To jsou ty střípky dějin, které se v dějepisu nedozvíte a o to jsou zajímavější. Stejně tak zajímavý je vznik Nového Města, kde jsem se dozvěděl jak taková města vznikaly, což vlastně dává i obrázek o ekonomice království. V neposlední řadě se čtenář doví, že vlastně Karel byl nucen se vyrovnat s dluhy svého otce s poznámkou, že další dluhy vlastně přešly na Václava IV.
To mě nutí si najít další literaturu (třeba Vaňkovou) a o této době si přečíst více .

Kerberos
12.03.2024 3 z 5

Asi půjdu proti proudu ,za mě horší než jsem čekala.Ten kdo četl Vaňkovou a zná trochu historii nemůže byt spokojen.Do dalších dílů už nepůjdu.

čef
11.03.2024 5 z 5

Úžasná práce! Tolik zajímavých historických detailů zpracovaných tak, že většina čtenářů asi musí revidovat svoje názory na tuto dobu. Dobu plnou intrik, nesmyslných válečných tažení a umanutosti a bezohlednosti mocných. Také však počátek nové doby s výstavbou Nového města pražského, chrámu sv. Víta a Karlova mostu. Doporučovat určitě nemusím, davy čtenářů si tyto kroniky dávno našla.

21olaf
03.03.2024 4 z 5

Dobré pokračování, ale nemohu se zbavit dojmu jako bych to už někde četl... Je ale pravda, že další si stejně přečtu :-)

lapagerie
12.02.2024 5 z 5

Rozhodně lepší než první díl. Osudy mladého Karla, jeho boje s otcem, první zkušenosti na politickém poli, manželství s Blankou z Valois. O dost čtivější než příběh mladého Jana Lucemburského.

Markiibuks
01.02.2024 5 z 5

Skvělé čtení jako vždy. Užila jsem si to od záčátku do konce. Jen škoda, že jsem už dočetla a další díl zatím v nedohlednu. Nemůžu se dočkat.

MartaPear
29.01.2024 4 z 5

Nutno říct, že by si autor zasloužil ocenění za pedagogickou činnost, jak už jsem uvedla dříve , je to i plastický popis soudobého nejen politického života. Určitě lepší než školní biflování. Hezký románek a la červená knihovna. Tedy román, pokud to beru podle počtu stran.

Terkaodkafe
25.01.2024 4 z 5

Čtenář se občas sice ztrácí v množství postav a přemýšlí, jaké mezi sebou mají rodinné vazby, ale to je dané šíří úkolu, který si Vondruška dal, když se rozhodl příběh panování Lucemburků u nás odvyprávět. Kniha se ovšem nezabývá pouze panovníky a šlechtou, ale dává nahlédnout i do života obyčejných poddaných ve 14. století. Myslím, že Vlastimil Vondruška svými knihami odvádí dobrou práci v popularizaci historie a v jejím přibližování lidem. Tato kniha rozhodně patří mezi to lepší, co Vondruška napsal.

Celá recenze v recenzích.

MartaPear
25.01.2024 4 z 5

Měli bychom znát naše dějiny a z beletrie možná v hlavách utkví víc, než ze školního biflování. Ale ... při čtení mám neodbytný pocit a dojem, že už jsem tu kniha četla. Úplně přesně vím, co bude v následující větě.... Možná tím množstvím knih má spisovatel zažité formulace a uplatňuje je všude? Jinak dobré, Vondruškova klasika. Co mi ale dost vadí je nedbalá práce nakladatelství. Jsem na straně 150 ze 440 a už asi 15x mě praštil do očí překlep. Doufám, že překlep nebo nepozornost korektora či zodpovědného redaktora. Nejdřív jsem to přecházela, ale popuzuje mě to stále víc. Např. strana 125: Válčil "se" Slezsku" místo "ve" apod.

hanzmb
20.01.2024 5 z 5

Jsem rád, že se autor vrátil k tomu, co umí nejlépe. K literárnímu zpracování životů velkých osobností nebo velkých období našich dějin. Tady není jediná slabá věc a Tiaru považuji dodnes za to nejlepší, co se v tomto druhu naší literatury napsalo. Tajně jsem doufal, že se dostanou ke slovu Přemyslovci 11. a 12. století. Bohužel autor hodil za hlavu veškeré své minulé proklamace a veze se na vlně zájmu o Lucemburky. Naštěstí je natolik dobrý, že se vyhýbá běžným klišé, takže i já jsem si s chutí početl o tomto mladém Karlovi. A po více než 50 letech musím smeknout klobouk před scénářem Jana Procházky k filmu Slasti otce vlasti. Během čtení se mi neustále vybavovaly z něj pasáže.