Křest svatého Vladimíra

Křest svatého Vladimíra https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96083/bmid_krest-svateho-vladimira-B3E-96083.jpeg 4 921 96

Satirická báseň Křest svatého Vladimíra vznikala v letech 1852–1855. Havlíček stihl napsat jen 10 zpěvů, skladba zůstala nedokončena. Vydána byla posmrtně roku 1876. Autor se opíral o námět převzatý z Nestorova letopisu (Nestor byl ruský spisovatel, sestavil roku 1113 soubor letopisů, tzv. Pověst dávných let), kde se píše o tom, jak ruský kníže Vladimír nařídil utopit v Dněpru sochu pohanského boha Peruna.... celý text

Kris@
25.01.2015 4 z 5

Skvělé! Taky jsem z těch, kterým se do toho moc nechtělo, ale moc jsem si to užila. Doporučuji všem. Je to hbité, vtipné a trefné.

lucie.8
14.08.2014 5 z 5

Asi moje nejoblíbenější Havlíčkovo dílo. Krásný humor, popis církví a carského Ruska.

DariDerek
30.07.2014 5 z 5

Krátká, velmi čtivá a vtipná báseň o tom, jak Rusko přišlo o boha a o hledání nového... Moc se mi to líbílo :D a povinná četba na VŠ mě začíná bavit :D

Verrrunka
04.04.2014 4 z 5

Vtipné a velmi zdařilé dílko.

Váca
22.12.2013 5 z 5

Tato kniha mě velmi mile překvapila. Zejména humorem, který v ní autor použil.

luciasek86
31.07.2013 4 z 5

Tuto knížku jsem měla jako povinnou četbu jen, protože jsem musela tento žánr zrovna nemusím ale jinak dobře napsaný Havlíčkův styl psaní není špatný ale není to můj šálek kávy :)

zapina
27.05.2013 5 z 5

Skvělé. Jen doporučuju...

vejik
04.04.2013 4 z 5

Stručně, výstižně, vtipně... Prostě Havlíčkův styl, přesně tak, jak ho mám ráda :)
"Cár necár, svátek nesvátek,
je mi všechno rovno,
ne a ne a nebudu hřmít,
co z toho mám? Hovno."

Kate.S
28.12.2012 4 z 5

Nemám pro básně cit, taže mi je občas zatěžko poznat, co se autor snaží popsat. Jinak báseň se čte svižně. Autor má zvláštní vyjadřovací způsoby, které jsou pro ně však typické:)

ondra1995
29.08.2012 5 z 5

Zpočátku se mi do čtení Vladimíra moc nechtělo, ale nakonec jsem byl z díla nadšen. Příjemné verše.

Mayanea
29.07.2012 5 z 5

In nomine Domini - čert aby vzal noviny!

bararich8
26.07.2012 5 z 5

Ve škole nám učitelka četla úryvek a už ten mě zaujal. A ani celá knížka mě nezklamala, četlo se to samo. Musel mít obrovskou odvahu ve své době takto provokatérské dílko napsat. Měla jsem půjčené vydání i s Havlíčkovým rukopisem, takže mi to čtenářský požitek ještě ozvláštnilo.

VerčaP
17.07.2012 5 z 5

Moje nejoblíbenější satirické dílo od K. H. B. ;-)

Yoshimi
15.01.2012 4 z 5

KHB ruluje! ...ze školy mi byl sympatický a u této knihy se mi to potvrdilo!

eseona
04.08.2011 5 z 5

Dlouho jsem se odhodlávala k tomu, abych to začala číst. Povinná četba, nepříliš vzhledné vydání a vůbec, zkrátka se mi do toho nechtělo :D
O to větší bylo moje překvapení - už dlouho jsem se u knihy tak nezasmála :)
Rýmy se tam sice hledají těžko a musíte přimhouřit oči, aby jste uznali, že se to přeci jen trochu rýmuje. Na každé stránce jsem našla nějaké prapodivné slovo, o jehož existenci jsem zatím neměla ani tušení (športle, depurát apod.), ale to beru spíš jako plus.
Kniha paroduje celou tu absolutistickou carskou pakáž, což ještě umocňuje použití jazyka, kterým by mohl mluvit maximálně nádeník a jiní by se za takovou mluv styděli :)
Pět hvězdiček je možná trochu odřených, ale za to, jak překonal K. H. Borovský překonal mou nedůvěru si je zaslouží.

Matej
30.11.-0001 5 z 5

Ja mu na tu jeho čekuládu já mu na ni .... kašlu.
Přesné.

rozhlasové zpracování angažovaná poezie klasická literatura

Karel Havlíček Borovský
česká, 1821 - 1856