Krambambuli
Marie von Ebner-Eschenbach
Marie von Ebner-Eschenbachová vypráví osud loveckého psa, kterého získá revírník Hopp výměnou za dvanáct lahví gdaňské třešňovice. Myslivci Hoppovi je jeho lovecký společník Krambambuli vším – jednoho dne však v lese dojde k opětovnému setkání s předchozím majitelem, potulným pijanem a pytlákem… Vydání obsahuje celkem tři povídky o zvířatech: Krambambuli, Amina a Pěnkava. Doslov: Eduard Petiška... celý text
Přidat komentář
Tato Rakušanka je vlastně naše - objevena díky jejímu příběhu v knize Hrdinky. Kdyby přečtena jen tato její kniha, tak to stálo za to! Jakkoliv je místy velmi smutná, bolestivá, zdánlivě depresivní je ve všech třech příbězích (vydání 1958 – ještě Amina a Pěnkava) hloubka i šíře poznání, lidskosti a naděje života. Takový tenký skvost, a to nemluvím o nádherné, kouzelné češtině a stylu. Děkuji paní Marie, vnesla jste nádech citu 19.století do dnešní moderní tvrdé doby.
Brečím. Smutné, dojemné a pěkné. Jsem ráda , že jsem četla, ale ten pláč nemůžu zastavit
(SPOILER) Díky studiu německého jazyka jsem se dostala také k této kratičké povídce od hraběnky Marie von Ebner-Eschenbach. Musím uznat, že v češtině mi řádky utíkaly rychleji, ale ani v němčině povídce nescházel šmrnc. Příběh je znám hlavně pro svého hlavního hrdinu Krambambuliho, proto občas bývá zapomínáno na ostatní postavy, které jsou sice nenápadné, ale též mají mnoho co říci, například Hoppova manželka. Hoppovo manželství, neschopnost šlechty darovat chudým poddaným alespoň lipový květ jsou další skrytá poselství, která tato povídka nese. Krambambuli věděl, že ho předešlý pán vyměnil za alkohol, ale ani tak ho neopustil v poslední chvíli. Kéž by i lidé dovedli být tak věrní, jako on. Velmi se mi líbil styl, jakým je povídka napsána, zvláště pak autorčin smysl pro detail. Krátké, poutavé a dojemné čtení, proto dávám 4/5.
Jedna z nejkrásnějších knih mého dětství, půjčena na letním táboře z knihovny, nikdy jsem na ni nezapomněla. Po 50ti letech jsem ji tu zase našla...a brečela znovu jako tenkrát...Díky!
Kratký, ale krasný příběh. Plyne samovolně, nenuceně, nepodsouvá čtenáři žádné morální odsouzení té či oné postavy. Pro mne například trest za trhání lipových větví naprosto nepochopitelný. Jen to ukazuje, jaká propast panovala mezi chudou a bohatou vrstvou společnosti. Jedna druhou nesnášela a vinila ze zla, viník byl vždy na té druhé straně.
Doporučuji zfilmování s Tobiasem Morettim v roli pytlaka. V jeho podání je to sexy tajemný hrdina a film rozvádí tématiku mnohem obšírněji.
Autorovy další knížky
2006 | Krambambuli - Příběh loveckého psa |
2006 | Obecní dítě |
1978 | Štědrý večer slečny Zuzanky |
2005 | Má dětská léta: životopisné črty |
1903 | Na zámku a ve vsi |
Opět důkaz toho, že kniha nemusí mít 1000 stran, aby dokázala zaujmout. Na pár stránkách autorka krásně vykreslila dobu, v níž žila. Rozdíly mezi vrchností a poddanými byly opravdu velké, stejně jako mezi mužem a ženou. Pes zde má nejspíše představovat věrnost, ač v tomto případě poměrně zaslepenou, až nezdravou, která hraničí s posedlostí.