Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy

Křest sv. Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354480/bmid_krest-sv-vladimira-kral-lavra-tyrol-OZ5-354480.jpg 4 111 111

V knize najdete čtyři básně - Křest svatého Vladimíra (Car chce po bohu Perunovi, aby mu na jeho svátek zahřměl na oslavu, což Perun odmítá), Král Lávra (satirická báseň, jejímž námětem je stará irská pověst o králi s oslíma ušima, ale přizpůsobená českému prostředí), Tyrolské elegie (humorný a satirický popis zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku) a Epigramy (podle definice Havlíčka jsou epigramy malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalévá, aby mu srdce nežral). Kniha je doplněna množstvím ilustrací Josefa Lady.... celý text

BeyondHorizon
31.10.2019 4 z 5

Díla Borovského jsou plná satiry a kritiky. S ohledem na dobu, kdy psal, musím uznat, že se opravdu s nikým nemazlil a nebál se vyjádřit svůj názor, který hezky zaobalil do humorných veršů.
Tato sbírka (Fortuna Libri, 2017) je skvělý úvod k tomuto autorovi a navíc knihu doprovází ikonické kresby Josefa Lady. Pěkně zpracované!

jiriburda01
13.07.2019 5 z 5

Knihám od Karla Havlíčka Borovského jsem se dříve vyhýbal, ale potom jsem se jednou nudil a sáhl jsem po první tenké knize, kterou jsem viděl a skoro celou jsem ji přečetl za hodinku. Již od začátku jsem se smál, jak satiricky dokázal napsat příběh. Kniha je také doplněna skvělými ilustracemi Josefa Lady.

Jarmila97
27.03.2019 5 z 5

Docela zajímavá příběhy. Když člověk překlene to jak je to psané tak je t celkem příjemné čtení :)

Hezy
24.02.2019 5 z 5

Moc krásná kniha, která mi udělala velikou radost. Křest sv. Vladimíra se mi líbil a velmi jsem se u prvního a druhého zpěvu zasmál. Král Lávra mne také oslovil a moc se mi líbil. Cítil jsem u této básně, že je zkrátka celá ze života. U jedné části jsem měl veliký pocit, jako bych ji už někdy četl, ač jsem ji doposud neviděl. Tyrolské elegie jsou také moc hezké. Je obdivuhodné, jaká veliká síla se v tomto významném muži naší vlasti nacházela, ač neměl život vůbec jednoduchý. V Epigramech se též nachází mnoho zajímavých perel. Tam jsem měl už ale často problém některé básně pochopit. Jsem rád, že jsem si tuto knihu za krásnou cenu koupil v levných knihách. Ilustrace Josefa Lady mne moc potěšily a k humoru v básních se opravdu moc hodí. Je však pravdou, že rytmus neboli slabiky v básních skutečně Borovskému mnohdy zřejmě moc nešly. Mne to však ve čtení nepřekáželo.

Lymril
02.01.2019 5 z 5

A je to tady. Koupila jsem si Borovského génia vcelku :D

MDKrupka
27.06.2018 3 z 5

Křest sv. Vladimíra a Král Lávra se mi líbil, druhá polovina knížky už moc ne.

Percabethka
02.06.2018 5 z 5

Celá knížka byla hrozně vtipná, jen podle mě Borovskému úplně nevychází slabiky ve verších.