Lehni, bestie!
Jiří Kratochvil
Psychologický román o osudu dítěte vyvoleného k realizaci zrůdného plánu Nesmrtelného, nejvyššího představitele komunistického režimu. Někde uprostřed českých lesů se nachází Studna, místo, kde jsou uvězněny děti, vybrané k účasti na procesu, v němž se mají hromadně přiznat k podvracení režimu a žádat pro sebe nejvyšší trest. Hlavní hrdina, nejstarší z dětí, se stává vůdcem a očekává zvláštní trest. Nesmrtelný však umírá, projekt je zrušen a zfanatizovaným dětem se ztrácí smysl života. Umírají, přestože se vůdci podaří vyvést je za hranice režimem ovládaného světa.... celý text
Přidat komentář
První setkání s autorem a zrovna takové nepěkné čtení. Asi budu těžko hledat odvahu na jeho další tvorbu. Kniha, která připomíná spíše popis noční můry, kterou se snažíte druhý den marně zachytit na papír, na kterém už ale nedává téměř žádný smysl. Roubování na reálie 50. let v Československu jsou podle mě více na škodu, jak nereálně to celé vyznívá. Strohost, absence snahy vysvětlení, zlom a přesun v čase v poslední třetině knihy je jakoby uspěchaným zakončením, jakoby autor zašrouboval chvatně na příběh v zavařovací sklenici víčko a tím obsah uzavřel. Několikrát se mi při čtení vybavila mistrná Kohoutova Katyně a její komplexní a mnohovrstevnatý příběh. Naštěstí je Kratochvílová kniha rozsahem střídmá, takže ani má muka, ani muka hlavního hrdiny nebyla zbytečně utahaná.
Autor si za minulého režimu asi užil svoje a já se nemohla zbavit dojmu, že se ze své frustrace vypisuje v této knížečce (po níž jsem sáhla kvůli Výzvě a těžce šlápla vedle).
Vypravěč tu popisuje realizaci a následky jedné zvrácenosti prezentované jako "nápad Stalinova v posledních letech už zcela šíleného mozku" - totiž sebeobětování dětí ve jménu revoluce (podrobnosti nechci úplně vyspojlerovat).
Vypravěč krátce představí svůj dosavadní obyčejný život 13-letého premianta, následný životní zlom - přípravu na své "poslání", i to, co se odehrálo po Stalinově smrti.
Jenže... Celé to "poslání" (vč. zaslepenosti poskoků režimu) je samo o sobě tak absurdní, že působí jako karikatura, jako (špatný) vtip. Navíc autor to vypráví "svým posluchačům" protivným žoviálním stylem, což ve mně vyvolalo dokonalý odstup a otázku, co je to za blábol a jak hodně musí být autor zatrpklý, že vymýšlí něco takového.
Ne, mně to nesedělo. Když se budu chtít potrápit nad komunistickými zvěrstvy, raději si přečtu nějakého ruského/sovětského autora, kteří si nebudou muset až tolik (nebo vůbec) vymýšlet. Dobře poslouží třeba Šalamov, Platonov nebo Alexijevičová.
Originální námět děsivého příběhu a jeho precizní literární zpracování zvou ke čtení každého, kdo se nebojí.
Velmi strhující vyprávění, které čtenáře chytne, stáhne a pak ho na konci vyplivne naprosto vyřízeného. Tím nechci říct, že by šlo o úmornou četbu, to přesně naopak, ovšem námět knihy je tak přišerný, při domýšlení důsledků tak děsivý, že se od knihy nelze odtrhnout, aniž byste věděli, jak to dopadne. Dle mého názoru stojí za přečtení.
Autorovy další knížky
2012 | Brněnský pochod smrti |
2018 | Liška v dámu |
2000 | Truchlivý Bůh |
2010 | Femme fatale |
2005 | Nesmrtelný příběh |
Několikrát jsem se přistihl, že mám pocit jako bych kloktal dehet. Ale narozdíl od Topola, Kratochvil píše lehkým perem, což na jednu stranu trochu odlehčuje atmosféru, ale místy působí až fraškovitě. Tahle nejednoznačnost mi brání dát bez výčitek 5*, ale 4.5* by to bylo určitě, kdyby to šlo.