Kůrovci
Jiří Hulcr
Podobný obraz někdy viděl snad každý: malebná horská krajina, kterou kdysi pokrývaly lesy, nyní vypadá, jako kdyby se přes ni přehnala pohroma. Les zmizel a zbyly po něm jen pahýly mrtvých stromů. Šumava i Jeseníky zejí prázdnotou. O viníkovi jsme také slyšeli: jsou to kůrovci, které je třeba nemilosrdně likvidovat… Nebo je to všechno trochu jinak? Co vlastně o kůrovcích víme? Víme o nich vůbec něco? Měli bychom se o ně zajímat? Rozhodně ano! Kůrovců existuje více než 6000 druhů a je na nich zajímavé úplně všechno: jak vypadají, jak žijí, jak se rozmnožují a jak navzájem spolupracují. Věděli jste například, že kůrovci objevili zemědělství dávno před lidmi? Že mají rádi kávu, korek i kanystry na benzín? Že samečci některých druhů jsou přesnými kopiemi svých matek? Že mnohé z nich příroda obdařila naprosto bláznivými účesy? Skutečným viníkem jsme my – lidé. Za zničené šumavské lesy nemůže kůrovec, ale porušení rovnováhy těžbou dřeva a vytvářením málo odolných monokultur smrku. Proto se na kůrovce nezlobte, on za nic nemůže.... celý text
Přidat komentář
Na nepřítele musí být člověk připraven! Ale to nebezpečí je člověk, jak pro kůrovce, který tady v pohodě žije už miliony let, tak i sám pro sebe svojí chamtivostí. A najednou není ten kůrovec už tak nesympatický, protože díky monokulturám a hustému osazení dostává hostinu jak na stříbrném podnosu.
A navíc to jsou při zvětšení strašně roztomilí pidižvíci.
Nádherná knížka, která potěší, zahřeje u srdíčka a ještě vás obohatí o hromadu informací. A to hlavní je, že jde o podložená fakta vědců, kterým kůrovcům věnovali celý život. Jsem nadšená! A mám velkou radost, že se na tyhle roztomilé broučky můžu dívat novýma očima. Těma střízlivýma a pravdivýma. Ne takovýma, jaký vám nasadí hlupáci z televize.
Cetl jsem vloni v anglickem originale a je to proste... bajecna knizka! :) Naslapana informacemi, podana mimoradne zabavnou formou, entuziazmus ze stranek primo kape. Perfektni cteni i pro nezoology ;)
"Kůrovci jsou krásní, malincí,chlupatí.. a jsou jednou z nejzvláštnějších, nejlegračnějších a nejvíc pomlouvaných skupin hmyzu."
Tuhle krásku zhltnete do dvou hodin - má 108 stran a je plná skvělých informací od člověka, který kůrovce prostě zbožňuje. Navíc je graficky krásná a jedinou její nevýhodou je, že akutně hrozí, ze si ty mršky taky zamilujete.
Krásná a vtipně napsaná knížka, jedna fotka hezčí než druhá. Než jsem na knížku kápla, nikdy by mě nenapadlo si ji přečíst a já si ji dokonce koupila!
Pro většinu z nás je velmi nelichotivý pohled na paseku plnou pahýlů mrtvých stromů, které tu zůstaly po kůrovcových kalamitách. Opravdu to způsobil kůrovec nebo ne? To je jedna z otázek, na kterou Vám odpoví tahle krásná, vtipně napsaná knížka.
Po přečtení půjdete hledat kůrovce. Ale ne proto abyste je lapili, protože ničí les, ale proto, že je prostě budete chtít vidět na živo. Jedná se o velmi milou knihu, která člověku prostřednictvím textu, i mnoha opravdu fascinujících fotografií, ukáže kůrovce v úplně jiném světle než je známe. Nejen jako umělce, který svým uměním dokáže zlikvidovat les. Po přečtení knihy prostě musíte začít mít rádi kůrovce.
Kazda uvádí, že dětem od deseti let. Autor čtenáři sice tyká, nicméně přeci jen některé pasáže, zejména týkající se genetiky, jsou pro desetileté dítě zatím, na můj vkus, ještě místy dost složité. Dala bych ji tedy do ruky trošku staršímu dítěti, když už.
Mnoho inspirace v ní najdou například učitelé či vedoucí přírodovědných kroužků, kteří chtějí s dětmi tohle téma probrat. Sáhnout by po ní měli přírodomilci, kteří chtějí získat další zajímavé informace o tématu, které tu v této podobě ještě nejspíš nebylo knižně zpracováno. Důležitá je pro lesníky, kteří zatím četli jen rady jak kůrovce zlikvidovat. Autor je navede trošku jiným směrem - "Nepřítel mého nepřítele je můj spojenec".
víc v recenzích