Kronika zapomenutého templáře
Naďa Horáková
Roku 1292 se na Moravě objevuje jméno rytíře Ekka jako komtura čejkovické komendy. Postupně se stává komturem i obou pražských komend a konečně je jmenován jako zemský komtur pro Čechy, Moravu a Rakousko. Právě komtur Ekko přenesl hlavní sídlo z Prahy do moravských Čejkovic. Tento krok měl zřejmě čistě praktický ráz, protože templáři vlastnili nejvíce zboží právě na Moravě a také v okolí nedaleké Vídně. Konec templářů v českých zemích nebyl nikterak dramatický. Templáři stíháni nebyli. Roku 1312 předali veškerý svůj majetek johanitům. Pravdou však zůstává, že například právě bohaté Čejkovice skončily v rukou Jindřicha z Lipé. Zdá se, že se johanité stali prostředníkem mezi královskou pokladnou a vlivnými šlechtici... celý text
Přidat komentář
Už dlouho jsem nečetla tak krásný příběh na pozadí historických událostí. Těším se na další knihy od této autorky
Příběh s detektivní zápletkou z posledních dní templářů na Moravě. Děj trochu jednoduchý, ale jsem zase o něco chytřejší. Také se mi líbilo vysvětlení vzniku "Dalimilovy kroniky". Vím opět něco nového z naší historie a uzrálo ve mne přesvědčení, že se už konečně musím jet podívat do těch Čejkovic, protože to je (podle webu) i teď zajímavá obec a ještě ke všemu zde minimálně 300 let žila rodina mé babičky (A já tam, ó hrůzo, ještě nikdy nebyla !!!).
Po "Nevěstkách" a "Židovkách" se mi naprosto nepodařilo se do "Kroniky..." začíst... Začátek knížky - než se začalo něco dít - byl na mne příliš dlouhý a nudný. Možná ale ještě dostane šanci...
Příjemné čtení, ve kterém vystupují skutečné osoby. Děj se odehrává v okamžiku, kdy už bylo rozhodnuto o zrušení Templářů. Než se jejich majetek, konkrétně Čejkovická komenda, předá Johanitům, je třeba vyřešit otevřené záležitosti jako zmizení nebo vražda. Pátrání je napínavé, konec v některých věcech překvapivý. Jedna nitka děje se mi ke konci zdála až moc nepravděpodobná, nicméně dle doslovu autorky zřejmě pravdivá. Celkový dojem je, že se jedná o zajímavou knihu, kterou můžu doporučit.
Po "Nevěstkách a Židovkách" další kniha autorky, která se stává mou oblíbenou. Na historických faktech je postaven pěkný a hlavně napínavý příběh. Doporučuji.
Autorovy další knížky
2012 | Brněnské nevěstky |
2013 | Ženy na pranýři |
2008 | Bestie z Karlštejna, aneb, Kronika hříšného kněze |
2014 | Brněnské Židovky |
2020 | Korálky z klokočí |
Tato knížka nás zavede do počátku 14. století, kdy se vlády v českých zemích ujal Jan Lucemburský. Na pozadí historických událostí spojených s řádem templářů a johanitů se seznámíme s detektivním příběhem o zmizení bohatého muže a zároveň bojem o to, kdo získá bohaté sídlo komendy... Škoda toho dlouhého úvodu, který byl pro mě trochu nudný. Ale chápu, že ho autorka musela napsat, aby se čtenář orientovat, v jaké době a za jakých okolností se příběh odehrává. Zajímavé pro mě bylo vysvětlení vzniku Dalimilovy kroniky, rozšířila jsem si obzory :-)