Křivda
Martin Jun
Vypravěč Arne se v restauraci seznamuje s Danielou. Jako dokumentaristu ho zaujme příběh její nežijící babičky Jitky. Ta patřila k takzvaným „ukrývaným dětem“ přeživším válku v izolaci a nejčastěji s pomocí dobrodinců riskujících vlastní životy. Babičku nicméně její „dobrodinci“ týrali a po válce zjistila, že přišla o celou rodinu. Prožitá traumata se pak odrazila nejen v jejím dalším životě, ale i v životech dětí a vnučky Daniely kvůli fenoménu známému jako transgenerační přenos traumatu. Arne se pustí do pátrání po pohnutých osudech rodiny s nejasným úmyslem natočit vysněný dokumentární film a objevuje, že ne vše bylo tak, jak doma babička Jitka vyprávěla. Najednou vyvstávají mnohem palčivější otázky: Proč se snažila „přepsat“ svoji historii dokonce i před nejbližšími a co to pro ně znamená? A jak rozplést spletitou síť lží, jejíž součástí je víc lidí, než se čekalo?... celý text
Přidat komentář
Arne se potká s Danielou a velmi ho zaujme příběh její babičky Jitky. Ta byla během války jako dítě ukrytá u cizích lidí. Arne by o ní rád natočil dokumentární film. Když se však pustí do pátrání v minulosti, zjišťuje, že vše vlastně bylo jinak, než babička Jitka popisovala…
U této knihy mě nalákalo vše k tomu, abych si ji přečetla – název, obálka i anotace. V příběhu budete rozkrývat nejedno tajemství, budete pátrat společně s Arnym, až budete mít chuť sami se vypravit do archívů a vypátrat nějaké to tajemství i o vaší rodině.
Ze začátku poměrně dlouho trvalo, než jsme se dostali více do historie (která mě zajímala více), ale jakmile jsme se k ní dopracovali, už jsem knihu nemohla odložit a chtěla číst dál a zjistit, co všechno Arne odhalí. A že konečné rozuzlení bylo vskutku zajímavé a nečekané.
Je tu kladen velký důraz na rodinné vztahy. Možná, že vás kniha donutí zamyslet se i nad vlastním životem a tím, jak to máte nastavené se svými nejbližšími.
Kniha je rozhodně zajímavá, příběhy z druhé světové války mám ráda, ale bohužel mi tu „něco“ chybělo. Úplně mi nesedl autorův styl. Ale každopádně knížku zkuste, třeba je přesně pro vás.
Moc pěkné počtení! Někomu by se dle anotace u knihy mohlo zdát, že jde o mnohokrát omílané téma. Ale tentokrát jde o příběh (vlastně "příběhy"), který jednak překračuje rámec obvyklého pohledu na židovský válečný osud, ale také o značný přesah do současnosti a na to, jaké vztahy žijeme, před čím se skrýváme a jaké životní hry můžeme někdy hrát... A přímočarý styl vyprávění tak nějak do současnosti odkazuje. A navíc ta přímočarost vůbec nebrání autorovi připravit čtenáři nejedno překvapení!
Velice zajímavý příběh, díky kterému jsem se rozhodla také pátrat po své historii.
Kniha se dobře čte, má fajn řádkování, autorův styl psaní mi sedí.
Hlavní hrdina jako dokumentarista chce zmapovat historii židovské rodiny jeho známe. Je velice zajímavé sledovat historickou linku příběhu a zároveň osobní každodenní život rozvedeného hlavního hrdiny. Jeho vztah s dospívajícími dcerami a to navíc v době covidu.
Příběh dopadne opravdu zajímavě, vše se propojí a konec je opravdu nečekaný.
Při čtení si člověk uvědomí, jak od svých rodičů a prarodičů přebíráme vzorce chování.
Nesmím zapomenout také zmínit, že kniha má opravdu krásnou obálku.