Leopard loví v temnotách
Wilbur Smith
Sága rodu Ballantyneů série
< 4. díl >
Caig Mellow, poslední z rodu Ballantyneů, opustil rodnou Rhodesii. Z rodinného bohatství si neodnesl nic, naopak v zoufalých bojích za zachování svobody a existence civilizovaného státu přišel o nohu. Nyní se vrací s tajným posláním. Společně s mladou fotografkou, vedenou ekologickými snahami, se snaží odhalit příčiny a mechanismus černého obchodu se slonovinou, do něhož jsou zapleteny nejvyšší vládní špičky.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 2015 , AlpressOriginální název:
The Leopard Hunts in Darkness, 1984
více info...
Přidat komentář
Je smutné, že román je psaný na podkladu skutečných událostí. Bohužel to vypadá i jako návod pro R. Mugabeho, protože v době po napsání románu genocida v Zimbabwe ještě sílila. Tak jak řekl jeden Afričan "Když si pro tebe přišli bílí, tak jsi šel do vězení, když si pro tebe přišla africká organizace, tak jsi byl mrtvej."
Skvělá kniha, napětí končí až na posledních stránkách.
Jeden z nejlepších Smithových románů. Příběh je napínavý od začátku do konce a lze ho číst i bez znalosti předchozích dílů. Časová osa knihy je celkem příjemně vyvážená, nic není uspěchané (podle mě autorova největší slabina). Afrika (skoro)současnosti je mi milejší, než např. 19. století, a Smithova znalost reálií posouvá knihu na úplně jinou úroveň. Jen popravdě nechápu, jak se Craig Mellow může po událostech minulého dílu dál přátelit s Tungatou. To jediné mi v příběhu trochu skřípe, jinak opravdu skvělé.
Zimbabwe to je krajinka s milým Robertem Mugabe, kde se se spravedlností moc nepářou, hlavní kmeny jsou na nože, a když se k tomu ještě přihrnou Sověti, katastrofa je na světě. Naši hrdinové bojují o život a je to vždy jen tak tak. Prostě napětí od začátku do konce.
Do prvních dvou dílů jsem se musela nutit. Třetí mnohem lepší a tento poslední díl jsem přečetla tahem.
Tuhle knihu mám rád...je tam tolik zvratů, že člověk rozhodně nemá chuť odejít od knihy...nejdřív pomoc vládnoucího režimu, pak zas boj proti vládním silám, a mezitím samozřejmě láska, síla přátelství a dobrý konec...Hoodně dobře je napsaná část setkání Craiga s terouši. Tam jsem se nasmál :-)
Klasický Wilburovský styl. Příběh byl velmi napínavý a protkaný historickými událostmi z dějin země. Jazykově pestré a místy až nadýchané, ale pro ty jež milují hlavně tvárnost českého jazyka je to velká inspirace. Kniha opět nahlíží do koutů rasismu a tribalizmu, ale rozhodně také i těch světlých stránek člověka. Přátelství až za hrob a bezmezná láska, občas lítost a zoufalství. Prostě příběh jak má být. Za mě tedy všechny *.
Nevím ale asi mi připadá že je tato kniha patří k těm lepším v Ballantineovské sérii... Afrika je prostě kontinent který je ve své kráse i krutosti po přečtení takovéto knihy je zas o poznání bližší.
DB knih používám již dlouho, ale teprve tato kniha mě donutila se zaregistrovat. Nikdy jsem neviděl její originál, ale jestli je napsaná tak strašně jako je přeložená, pak nechápu hodnocení. To snad je slohová úloha desetiletého žáka základní školy a nejspíš pomocné. Kdybych mohl, tak dám -5 hvězdiček.
Poutavé, napínavé, bavil mě jako vždy. Je zde popsána surovost života, o které nemáme ani potuchy.
(SPOILER) Zdravím, dnes jsem dočetl díl Leopard loví v temnotách. Rád bych se s Vámi, podělil o pocity, které jsem z téhle knihy měl. Už od začátku příběhu jsem měl chladný až temný pocit. Příběh začíná vyvražděním stáda slonů, pokračuje v malé pizzerii, mám pocit, že i za deštivého počasí, kde se seznamují hlavní postavy, načež jakýsi záhadný bankéř nebo velmi bohatý člověk nabízí Craigovi práci v Africe. Po příletu do Afriky navštěvuje Craig staré rodinné panství a farmu a také hlavně svého dávného přítele Sama, který se ovšem chová nepřátelsky. Když jsem četl tu scenérii poprvé, nabyl jsem pocitu, že Tungata Zebiwe (Sam), se snažil Craiga varovat a ochránit svými nepřátelskými pohnutky, když si Craig v duchu říkal , že spatřil v přítelových očích lítost snad vinu... Právě naopak z Petera Fungabery jsem měl velice podezíravé myšlenky už od začátku seznámení, přesto, že Craigovi se zamlouval a i v příběhu se zdál být dobrým člověkem. Zvláště ona scéna v letadle, kdy se Craig pootočil na zadní sedadlo a pohlédl na toho šonského generála, který ho úpěnlivě pozoroval celou dobu, však když se jejich pohledy střetly Fungabera se mile usmál a předvedl klidnou tvář. Já jsem tu scénu měl živě v hlavě a takhle se podle mě chovají ukázkoví psychopati. Takových scén bylo v knize více. Když jsem uvěřil že Zebiwe je ten pytlák a ten zkorumpovaný politik, byl jsem lehce zklamaný z mých naivních představ a z knihy jsem začínal mít nedobrý pocit. Však když vyšla pravda najevo onu noc na King'sLynn nebo Queen's Lynn, ted si nevzpomínám, přeběhl mi až mráz po zádech a kniha nabrala neuvěřitelně na síle celého příběhu. Útěk ze Zimbabwe přes poušt do Botswany, ukázka zajetí Zebiwa v rehabilitačním centru a jeho mučení, následné osvobození, následné prchání, vyřčené proroctví, hledání hrobu s pokladem, uvěznění v jeskyny, což pro mně byla třešnička na dortu, to jsem jenom hltal ten příběh.
Willbura už nějakou dobu čtu a začínal jsem si pomalu zvykat na nějaké jeho psaní, kde popisuje do podrobna utrpení a tak dále... Ovšem stále jsem zelenáč... Ale z tohodle díla cítím až takovou krutost a brutalitu Afriky. V mnoha dílech mi spisovatel nastínil Afriku , ale v takovémhle světle jsem si ji ještě nepředstavoval. Působila na mě chladně a krutě doprovázena smutným zpěvem. Psychopatický ministr byl skvělý , Craig na mě působil jako každá Willburova hlavní postava - měl jsem z něho dobrý pocit - Tungata Zebiwe se mi moc líbil a partičku uzavírala dvě děvčata, která byla fajn. V knize je i mnoho politické situace, která může být i napínavá, pokud čtenáře zajímá - mě zajímala , a proto už ted vím, že si knihu přečtu znovu jednak kvůli atmosféře a příběhu, ale také kvůli tomu abych lépe pochopil to politické dění. Přesto, že své pocity z knihy popisuji jako by se mi nelíbila, tak jsem z ní byl nanejvýš unešen a spokojen, zaryla se mi do srdce a zanechala tam stopy, neustále přemítám o tom, co se stalo postavám, nebot mám tak živé myšlenky z příběhu, jako bych tam s němi byl a prožil si ty hrůzy. Knihu jsem přečetl za 9 dní a vím, že bych to zvládl i dřív, ale povinnosti mě odrazovali od čtení, což je škoda, miluji se ponořit do hloubky příběhu a nemyslet na nic jiného než na příběh. Stále také přemýšlím o názvu knihy " Leopard loví v temnotách" ... Mám mnoho domněnek, nechám si je však pro sebe, ale velice by mě zajímal význam jména knihy.