Kronika Pickwickova klubu II
Charles Dickens
Kronika Pickwickova klubu série
< 2. díl
Klasický humoristický román, jímž 25letý Dickens pronikl, líčí ve volném sledu příběhy a nehody čtyř členů klubu a sluhy pana Pickwicka při jejich cestách mezi Londýnem a okolím. Podává obraz života středních vrstev anglické společnosti v první polovině 19. století, tuposti a sobectví boháčů a zdravého rozumu prostých lidí.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1959 , Naše vojskoOriginální název:
The Posthumous Papers of the Pickwick Club, 1897
více info...
Přidat komentář
Mám za sebou kompletní Pickwickův klub a tentokrát jsem dočítal spíše z povinnosti. Jak jsem psal u první části - autorův humor mě bohužel míjí. Kdyby měl román poloviční rozsah, bylo by to pro mě lepší - takhle i to přišlo v mnoha místech zbytečně natahované a takový pocit jsem i jiných Dickensových románů neměl. Na mém žebříčku je Kronika společně s Dvěma městy a Zlými časy někdy u konce.
Kdyby se mě někdo zeptal, o co v té knize šlo, respektive ve dvou knihách, jelikož jsou to dva díly, tak bych odpověděla, že o příběhy….ale jaké? Jako by mi ani jediný, krom toho uvěznění, nezůstaly v hlavě. Za mě snad mohu říct, že nejvíce se mi líbil hlas pana Německa, který tuto audioknihu namluvil.
Druhý díl nebe a dudy. Jakoby se autor probudil. Nejlepší postava je za mně Sam Weller. Je tu lehký humor i lehké napětí, jak se pan Pickwick dostane z vězení. Nicméně pro dnešního čtenáře v uspěchané době, to stále ještě nemá dost šťávy.
Tak tohle je perla perel, jedna z mých nejoblíbenějších knížek (nelze nazvat "knihou", i když má několik set stran)! Banda joudů, kteří bez bázně a hany vyrážejí bojovat proti blbosti tehdejších Angličanů (a co si budeme povídat, lze to napasovat na jakýkoliv národ či věk) a díky nezlomně kouzelnému optimismu se z každého dobrodružství vracejí se štítem (a ne na něm) a navíc i s několika novými přáteli a životními zkušenostmi. Ironické, servítky si neberoucí, ale velmi velmi laskavě a vtipně podané. Klenot!
Už dávno som sa necítil tak príjemne, ako v spoločnosti pána Pickwicka & spol...Napriek tomu, že bol román dokončený už v roku 1837 a bola to autorova prvotina, skvele som sa bavil. Preklad manželov Tilschových patrí medzi veľmi zdarilé (jazyk ma nikde nevyrušil) a s tými niekoľkými nepoznanými archaizmami som sa dokázal veľmi jednoducho porátať.
Prvá časť sa niesla v ľahšom tóne, spoločenstvo bolo neustále na potulkách a svojimi zážitkami obohacovali poznanie čitateľov.
V druhom zväzku zaznievali aj temnejšie tóny, ale určite nie na úkor kvality príbehu. Jemný a príjemne suchý anglický humor a ružovolíca postavička pána Samuela Pickwicka, ako aj prešibaná, ale dobrácka duchaplnosť oddaného sluhu Sama Wellera a jeho „otecka“ a k tomu všetkému navrch kultivovaná satira „zlořádů“ doby. Zopár milých duchárskych historiek ako bonus.
Pozorný čitateľ sa z knihy dozvie aj množstvo reálií, čo je nesmierne zaujímavé. Ako napríklad fungoval väzenský, alebo súdny systém v tých časoch v Anglicku, ale aj niečo o Valentínkach a iné...
Všetko samé pozitíva prečo ÁNO, nuž a prečo NIE (?), som nenašiel ani jedno.
Kúpil som si ono vydanie s ilustráciami a veľkými písmenami a priznám sa, že ilustrácie sa mi nepáčia, ale veľkým plusom neskladnosti vydania bolo, že mi to zabránilo v jej prenášaní so sebou. A keďže som bol nútený čítať ju len doma, vydržala mi oveľa dlhšie. (!)
Určite sa k nej ešte veľa krát (ak Pán B...h dá) vrátim a už teraz sa na to teším.
Druhý díl této knihy je stejně dobrý jako ten první ale přeci jen, ne nadarmo se říká že první díl je vždy ten nejlepší! :-)
Štítky knihy
anglická literaturaAutorovy další knížky
1966 | Oliver Twist |
2010 | Vánoční koleda |
1960 | Nadějné vyhlídky |
2015 | David Copperfield |
1961 | Kronika Pickwickova klubu |
Druhý díl je dobrý ale zas ne jako první