Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 4 6590 6590

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

Gia22
03.01.2020 5 z 5

Jakožto k součásti povinné četby jsem vůči této knize zaujala primárně negativní postoj. A musím uznat, že zcela neprávem. Příběh je svižný, čtivý a působí (alespoň na mě) velice magicky. Děj je famózně vystavěn, takže díky jeho ggradaci tuto útlou knihu prosvištíte během cesty metrem z jednoho konce Prahy na druhý a zpět. A závěrečnou strhující pasáž si necháte domů v klidu ke kafi ... zbytek dne butete koukat do zdi a přemýšlet co teď se životem (tak končím já po dočtení skvělých knih :) )

hellena1523
02.01.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem a dodnes mám husí kůži, když si příběh vybavím. Jedna z klasik, kterou jsem si zamilovala už v pubertě.

Placi
29.12.2019 3 z 5

Dnes již klasické krátké dílko vycházející ze středověké německé pověsti. I dnes je kniha aktuální a nastavuje zrcadlo lidem dnešní doby. Malomyslnost, hloupost, zloba a další podobné "krásné" vlastnosti samozřejmě lidi stále neopouští.

Labambola
21.12.2019 5 z 5

Za mě jednoznačně geniální povídka, která hraje na všechny struny lidského podvědomí.
Autor plně využívá barvitý, rozmanitý, lehce pochmurný jazyk. Sugestivně vykresluje ubohost i dokonalost člověka a krysařův smutek i hněv vás plně prostoupí. Přemýšlela jsem o lidské hlouposti, zlobě, o pocitech neochvějného sebevědomí i ztrátě iluzí. O archetypech a pudech a síle jim lidsky odolat, vědomě se rozhodnout.

LucyBooks
19.12.2019 5 z 5

Jelikož šlo o povinnou četbu do školy, tak jsem knihu spíše odkládala, ale nakonec musím uznat, že si to nezasloužila.
Líbilo se mi krásně vylíčené prostředí a konec si mě získal, doporučuju. Určitě bych se ráda podívala i na film či divadlo.

twigxi
13.12.2019 5 z 5

Klasika, kterou kazdy zna. Vedela jsem o cem pribeh bude, ale k precteni knihy jsem se dostala az ted. Jaka skoda! Byla jsem prekvapena, jak krasne je napsana, okamzite me vtahla a svou nadhernou atmosferou dostala do uplne jineho sveta. Rada si ji prectu znova a jsem si jista, ze pro me bude mit stale kouzlo i po padesate.

Ava365
11.12.2019 5 z 5

Atmosféra této útlé knihy i zvláštní Dykův styl ve vás zůstane ještě dlouho po jejím přečtení.

laura
11.12.2019 5 z 5

Příběh, který nejspíš každý zná a pokud ne, alespoň o něm slyšel. Víte, co můžete čekat, a nejspíš víte i to, jak to skončí...

Na mě působil magicky, přízračnou, nadčasovou krásou. Už to, jak všechno začíná - i to, jak všechno končí. Vždycky se říká: Za vším hledej peníze, za vším hledej lásku - a nebo nenávist. Tady najdete všechno - chamtivost, lásku i zradu. Bolest, vinu i smrt.

Kam až člověk zajde, když ho zaženou na samý okraj propasti? Skočí? Nebo donutí skočit ty ostatní?

verka5083
09.12.2019 5 z 5

Krásná kniha. Byla to pro mě jednohubka na večer. Během čtení jsem přemýšlela, jak kniha skončí. Nakonec skončila úplně jinak, než jsem čekala.

KackaGregusova
05.12.2019 5 z 5

Nádherná čeština. Opravdu jsem si čtení úžívala, protože kniha byla napsána krásnou češtinou, ale přitom srozumitelně. Určitě doporučuji do povinné četby.

giraffe
01.12.2019 3 z 5

Ačkoliv příběh znám už dlouho, do knihy jsem se pustila až když ji dcera přinesla jako povinou četbu, ale příliš mi nesedl způsob podání. Občas jsem se v ději i ztrácela.

MollyBenett
01.12.2019

Postavy i příběh mi přišli zajímavé. Hlavně jsem si oblíbila postavu krysaře a Seppa Jörgena a na druhou stranu se mi přímo protivila Agnes.
Jinak ale musím přiznat, že se mi knížka špatně četla a některé pasáže sem musela přečíst dvakrát aby se mi hned nevytratily.

Osice
30.11.2019 5 z 5

Po Krysaři jsem šáhla, protože mne na něj upozornil E. Petiška v knize Anička a flétnička:-) Obsahuje mnoho zajímavých pasáží, které v sobě ukrývají pro mne silné myšlenky. To bylo asi tím, co mne na knížce nejvíc upoutalo. Myšlenky jsou skvěle zapracovány do příběhu.

„Pouze hlas zvonu zněl sem z chrámu svaté Trojice v Hameln, hlas vážný a zádumčivý, ale z těch hlasů, kterým, poněvadž jsme je často slyšeli, zapomínáme naslouchat.“ (s. 12)

„- - Jsem minulost, pravil hlas.
- - Jsem budoucnost, odpovídal jiný.
- - Jsem krásná, mluvila minulost.
- - Budu krásnější, slibovala budoucnost.
- - Měla jsem vše: úsměvy, slzy, sen i procitnutí, děla minulost.
- - Budu míti vše: úsměvy, slzy, sen i procitnutí, řekla budoucnost.
Mezi hovorem minulosti a budoucnosti, jaká to přítomnost!“ (s. 65)

„Nač vzpomínati na hoře, jež je za námi, nač mysliti na dveře, které se za námi zavřely?“ (s. 96)

Když jsem četla Krysaře, tak mi v hlavě zněla 2 slova: rozpolcenost a pomíjivost. Co pro nás bylo důležité včera, může být dnes úplně bezcenné... Samotnou mě překvapilo, jak byla kniha napínavá. Vůbec mě neotravovaly neobvyklé tvary slov (např. takořka, ponenáhlu a maně), naopak skvěle dotvářely atmosféru. Přistihla jsem se, že si zase lehce koušu nehet (známka napětí):-D

„Je zbytečno odcházet, chceme-li se vrátit.“ (s. 97)

Příběh krysaře v podání V. Dyka se mi líbí ještě o trošku víc než původní staroněmecká legenda. Je mi totiž sympatičtější důvod, který měl krysař pro druhé použití své píšťaly ve městě Hameln…

bibi.r
28.11.2019 3 z 5

Tak trochu neurazí / nenadchne. Prostě milý příběh, který ale nějak neohromil.
Jako část povinné četby si myslím, že to zvládne přelouskat každý. Žádné složitosti, žádné záludnosti.

Lizard
20.11.2019 4 z 5

Příběh Krysaře znám, ale nikdy jsem ho nečetla. Po knížce jsem šáhla díky čtenářské výzvě a nelituji. Myslím si, že ačkoliv je příběh v této knize poměrně starý, tak témata zůstávají stále aktuální (např. problémy společnosti, přetvářka, materalismus, ale i láska a naděje). Tato útlá knížka stojí za přečtení.

jirka9453
14.11.2019 5 z 5

Souhlasím s jedním zde uvedeným komentářem, že ač krátký, přesto odhalující příběh, se kterým si uvědomíte, že není krysa jako krysa. Trefně řečeno. Studentská četba, která mi zůstala v paměti.

minde
13.11.2019 3 z 5

Přečteno kvůli výzvě. Zajímavý myšlenkový příběh. Není krysa jako "krysa".

katerina3223
12.11.2019 5 z 5

Libi se mi na teto knize pribeh, ze si clovek z toho neco odnasi.

Efča59
11.11.2019 3 z 5

Krátký příběh a úžasným jazykem a jak již někdo psal, s hlubokým podtextem.

Ailee
11.11.2019 4 z 5

Krátký a příběh jednoho muže s toulavým srdce, který se nečekaně zamiluje, jen aby svou lásku zase ztratil. Zajímavé, přímé a s hlubokým podtextem. Na to, že klasiku moc nemusím, to šlo.