Krvavý mesiac

Krvavý mesiac
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503580/bmid_krvavy-mesiac-Tqr-503580.jpg 4 1133 1133

Harry Hole série

< 13. díl

Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru. Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom. Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu. Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Blodmåne , 2022

esterkucerova
22.06.2023 5 z 5

Nesbo ani po třinácté nezklamal. Zajímavá zápletka, uvěřitelné postavy a napínavý děj.
Prolínání vícero příběhů, které mi ze začátku nedávalo moc smysl zapadlo nakonec perfektně a samozřejmě jsem vraha ani po třinácté neuhodla.
Zaseto na další díl máme, tak snad brzy, Harry. :-)

wooloong
21.06.2023 4 z 5

O růžových slimácích z Mount Kaputar jsem neměla do té doby ani potuchy. Nesbo umí napsat poutavou detektivku a pěkně si pohrát se čtenářem, ale Nůž se mi líbil o malinko víc.

Pavlína2019
21.06.2023 5 z 5

Jednoznačně výborná kniha!
Možná už zde byla veškerá chvála popsána, takže já se pouze připojuji a rozhodně doporučuji!

PetK
21.06.2023 4 z 5

Jednoduše - když pominete pravděpodobnost, pořád je to po čertech dobrá detektivka. A já to mileráda udělám. Audio Davida Matáska, na kterého už jsem si u HH taky ochotně navykla, jako bonus.

kofola33
19.06.2023 5 z 5

Skvele jako vzdy. Ano, taky jsem si vraha tipla docela brzy, ale bylo to tak zamotane a krasne zaparazitovane, ze musim dat proste za pet. Harry se mi asi nikdy neomrzi.

zaba335
18.06.2023 5 z 5

(SPOILER) V tomto díle nebylo tak těžké tipnout správně vraha, každopádně to tomu dodalo tu správnou šťávu a poslední kapitola mě dostala. Těším se na další díl.

LišTerka
18.06.2023 4 z 5

Modus operandi originální, i když už dost na hraně uvěřitelnosti... Asi poprvé se mi v "Holeovkách" podařilo tipnout si správně vraha hned na začátku knihy a mým přesvědčením neotřásly žádné falešné stopy, které autor tradičně nastražil. Takže finále pro mě bohužel tentokrát nebyla taková jízda a překvapení jako v jiných Harryho případech. Možná Nesbo začal potřinácté trochu vykrádat sám sebe, nebo jsem zkrátka měla štěstí.... Ale mělo to spád a zhltla jsem to za víkend jako vždycky, takže odpouštím i některé totální nelogičnosti (např. vážně by byl protřelý novinář takový kretén, že by v hospodě udělal to, co udělal, když věděl, s kým má tu čest?) a těším se napříště, bude-li nějaké příště. P.S.: Jsem ráda, že jsme se konečně zbavili Rachel, i když tam vlastně pořád straší. Teď bude Harry nově vydíratelný/zranitelný přes syna, když i naprosto cizí lidi bije do očí jejich podoba. P.P.S.: Ten růžovej slimejš je podle fotek fakt hnusák, neznala jsem :)

Vevericka.eva
17.06.2023 5 z 5

Opravdu se mi stýskalo! Jak je možné, že Nesbo přišel opět s dechberoucím a neočekávaným příběhem o Harrym Holeovi, když by člověk čekal, že po třinácté už nic nového není možné vymyslet? A je snad ještě vyzrálejší a opět mě napálil ohledně vraha. Díky a snad brzy nasledanou Harry.

Hany.Honey
15.06.2023 5 z 5

Skvělej příběh. Neuvěřitelný nechutnosti, který teda v knížce zase dlouho nebyly. Paraziti, mozky, bulvy a potírání se střevní šťávou... Hmm... Nesbø teda borec!

Honza23
11.06.2023 5 z 5

Po sérii keplerovek jsem opět přesedlal k Harrymu a jsem naprosto nadšen. Konečně opět kniha, kdy člověk louská vraha a soustředí se na každý detail. Navíc, když si mě Nesbo, jakožto čtenáře, opět povodil a nenechal mne uhádnout vraha. Za mě 5 hvězdiček za fantastický děj, jelikož nejsem takový puritán jako někteří hodnotící, abych snižoval hodnocení jen za to, že se v ději nachází homosexuálové.

lencin
10.06.2023 4 z 5

Příjemná "oddechovka" s HH.

Karoley
09.06.2023 5 z 5

HH13 - Zatmění
Měsíc se zalévá krví.

Harry Hole se vrací domů a jako soukromý vyšetřovatel pomáhá policii vyřešit vraždu dvou mladých žen. Na pomoc si zve kamarády - dealera, onko-pacienta a zkorumpovaného poldu :)) Mají deset dní, hodiny tikají a krvavé zatmění se blíží..

Opět krásně zamotaný příběh, tajemné náznaky, falešné stopy, napětí, mrazení v zádech, šok. Můj třináctý (a zatím poslední) Harry Hole, vraha jsem jako obvykle neodhalila, zápletka velmi zajímavá. Strejda Alík pobavil, Stale rozesmutnil. Tak co nás čeká příště?

"Statisticky vzato potkáš sériového vraha na ulici jen sedmkrát za život."

jituliste
08.06.2023 5 z 5

Skvělé čtení a zase zlom až v závěru.... V průběhu četby jsem nechápala, proč se občas plynule prolnou dva různé děje, ale ano, všechno má svůj smysl. Na 13. díl v sérii jsem se těšila a splnil očekávání. Je obdivuhodné, jak Nesbo dokáže držet laťku pořád tak vysoko.

Dorotka201
08.06.2023 5 z 5

Prostě skvělé!

MirkaProk
07.06.2023 5 z 5

Ale jo, jsem spokojená. Kniha se dobře četla na rozdíl od předchozího dílu, který mě nebavil. Možná jsem trochu měla pocit, že je to takový slabší odvar, než na který jsem zvyklá, ale to bude možná tím, že jak člověk čte brutální knihy, tak se stane otrlým:-)

Klára90
04.06.2023 3 z 5

Tak nějak souzním se všemi předchozími čtenáři, kteří z knihy nebyli tak úplně paf jako z jiných knih od Nesba.
Což ale neznamená, že by se mi kniha nelíbila. Tady to je prostě klasika - přečteno rychle jedním dechem, na Harryho jsem se těšila a ráda prožila těch pár večerů v jeho společnosti, vraha jsem opět netipla správně a tady v této knize navíc mě velmi zaujalo, bavilo a zároveň děsilo povídání o parazitech. Úplně na zadek si z tohoto dílu nesednu, takový ten wow efekt jako třeba u sněhuláka nebo Levharta se nekonal, ale jasně, že už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu :)

LucieT
04.06.2023 5 z 5

Pro mě bezva, od prvních stran mě to chytlo a i jsem se při čtení musela pro sebe spokojeně usmívat, jakou jsem z dalšího setkání s Harrym měla:-). To, jak je pachateli (jehož osobu však přesně neznáme) od počátku vidět do hlavy a přitom se kolem něho pomalu stahuje smyčka se mi moc líbilo - konec mě překvapil, opět jsem však tipovala špatně:-D

čef
04.06.2023 4 z 5

Harry Hole je pořád ještě fenomén, ale už to není to, co to na začátku série bývalo. Autor se rozepsal, je zde hodně na co navazovat z minulosti, ale už to je pro mne trochu předvídatelná rutina. Rej homosexuálů je také už ohraný, jakož i jiné sexuální hrátky, o udržitelném alkoholismu nemluvě. Příběh plný cizopasníků a useklých hlav mne také do euforie nedostal a tak mne brodění takového množství stránek chvílemi otravovalo a těšil jsem se na konec. Sice stále na velmi dobré úrovni, ale již ne bomba. Možná že třináctka je dobré číslo pro ukončení série, což ovšem neočekávám.

Tenere
02.06.2023 4 z 5

Oproti předchozím dílům mi tam něco chybělo, nevím. Přijde mi trochu jako překlenovací díl. Tak uvidíme, co bude dál.

kuruteku
01.06.2023 4 z 5

Jasně, že to je podle schématu a první ani druhý podezřelý není tím hlavním, i když má taky nějaké máslo na hlavě. Od začátku mu vidíme do hlavy, ale kdo je to, netušíme. Až poslední čtvrtina se rozjede a šup, šup, je hotovo. Harry se opět pokouší léčit, opět namáhá své podvědomí, podléhá intuici, staví svůj loserský tým a opět mu to vyjde. a na konci je naznačeno/zaděláno na další díl, kde půjde o samotného Holea. Už se těším.