Kumánska princezná

Kumánska princezná
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356280/bmid_kumanska-princezna-z6c-356280.jpg 4 58 58

Pätnásty román kráľovnej historickej romance. Julián Bakšai sa kvôli otcovým dlhom zaviaže, že bude slúžiť grófovi Ratoldovi a jeho zhýralému synovi Františkovi. Keď mu gróf po synovej smrti navrhne, aby od Kumánov priviedol jeho jediného vnuka, Julián neváha ani chvíľu: za odmenu mu totiž Ratold sľúbil vrátiť rodinné sídlo – hrad Kamenec. Krásna Kumánka Damara je hrdá, slobodomyseľná žena. Po krutej zrade uhorského šľachtica žije iba pre svojho syna a celé roky odmieta ponuky na sobáš. Julián je rozhodnutý dodržať sľub grófovi Ratoldovi, no Damara v ňom prebudí hlbokú náklonnosť a lásku, a tak jej ponúkne ochranu i svoje meno. Ako však dopadne manželstvo, ktoré je od počiatku založené na klamstve? Dokáže Damara Juliánovi odpustiť a uverí, že jediné, o čo kedy stál, je jej láska?... celý text

Storm.b
29.04.2024 3 z 5

Červenou knihu normálně nečtu, zaujalo mě však téma Kumánů. Děj je svižný a čtivý, ke konci i napínavý. Občas nějaké to klišé, Julián není ani tak tvrdohlavý jako až vyloženě natvrdlý, v závěru zajímavé rozuzlení ve stylu: "Ty nejsi Vlasta? Ty jsi Vlasta?!" Přinejmenším Ratold mohl něco tušit. Dále výprava do Neapole na oslíku mě moc nepřesvědčila, ani není jasné, jak se mezi sebou všichni dorozumívali, když se nám tam mísila kumánština s maďarštinou, slovenštinou (?) a italštinou. Jinak celkem příjemné čtení, 60-70 %.

petra6315
22.07.2023 4 z 5

Taková romantická oddychovka

MonaLisa42
23.06.2023 4 z 5

Není to špatná ani dobrá kniha.
Je to běžná romantická kniha. Součástí příběhu jsou Kumáni, o kterých jsem do nynějška vůbec nic nevěděla a neznala je. Děkuji!!!

pch1976
26.12.2021 2 z 5

Nic moc, slabé, průměrné, nesmyslný guláš dědiců. Jedna postava byla padouch, pak zas na konci padouchem nebyla, ale obětí... Prostě prvotřídní guláš.

Jurajovamaka
04.02.2021 5 z 5

Janka je jedna fantastická autorka. Píše knihy, ktoré vždy chytia za ❤ a neviete sa od nich odtrhnúť, kým ich neprečítate.
Pre milovníčky histórie a romantiky zároveň ako stvorená.
Žiadnou knihou od tejto autorky vôbec NIČ NEPOKAZITE.
Tak neváhajte, má na konte už niekoľko super dielok ;-)

Ana72154
28.06.2020 2 z 5

Za mě zklamání. Čekala jsem červenou knihovnu, ale trochu jinak.
Všimla jsem si hodně chyb a překlepů, což je za mě osobně mínus. Škoda

RADIN
09.06.2019 5 z 5

Julián mal na konci ťažké rozhodovanie s Ratoldom,odpustiť či nie?

daza.dt
18.02.2019 4 z 5

Čekala jsem trošku něco jiného, ale i když nejsem fanoušek červené knihovny, tak za mě spokojenost. Chvílemi trošku moc sladké, ale děj měl spád, četlo se dobře a na závěr happy end jak Brno :)

LilianaFalcon
16.02.2019 2 z 5

Tak jsem se nechala nachytat vysokým hodnocením. S korekturou textu si moc práce nedali, což vždycky dobrý dojem z knížky kazí. A i když mám historické romance ráda, tak tahle mi nesedla. Na můj vkus byly postavy moc tvrdohlavé. Přestože se toho dá hodně omluvit dobovým smýšlením, nějak jsem se s příběhem ani postavami nedokázala sžít.

Lemra794
29.01.2019 5 z 5

Moc se mi líbil děj občas psaný retrospektivně. Dodával příběhu šmrnc (proto 5* a ne původně zamýšlené 4). Kniha se nevlekla, stále se v ní dělo něco nového a zajímavého. Skvěle vykreslené prostředí Kumánské i Uherské kultury a jejich střetů.

Dodatek: 5* v bodování hystorických románů. V porovnání s knihami z jiných žánrů, bych hodnotila jinak, ale myslím, že tato kniha si jich 5 zaslouží.

alnahu
20.11.2018 5 z 5

Příběh uherského rytíře Juliána a krásné Kumánky Damary , které rozděluje jejich víra a postavení o jejich dlouholetém utrpení. Další krásný příběh od této mé oblíbené autorky ze slovenské historie.

Lee7
12.11.2018 3 z 5

Děj pěkný, ale není to můj žánr.

miriam.w
10.01.2018

Fajn kniha, prečítaná za jediný deň;-)
Kto boli Kumáni:Boli to kočovné kmene, na začiatku 11. stor. časť Kypčakov/Kumánov prenikla do Čiernomoria a na severný Kaukaz, neskôr aj do strednej a južnej Európy (Bulharsko, Krym), zvyšok ostal v Čiernomorí. V 13. stor. tzv. bieli Kumáni ušli pred Tatármi do Uhorska, kde ich aj s vládcom Kutenom prijal Belo IV. a usadil medzi Dunajom a Tisou, tam sa postupne zmaďarizovali. Kuten (1194-1223, † 1241), mal dve deti: syna Bachmu a dcéru Alžbetu, manželku kráľa Štefana V. z Maďarska. Bola predok európskych a britských kráľov.
*Otec i život ju naučili, že slová nie sú dôležité, lebo môžu klamať, dôležité sú oči a to, čo v nich je, oči hovoria vždy pravdu.

romance historické romance

Jana Pronská