Legendy SF 1/2
Robert Silverberg
Znovu jsou tady – autoři a jejich světy, jež si získávají miliony dychtivých čtenářů. Opět přicházejí ve dvou svazcích a vracejí se do zvláštních a podmanivých míst, do nichž je zasazen nový příběh, jenž doplňuje a dokresluje jejich nejslavnější díla. Mnoho příběhů se odvíjí v dřívější minulosti těchto scifi světů a vrhá nové světlo na příběhy již proslavené. Jiné sledují známé dějové linie, ale odehrávají se stranou hlavních událostí. Všechny do jednoho jsou však nepostradatelné pro miliony fanoušků těchto autorů a jejich světů, které již hluboce uvízly v myslích a srdcích čtenářů. Ursula K. Le Guin nás v příběhu Stará hudba a otrokyně z hainského cyklu seznamuje s planetou, kde otrokářský systém vydržel až do éry kosmických letů. Anne McCaffrey nás znovu zavede mezi „živé lodě“, vtipnou a poutavou povídkou Loď, která se vrátila, v níž líčí záchranu planety žen. Psychologickou a strhující povídkou se do jádra Galaxie vrací Gregory Benford v příběhu Touha po nekonečnu. Frederik Pohl doplňuje v povídce Chlapec, který chtěl žít věčně další kamínek do mozaiky o neuvěřitelném dobrodružství Heechee a lidí v Jádře. Robert Silverberg opět bloudí v antice – jeho alternativní SF nás tentokrát v povídce Poznání Draka přenese do světa, kde Pax Romana není jen snem, ale skutečností. Dan Simmons vypráví v povídce Sirotci ze Šroubovice o tom, co se stalo, když loď jménem Šroubovice plula od planety Hyperion najít nový domov pro více než tři tisíce bytostí.... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 2001 , Beta-DobrovskýOriginální název:
Far Horizons. Greatest Worlds of SF, 1999
více info...
Přidat komentář
Veľmi vydarená, vydarenejšia ako prvý diel a pomerne reprezentatívna antológia scifi poviedok, dokresľujúca udalosti v ságach viacerých známych autorov. Po prečítaní musím uznať, že až na Le Guinovú mám ešte medzery v neprečítaných autoroch ako hrom.
Absolutórium v tejto zbierke si odo mňa zaslúžia Ursula Le Guinová (ako inak :) a Frederik Pohl. V miernom závese za nimi zostávajú Anne McCaffrey, Gregory Benford a Dan Simmons. Robert Silverberg ma tentoraz neoslovil...
Myslím, že táto antológia by nemala chýbať v knižnici žiadnemu skalnému scifistovi a fanúšikovi "Novej Vlny" a nielen jej.
Část díla
- Chlapec, který chtěl žít věčně 1999
- Loď, která se vrátila 1999
- Poznání Draka 1999
- Sirotci ze Šroubovice 1999
- Stará hudba a otrokyně 1999
Autorovy další knížky
1998 | Pozitronový muž |
1993 | Příchod noci |
1992 | Proti proudu času |
1994 | Dítě času |
1992 | Muž v labyrintu |
Předpokládám, že zajímavost povídek poroste s tím, jak moc máte daný fikční svět rádi, nebo alespoň jak dobře ho znáte. Dan Simmons i Frederik Pohl totiž předpokládají, že máte přečtené všechno. Nevím jak jsou na tom ostatní autoři, ale kromě Poznávání draka neobstojí žádná povídka samostatně.
50 % Stará hudba a otrokyně - ze série jsem četl jen povídku Semleyin náhrdelník. Nejprve bylo vyprávění trochu zmatené, a když jsem pochopil reálie, byl brzy konec. Příběh mi spíš nesedl a styl autorky také ne.
60 % Loď, která se vrátila - ze série jsem četl jen povídku Loď, která zpívala, přímo předcházející ději. Za mě je to slabší než první část vyprávění o zbožné skupině sester, ale pořád má své kouzlo.
40 % - Touha po nekonečnu. Ze série jsem nečetl nic. Pravděpodobně si ani nic nepřečtu, protože mi nesedl styl autora, námět ani příběh. Z tohohle bych chtěl vidět jen pár obrázků, protože některé scény z vyprávění vypadaly v mé fantazii působivě.
100 % - Chlapec, který chtěl žít věčně. Ze série jsem četl všechno. Povídka je první část románu Chlapec, který bude žít navěky. Je poutavě napsaná, má myšlenku i slušné tempo, čímž se román pochlubit nemohl. Občas mi naopak přišlo, že by to chtělo zpomalit, protože toho Frederik Pohl na posledních pár stránkách vychrlil až moc.
100 % - Poznávání draka. Nečel jsem sice nic, ale téma Římské říše a alternativní historie je jedno z mých nejoblíbenějších vůbec, takže mě mohl zklamat jen autor. Chtěl jsem napsat, že to Robert Silverberg nemívá ve zvyku, ale i když jsem četl překvapivě dost knih pod které se podepsal, tohle je první věc kterou i napsal.
100 % Sirotci ze šroubovnice - četl jsem Hyperion a Pád Hyperionu. Povídka předpokládá že máte přečtený i Endymion a Vzestup Endymionu. Pokud ne, reálie nebudou dávat smysl. Proto je určitě lepší se čtením počkat na dobu, kdy budete mít celý Kantos Hyperionu za sebou.