Lakomec

Lakomec
https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/mid_lakomec-OZ0-99054.png 4 4410 4410

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis

L'Avare, 1668

Emusmal
18.06.2020

Příběh o lakomém Harpagonovi, pro něhož jsou peníze a bohatství důležitější než cokoliv jiného, mě velmi překvapil (v kladném slova smyslu). Není to klasická nudná kniha zařazená do povinné četby. Je nadčasová a poučná.

jachymkos
17.06.2020 5 z 5

Krátká zábavná knížka, která se dá s Harpagonem dobře zasadit i do dnešní doby. Moc se mi líbil konec.

AdamKrejci1
17.06.2020

Postavy v knize jsou velice zábavně napsány a to vytváří spoustu zajímavých a vtipných situací. Konec knihy je dobrý, což je u komedie očekávatelné, ale stejně je škoda, že zápletka a konec, nebyli trošku propracovanější.

Michaela.S
15.06.2020 5 z 5

Lakomce jsem přečetla jako úplně první svoji knihu k maturitní četbě a byla jsem velmi překvapená, že povinná četba nemusí nutně znamenat nudné proslovy osob, které nedávají vás absolutně nezajímají. Po dočtení jsem opravdu nevěřila tomu, že se mi tato kniha líbila.

Blondebookdevil
07.06.2020 4 z 5

Další ze světových klasik přečtená, ale vidět ji na prknech by bylo možná o něco lepší. Ve druhé polovině se událo skoro všechno a slavná postava Lakomce se nepoučila a byla hamižná dál... Avšak co se týče komediálnosti a žertu, stále u mě vedou jiná díla.

smardice
03.06.2020 5 z 5

Poslech této "jednohubky" jsem si opravdu užila, a to nejen díky přednesu S.Neumanna (Harpagon), V.Brabce(Harpagonův syn), S.Zázvorkové(Rozina) a dalších. Nadčasový příběh o lichváři, jehož popis by se hodil na hodně lidi i v dnešní době.

m_martina
02.06.2020 5 z 5

Měla jsem období, kdy jsem četla výlučně divadelní hry. A hru Lakomec považuji za jednu z nejzdařilejších.

chrastitko
27.05.2020 3 z 5

Tři čtvrtiny knihy byly v podstatě o ničem, vše zadání se odehrávalo v posledních 10 stranách.

aďka.c
26.05.2020 3 z 5

Komedie se mi líbila především díky komičnosti a nadsázce objevující se v celém díle. Překvapivý konec už jen třešničkou na dortu. Přesto se mi ve srovnání s jinými autory této doby komedie líbila méně než třeba Sluha dvou pánů od Carla Goldoniho.

WildEv
20.05.2020 3 z 5

Hra je skvělá! Na dojmu však ubírá nepříliš rozpracovaný text.Nicméně při dlouhých zimních večerech dokáže pobavit a zabavit. Téma má přesah i do dnešní doby.

Set123
01.05.2020

K této jednohubce se stavím celkem rozpačitě. Aby bylo jasno, je to skvělá hra. Respektive její inscenace dokáží být geniální, ale jak je na tom samotný Molièrův text? Inu, to je horší. Jako kritika funguje i v dnešní době, to je bezpochyby, ale jako komedie? Ne tolik.

Text se zdá být poněkud chudý a uspěchaný, závěr je pak vysloveně překotný. Sic osobně s deus ex machina nemám problém, ale pro dnešní publikum a z dnešního pohledu vůbec, se jedná o poněkud líné řešení, to je pravda. Ovšem v časech Molièrových, to bylo něco jiného a je na to třeba takto hledět.

V zásadě se ale zasmějete, doporučuji však shlédnout nějakou inscenaci. Nedávno jsem viděl naprosto skvělé provedení v hlavní roli s Bolkem Polívkou a smíchem jsem se rdousil. (Konec konců nadávku „intelektuální bonsaj“ u Molièra nenajdete.) Navíc u tohoto provedení byl text hry podstatně rozšířen a komediální scény rozpracovány. Jedná se tedy o jedno z dramat, které si na papíře v žádném případě neužijete tak, jako v kvalitním divadelním provedení. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, Polívka mě však obměkčil.

Elevant
22.04.2020 4 z 5

Jistě, Lakomec je historicky důležitá hra, významné dílo z období klasicismu, ale pokud se odkloníme od její literárně-historické stránky, jedná se z mého pohledu o přímočaré a nepříliš zajímavé dílo. Tím nechci říct, že není zábavné, ono totiž zábavné je, ale asi jako takové malé bezvýznamné rozptýlení na líné letní odpoledne. Je snad až příliš nekomplikované a přímočaré a zakončení mne jednobuše zklamalo. Chápu, že Molièrova hra si žádala šťastný konec, a toho šlo dosáhnout jen pomocí deus ex machina, protože jinak by vyžadovalo změnu charakterů postav a jejich motivací, což by bylo nemyslitelné.
Mimochodem, při četbě Lakomce mi přicházely na mysl podobnosti s Komedií o hrnci od Plauta, zejména v Harpagonových psychotických monolozích. V doslovu jsem se poté dočetl, že Molière se Plautem skutečně inspiroval. To zřejmě vypovídá něco o lakomství jako o nadčasovém literárním námětu.

verka5083
17.04.2020 5 z 5

Skvělá knížka. Krátká, humorná. K maturitě ideální. Někdy mi česká a světová klasika zvedne náladu líp než dnešní knihy.

Adél784
14.04.2020 3 z 5

Krátká, vtipná, čtivá divadelní hra. Doporučuji maturantům:))

Le Chat
26.03.2020 5 z 5

Výborná komedie. :-) Určitě doporučuji - nejen maturantům.

jean_ralphio
24.03.2020 3 z 5

jakoze ano je to dobre, je to vtipne, vypovida to o svete, ma to presah. ale uz jsme dal. karikatury uz svet podle me prekonal.

pige
19.03.2020 5 z 5

Pobaví.
A hlavně ukáže, že lakota byla, je a bude. A pokud jí člověk propadne, přijde o všechno, co je doopravdy důležité.

bílárůže
09.03.2020 3 z 5

Upřímně jsem nečetla knihu celou, ale shlédla jsem film s Louis de Funès, který se mi velmi líbil, díky jeho komediálnímu talentu, avšak kniha jako taková mne nezaujala. Přečetla jsem prvních asi pět stránek a měla jsem dost. Harpagonovy samomluvy se mi ošklivily a filmové zpracování se mi prostě líbilo více, nehledě k tomu, že obsah tohoto díla se mi nelíbil. I přestože mám divadelní hry ráda, čtou se mi dobře a rychle, tak mé hodnocení není tak vysoké. Ale kdybych měla hodnotit knihu i film zároveň, tak dám o hvězdu více.

Greenfingers
07.03.2020 4 z 5

Knihy mého mládí se mi vryly do paměti natolik, že i po padesáti letech na ně s nostalgií vzpomínám. Jednou z nich je také Lakomec od mého oblíbeného Molièra. Vybavují se mi i další autorovy díla, která v minulosti tak skvěle zdramatizovala Slovenská televize v rámci pondělních inscenací obsazených špičkovými slovenskými herci. Dnes už, bohužel, zbývají pouze kýčovité slátaniny s herci z okresního přeboru. Dramatická tvorba ČT míří spíše na nenáročné diváky a podbízí se jejich vkusu.

VAnna
04.03.2020 3 z 5

Jednoduchá povinná četba, ale moc mě to nechytlo.