Kyberiáda (20 povídek)
Stanisław Lem
Neúnavní konstruktéři Trurl a Klapacius – vzdálení potomci robotů, kteří se vzbouřili proti otrokářské tyranii lidí a uprchli do vesmíru, kde založili mocné říše – se nezastaví před žádným úkolem hodným jejich konstruktérského umu. Stroj skládající básně, stroj, který dokáže vyrobit všechno, co začíná na písmeno „n“, svět ve kterém jsou zrušeny hmota, prostor i čas, to jsou některé ukázky jejich dovednosti. Lze pouze žasnout nad invencí autora, který odívá své četné, neobvyklé a mnohdy zcela originální nápady do humorného hávu, čímž je zpřístupňuje nejširším vrstvám čtenářů.... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 2000 , BaronetOriginální název:
Cyberiada, 1995
více info...
Přidat komentář
První přečtená kniho od tohoto spisovatele.
Dost těžká četba, když jsem se zrovna nebavil, docela mě z toho bolela hlava.
Jelikož jsem od Lema zatím četl jen Solaris a Nepřemožitelného, tak tohle mě teda hodně překvapilo. Soubor vtipných povídek kombinujících scifi, pohádky a příhody vesmírného "Pata a Mata". Opravdu pěkná přehlídka divokého slovíčkaření(překlad musel být zážitek) a zezačátku i celkem nápaditý svět ve kterém se povídky odehrávají. Bohužel někde v půli už mě to příliš nebavilo. Mám s tím podobný problém jako se Stopařovo průvodcem po galaxii. Zkrátka mi přišlo, že tam jsou ty hlášky a ujeté nápady tlačené hrozně na sílu. Jako kdyby snad nemohl existovat alespoň jeden odstavec bez nějakých třesko-prsko-meta-fázerových konjunkčních diododrecyklátorů apod. Na druhou stranu, je to sympaticky krátké.
Zpočátku jsem byl knihou nadšený, ale ke konci již mé zapálení pro četbu poněkud vyprchalo. Oceňuji humorné ladění jednotlivých příběhů a květnatý jazyk v kvalitním českém překladu.
Skvělá kniha od skvělého autora. Stylem připomíná nejlepší povídky, které jsem kdysi čítával k Ikárii, ale spojení humoru a filozofického přesahu je dokonalé.
Úžasně chytrá a vtipná knížka. A na rozdíl od brožované kompletní - včetně textů, které vyšly původně zvlášť.
Po historkách Ijona Tichého je tohle další geniální lemovská ujetina, předstírající, že chce jen bavit, ale ve skutečnosti nenápadně infikuje tekuté lidské hlavy i myšlénkami. Můj nehynoucí obdiv autorovu rozsáhlému přehledu, jazykové vynalézavosti a hravosti a vůbec všem těm nápadům:-) Na rozdíl od některých jiných Lemových spisů má Kyberiáda šanci ještě pár /desítek/ let u čtenářů přežít.
To Qwill: úryvky z vámi zde níže citované matematickolyrické básně jsem kdysi dávno použila na blahopřání ke svatbě své sestřenice /ženich i nevěsta matfyzáci :-)/ Díky a lajka za oživení vzpomínky!!
Můj otec, kybernetik, mi ji předčítal před spaním když mi bylo devět. Každých pár let si vyrobím obří porci domácích hranolků a sednu si s ní ke stolu se svým nejmilejším textem: "...Je dobře známo, že draci neexistují. Laikovi toto jednoduché konstatování ovšem postačí, nemůže však uspokojit vědce. Vysoká škola nulity se totiž tím, co existuje, vůbec nezabývá: banalita bytí byly tolikrát prokázána, že je zhola zbytečné se dál o tom šířit. Geinální Kerebron se s problémem potýkal metodami analytickými a odhalil tři druhy draků: mytické, chimérické a čistě hypotetické. Všechny, abychom tak řekli, neexistují, leč každý druh neexistuje odlišným způsobem..."
Tak tohle jsem vůbec nečekala! Lemův styl humoru mi naprosto sedí, takže jsem se do knihy zamilovala a musela jsem si ji hned objednat (naštěstí jsem ji sehnala ve vydání od Baronetu, už jsem myslela, že ji budu muset "ztratit" z naší městské knihovny :D)
Neskutečná švanda. Lepší a nápaditější humoristické sci-fi neznám. To se dá vždy jednou za pár let číst znovu dokola. Vynálezci Klapácius a Trurl patří do oné pověstné rodiny sopek, jež soptily, aby nakonec div nezasypaly samy sebe :-)
Prečítal som niekoľkokrát a vždy som sa tak rozosmial, až som si musel dotiahnuť šroubky.
Část díla
- Altrusin, aneb pravdivý příběh o tom, jak poustevník Dobrycy zatoužil obšťastňovat vesmír, a k čemu to vedlo
- Bajka o třech strojích, které vyprávěly králi Genialonovi
- Cifříčkova výchova 1976
- Jak byl zachráněn svět 1964
- Konště 1971
Autorovy další knížky
1994 | Solaris |
1977 | Futurologický kongres |
1962 | Návrat z hvězd |
1981 | Pánův hlas |
1956 | K mrakům Magellanovým |
Nápadité.
Povídky připomínají trochu Asimova.
Náhoda? Záměr? Je to jedno.
Ale jsou tááák praštěné :).