Kronika hříšného kněze aneb Bestie z Karlštejna
Naďa Horáková
Ve fraucimoru Kateřiny Bechyňové, manželky jednoho z nejvýše postavených mužů v Českém království, se děje něco podivného. Proslýchá se, že paní Kateřina trestá své služky za každou maličkost a je k nim velmi krutá. Na panstvé se navíc stále objevují nové hroby... Karlštejnský děkan Václav Hájek z Libočan, známý svou konfliktní povahou, se rozhodne tuto vážnou věc vyšetřit. Spor mezí ním a Kateřinou skončí až před ostře sleovaným soudem, který se táhne několik let. Získá Hájek dostatek důkazů potřebných k dokázání vražd? A může vůbec soud vyhrát, když Bechyňovi patří k oblíbencům krále?... celý text
Romány Literatura česká Historické romány
Vydáno: 2024 , Audioteka , MOBA (Moravská bastei)Interpreti: Vladislav Beneš
více info...
Přidat komentář
na rozdíl od předchozích komentářů mě styl psaní této knihy příliš nenadchnul; téma zajímavé, zpracování nijak úchvatné, naopak;
před časem mě stejně zklamal i autorčin počin novodobý (Vlk na vodítku);
k mým oblíbeným autorům se v dohledné době nepřipojí;
Toto je přesně ten styl knížky, co se mi líbí a hezky čte. Historický román, ale je tam přiblíženo, jak se dříve žilo, jak se vařilo, jedlo, namlouvalo. Knížka se četla doslova sama.
Četla jsem teď novější vydání knihy. Byla napínavá a čtivá od samého začátku do konce. Čtení dobrých historických románů bych dala jako povinnou četbu ať si lidi uvědomí jak kruté to bylo v dávných dobách a teď jak se máme dobré. Knihu doporučuji přečíst.
Pro ženskou pýchu padlo již mnoho hlav. Proto jsme tu my, chytřejší muži, abychom své ženy vedli a ony nás poslouchaly."
Ferdinand I. Habsburský na českém trůně, bestie řádí na Karlštejně.
Pro Pražany informace známá.
Václav Hájek z Libočan rozpoutal renesanční drama.
Vojtěch z Pernštejna je spravedlnost sama,
Kdo se vyzná v zákonech, vyzná se i v právních kličkách, rozsoudit spor snad bude hračka.
Však Jan Bechyně z Lažan, karlštejnský purkrabí, je děsná .........
To bylo tenkrát, kdy v Anglii se narodila Alžběta I.
Paní Horáková nás provedla kaleidoskopem historických událostí na začátku vlády Habsburků na českém trůně, zacílila na děsivou kauzu jedné sadistické psychopatky, vylíčila stav soudnictví v renesančních Čechách, přiblížila i vznik Hájkovy kroniky české.
Dějepisné, místy napínavé, informativní, přesto pro mě poutavé vyprávění.
Však kratochvilné čtení pro paní a dívky to není.
Audiokniha: rozšafně artikulovaně čte Vladislav Beneš
Pod čarou:
Přehršel historických informací u mě vzbudila zájem a já neodolala Wikipedii. Ovšem teď mám problém s fabulací. Promovaný historik však ze mě není, přečtěte si sami.
A přemýšlejte :-)
Upřímně, co se týče soudů, tak se zase až tak moc za ta léta nezměnilo.
Absolutně jsem neměl ponětí do čeho jdu a po první půlhodině poslechu jsem se proklínal. Spousta jmen, příbuzenských vztahů, vazeb, prostě děsnej bordel.
Najednou si to sedlo a já si poslech užíval, stejně jako příběhy od Juraje Červenáka. Vynikající příběh. Dokonce jsem zjistil, že jsem na hradě Šelmberku byl....top to není, ale nenudilo. 85%
Líbí se mi zpracování známých historických skutečností do podoby beletrie, zajímavé téma dokáže k historii přilákat i čtenáře, kteří by se třeba dějinami nezabývali. Dobrá práce autorky, která se určitě důkladně připravila studiem pramenů a literatury doby, kterou v knize zachytila.
Opět se dovídáme něco z naší historie v podání výborné vypravěčky. Jako vždy přečteno jedním dechem. Všechny její knihy jsou velmi čtivé, ať detektivky nebo historické knihy. Zaslouží plný počet hvězdiček.
(SPOILER) Má oblíbená spisovatelka mě opět nezklamala. Bestie z Karlštejna poutavě přibližuje poměry, ve kterých v první polovině 16.století žili poddaní, měšťané, ale i vrchnost. Máme možnost nahlédnout do systému soudnictví té doby a musím říct, že jsem chvílemi měla opravdu vztek, zvláště v okamžicích, kdy se mluví o tom, že pán může poddaného bít jak chce a třeba i beztrestně zabít - no hrůza. Ocenila jsem, že se z vyprávění chůvy Serafíny seznámíme s dobovými pověstmi. Trochu mě překvapila ta "královská milost" - já tedy nevím, ale rozhodně mi to přijde mnohem horší než smrt stětím. Určitě si ráda přečtu další příběh z Kroniky hříšného kněze.
Rád jsem si přečetl něco ze života našeho známého kronikáře Hájka z Libočan. K tomu jsem se dozvěděl leccos ze soudnictví doby, ve které žil – no hrůza. Příběh byl tedy docela poutavý, žádné akční scény se však hledat nedaly. Nicméně velmi dobrý historický román, historická věrnost této fikce více než dost postačuje.
Moc dobře napsané. Paní Horákovou čtu ráda, i historické i současné knížky. Tady se nespletu.
Líbilo: čtivé i poučné (a dle epilogu i věrohodné). O konvertitovi Hájkovi a jeho kněžských hříších, o jeho úkolu napsat Kroniku, o soudním systému a smrtelných trestech, o životě na Karlštejně, ve Vídni i Praze...
Autorka ukázala mnoho protikladů v českých zemích kolem roku 1530: kališníci versus katolíci (také dvě české kroniky, z té první nezbylo po Koniášovi nic), šlechta versus městské panstvo, poddaní jako věc bez jakýchkoli práv, pečlivý až podezřívavě dohlíživý prokatolický Habsburk na rakouském, českém a uherském trůně Ferdinand I. a jeho milovaná žena Anna (15 dětí!, ale poslední porod už nepřežila), jak ten žehral na Jindřicha Tudora, který zapudil jeho tetu Kateřinu Aragonskou a udělal guláš v katolické instituci a zprotivil se papežské moci... a také boje na hranicích s nenasytnými Turky táhnoucími na Vídeň.
(SPOILER)
O Kateřině z Komárova provdané za Jana Bechyně z Lažan se většinou mluví jako o české Čachtické paní, ale já dávám přednost výrazu Bestie z Karlštejna, protože své vražedné skutky páchala zhruba o osmdesát let před jistě mnohem známější Alžbětou Báthoryovou.
Při čtení této knihy jsem si uvědomil jak malou hodnotu měl život nevolníků v očích svých šlechtických pánů, vlastně neměli o moc víc práv než otroci na plantážích, vaz Karlštejnské bestii vlastně srazila nejdříve její arogance když žalovala Karlštejnského děkana, kterým byl Václav Hájek z Libočan, později známý svou Českou kronikou a ten na ní podal protižalobu, při které vyšly najevo její zločiny, a hlavně vražda Kateřiny Papežové sestry pražského měšťana Prokopa Papeže. Z vražd a mučení obyčejných podaných i když to dnes zní hrozně se mohla vykoupit, ale z vraždy osoby měšťanského stavu už to nešlo.
Dnes už nezjistíme kolik obětí za sebou Kateřina z Komárova nechala, ale ví se že ještě více než na samotném Karlštejně jich bylo v Pičíně a okolí kde mněli Bechyňové z Lažan své rodové sídlo, takže jich byly minimálně desítky.
Celkem slušná historická detektivka, rozhodně autorce "sluší" toto psaní více, než pokusy o moderní detektivku.
Zprvu jsem byl nadšen tím jak autorka zapracovala do hlavní dějové linky v té době aktuální události. Bohužel potom ony ,,aktuality" byly upřednostňovány na úkor hlavního případu, což mi postupně víc a víc vadilo. Jinak celkově to bylo čtivé a zajímavé, za mě o něco jiný styl historické detektivky než na jaké jsem byl dosud zvyklý. Autorce dám ještě určitě šanci u některé její další knihy, ale jak už jsem psal tady byl hlavní případ tak rozkouskován, že mi to jako celek nesedělo.
U Nadi Horákové mám jistotu, že bude knížka čtivá a poutavá. A nejinak tomu bylo u Bestie z Karlštejna. Příběh o Kateřině Bechyňové je napínavý až do konce, člověk se dozví, jak fungovala politika v 16. století.
Moc pěkná kniha která se čtivou formou postará o dobrou zábavu. Příběh je napínavý a děj vás nutí číst dál a knihu neodkládat. Čtenář který má rád hysterické romány bude určitě spokojený.
Autorovy další knížky
2012 | Brněnské nevěstky |
2013 | Ženy na pranýři |
2008 | Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze |
2014 | Brněnské Židovky |
2020 | Korálky z klokočí |
Velice poutavé a strhují čtení, to me překvapilo, protože historické knihy moc nevyhledávám. Nejvíce mě zaujalo soudnictví šestnáctého století. A taky mě šokovalo vynesení rozsudku. I když tak to mělo být. Většina knihy je podle historických faktů a vystupují zde postavy které v té době žily. Autorka toho hodně nastudovala. Kromě hlavních postav mě zaujala postava Zuzany a jejího sňatku a samozřejmě její dobré srdce.