Krásni a prekliati
Francis Scott Fitzgerald
Príbeh inšpirovaný láskou a manželstvom medzi F.Scottom Fitzgeraldom a Zeldou Sayrovou, hlavnými ikonami "džezového veku" v období búrlivých dvadsiatych rokov minulého storočia, plných mladosti, krásy a energie. Hlavný predstaviteľ románu Anthony Patsch, bohatý mladý muž, ktorý má pred sebou skvelé vyhliadky na úspešnú kariéru a za chrbtom obrovský majetok starého otca, sa po niekoľkoročnej ceste po Európe usadí v prepychovom byte v New Yorku. Už dlhší čas sa chystá napísať obsiahlu vedeckú knihu o stredoveku, ktorý obdivoval v Taliansku, keď odrazu spozná Gloriu, očarujúcu mladú ženu, vášnivo sa oddávajúcu tancu, cigaretám a alkoholu. Keď sa Anthony podarí Gloriu získať a oženiť sa s ňou, ukáže sa, že Gloria je v manželstve životaschopnejšia a podmanivejšia osobnosť, nerozhodný Anthony sa nakoniec prejaví ako slaboch, ktorý v panickom strachu súka jedno hysterické predsavzatie za druhým. Najvýraznejšou slabosťou, ktorej sa manželia oddávali, bola ich túžba po vzrušujúcom zážitku a po nejakom podnete zvonka. Nakoniec sa ich život scvrkol na nekonečné čakanie na dedičstvo starého otca, o ktoré museli zúfalo bojovať.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2009 , Tatran (Bratislava)Originální název:
The Beautiful and Damned, 1973
více info...
Přidat komentář
Velkého Gatsbyho bych mohla číst pořád dokola, bohužel to stejné nemůžu říct o Krásných a Prokletých...knížka se mi četla pomalu a dočetla jsem ji zejména proto, abych zjistila, jak vlastně skončí.
Tahle knížka je svým způsobem zvláštní. Ze začátku jsem si myslela, že to ani nedočtu, jelikož mě to vážně hodně nudilo, ale potom (asi po 100 stránkách) mě to vtáhlo do děje tak moc, že jsem se od toho nemohla odtrhnout. Charaktery postav mi připomínaly postavy v knize Velký Gatsby, ale to je jen můj názor. Vztah mezi Glorií a Anthonym byl jako na houpačce a to se mi moc nelíbilo, chvílemi se Anthony choval, s prominutím, jako idiot. Každopádně děj se mi moc líbil a proto dávám 5 hvězdiček.
Hodnotím, aniž jsem dočetla - nedospěla jsem ani ke čtvrtině, prostě jsem to nedala. Charaktery postav mi byly strašně nesympatické, úplné prázdné nádoby, se kterýma bych v životě neztrácela ani minutu. Tak jsem se nakonec rozhodla, že neztratím čas ani čtením o nich. Myslím ale, že na gymplu by se mi to moc líbilo.
Tuto knihu považuji za knižní skvost. Nejenže perfektně zobrazuje "americký sen" dané doby, ale je také propletena neuvěřitelnými filosofickými myšlenkami, hlavně v podobě Mauryho Nobla. A ačkoli se to zdá neuvěřitelné, nejvíce jsem se ztotožnila hlavně s postavou Glorie. I když je vykreslena jako pouze do sebe zahleděný člověk toužící po majetku a životním standardu, na který je zvyklá, má tato postava mnoho rovin a má co nabídnout. Všechny postavy nabízí jak kladné, tak záporné charakterové vlastnosti. Není zde dobra ani zla. Vše se stírá. Je to až příliš lidské. Osudy dvou hlavních postav, jež se bezmezně milují, ale zároveň se ničí navzájem. Pocity z knihy se velmi těžko popisují, tohle se prostě musí zažít. Jako bonus má kniha velmi bohatou slovní zásobu a spousty květnatých vět.
Kniha, která byla psána v době, kdy FSF nemohl vědět, jaký bude jeho osud. Jakoby si svůj osud v knize napsal. Čtivou formou napsán rozpad dvou lidí, kteří nemohli být bez sebe, ale když byli spolu, tak se navzájem ničili. Peníze vládnou světem a v této knize obzvláště. Hlavní postavy můžou být čtenářem nenáviděné, i z toho důvodu, že měly vše, ale stále to bylo málo. Výborně popsána doba "jazzová", kdy je člověk s hlavními hrdiny na flámu nebo prožívá kocovinu. Úpadek morálky a sebeúcty, kdy ani jeden si nechce přiznat, že klesli na nejnižší dno a je třeba udělat něco pro to, aby se to změnilo. Lepší setrvat v nicotě, než se snížit "k prach obyčejné práci".
Autorovy další knížky
2019 | Velký Gatsby |
2009 | Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha) |
1979 | Velký Gatsby / Poslední magnát |
1992 | Krásní a prokletí |
1976 | Něžná je noc |
FSF je prostě ve svém žánru extratřída a do svých příběhů je schopen zapracovat vždy nějaký hotový autobiografický prvek, což jeho vvbroušenému stylu psaní a dokonalé jazykové barvitosti a rozmanitosti , dodává ne čtivosti. Celý životní postoj třech přátel asi nejlépe vystihuje Mauryho monolog ze střechy nádražní boudy, Což je za mne naprostý jazykový koncert….