Lazaretní vlak

Lazaretní vlak
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431501/bmid_lazaretni-vlak-n8w-431501.jpg 4 7 7

"Lazaretní vlak" dějově navazuje na "Severní nádraží". I tady jsou hrdiny příslušníci modré armády, avšak časově je román soustředěn jen do několika dní a nocí historického května 1945. Branald zachycuje obraz revolučnícb bojů o Masarykovo nádraží. Uprostřed nádražní pevnosti stojí lazaretní vlak. Je pod ochranou Mezinár. červeného kříže a jeho osazenstvo, ačkoli jím jsou ozbrojení nacističtí důstojníci a vojáci, je zaručena nedotknutelnost. A právě za pomoci osazenstva vlaku se podaří německé přesile znovu obsadit nádraží, třebaže se železničáři bili o každou kolej. Nádraží hoří a Němci připravují krvavou likvidaci zajatců. Strach z blížící se Sovět. armády je však přiměje k zastavení poprav a k neslavnému útěku. Zatím, co se v městě bojuje, ujímají se opět dopraváci vlády nad těžce poškozeným nádražím a bez otálení se dávají do obnovovacích prací, na nichž závisí zásobování a život velkoměsta. Muži odkládají zbraně a nastupují radostně do první republikánské noční služby po letech nesvobody.... celý text

Přidat komentář

Kabátice
13.11.2014 5 z 5

Zřejmě díky Branaldovým zkušenostem s železničářskou profesí, se mu povedlo velmi realisticky vylíčit děj na Severním nádraží během pražské revoluce. Kniha se mi líbila víc než "Severní nádraží". Boj kolektivu železničářů o každý centimetr nádraží je dojemný. Svou věc nakonec vyhráli, ale cena byla vysoká. Branald dokázal vystihnout psychiku a emoce českého člověka té doby takovým způsobem, že kniha ve mě opravdu zanechala hluboký zážitek.

WEIL
17.08.2011

Lazaretní vlaky jezdili z fronty za první i druhé světové války.

Podobně jako Hrabal, tak i Branald na nádraží je zažíval za II. světové války a přžemýšlel nad osudy vojáků, ale i nad lidským životem, takže měl potřebu taky o tom něco napsat a udělal to.