Vampýr
Wolfgang Hohlbein
Kronika nesmrtelných série
< 2. díl >
Východní Evropa, 15. století. Během pronásledování otrokářské lodi padnou Andrej s Fredericem do zajetí piráta Abu Duna. Již brzy jsou však zapleteni do sporů s mnohem mocnějším protivníkem. Hrůzu nahánějící dračí rytíř v krvavě rudé zbroji, který se blíží v doprovodu inkvizitora Domenica, napadne loď a pobije její osazenstvo. Ti, co přežili, se spojí a vydají se pátrat po strašlivém rytíři. Andrejovi a Abu Dunovi se skutečně podaří dračího rytíře Vlada Dracula, zvaného Nabodávač na kůl, vystopovat. Ten je však uvězní ve svém hradě a podnikne všechno, aby pronikl do temného tajemství nesmrtelnosti. Andrejovi se podaří z dějiště hrůzy uniknout. Ale Frederic a Maria, žena, kterou miluje, zůstávají v zajetí Draculově....... celý text
Přidat komentář
Potěšilo mě, že už nebyl omílán Michail Nadasdy. I když do budoucna by se s ním ještě mělo počítat. Jiný Nádasdy byl totiž šlechtic a manžel Alžběty Báthory, na niž určitě narazíme v pátém díle (který Báthory to vlastně byl v prvním díle?). Ve vztahu k Fredericovi se ale Andrej jaksi stáhnul. Přestal se snažit ho vychovávat a začal doufat, že z toho vyroste. Je to asi potřeba pro další vývoj postav (vzhledem k tomu, že v tomto díle se dozvídáme, co autor pro Frederica chystal).
Při čtení jsem se hodně divila, že valašská města mají německá jména. Že jde o problém překladu mi došlo, když na scénu nastoupil Vlad III. Dracula přezdívaný Tepeš a bylo to napsáno jako Tepesch. Zdá se, že překladatelce vůbec nedošlo, že autor používá německé verze jmen (a tedy překládá z rumunských) a přidržela se pravidla, že vlastní jména se nepřekládají (jaksi neplatí pro vlastní jména, která dávno mají své verze v mnoha jazycích... to bychom jinak museli psát Țepeș). Jinak byla kniha po jazykové stránce v lepším stavu než předchozí díl, i když něco by se našlo. Nejvíc do očí bijící byla asi záměna "jsi se" místo "ses".
Jestliže jsem u Nad propastí napsala, že kniha je primárně pro čtenáře od 9 do 15 let, teď bych spodní hranici trochu zvedla. Vampýr obsahuje nejen mnohem víc zabíjení, ale i brutality a krutosti, byť ne kdovíjak detailní.
--- SPOILER ---
Zápletka s Draculou mě také potěšila. Bram Stoker svým nedomyšleným dílem vytvořil prostor pro další autory, kteří si mohou lámat hlavu nad tím, jak se z rumunského národního hrdiny stal upír.
--- konec spoileru ---
Ve druhém díle zaniklo hodně příběhových linek z prvního dílu, proto jsem celkem zvědavá, s čím Wolfgang vyrukuje v díle třetím. Vlastně jsou jen dvě otázky. Dají se Andrej a Maria dohromady? A budou mít události druhého dílu nějakou dohru? Vzhledem k tomu, že dílů je 17, je pravděpodobné, že odpověď na obě otázky je ano. Mezitím ale bude potřeba nějaký nový hlavní příběh.
I když zase začínám od druhého dílu, chytlo mě to a přečetla jsem ji za den. Teď ještě ty ostatní díly a především ten první! :-)
Postavu Abu Duna mám tuze ráda. Je to takový správný chlapík, skvělý přítel i nebezpečný nepřítel. Naopak postava Dracula mi tam nějak extra nesedla. Trochu zarážející byla i rychlost podlehnutí lásce k Marie. Samozřejmě, že "láska na první pohled" je všeobecně známá - a možná že u vampýrů je o to silnější - ale mně osobně to připadalo rychlé až moc. Ještě když vezmu v úvahu, co všechno tato "posedlost" později zapříčinila.
Autorovy další knížky
2011 | Prsten Nibelungů |
2010 | Krev elfů |
1993 | Návrat dinosaurů |
2007 | Nad propastí |
1999 | Zapomenutý ostrov |
Druhý díl je o poznání živější, akčnější a propracovanější, než jeho předchůdce. Výborně se čte, všechno bez problémů odsýpá. Co mi ale vadí, je neustálé opakování. Nevím, jestli je to chyba překladatele nebo autora, ale aby byl na jedné stránce klidně 3x zmíněn stejný motiv prakticky stejnými slovy, to jsem už dlouho neviděla. Takhle se to těžko popisuje, ale kdo knihu četl, určitě si toho musel všimnout. Mám z této tetralogie hodně smíšené pocity. Děj je opravdu zajímavý, originální, ale autor z něj nevymáčknul to podstatné a pořád se motá okolo samotného jádra. Snaží se dělat tajemného, ale tohle schovávání je už přehnané. Zaměřuje se na okolní věci, ale ne na to podstatné. Mě osobně třeba zajímá, co všechno hlavní hrdina umí, jak se vlastně přesně stal tím, čím je a tak dál... nechávat si to všechno na poslední díl není (dle mého názoru) chytré.