Letní valčíky
Edgar Dutka
Sedmnáctiletý nemanželský syn Bohouš zvaný Čurin, žijící se svou krásnou matkou Carmen, už dlouho přemýšlel jaké to asi je dělat to s holkou. Toho pozdního horkého léta se rozhodl, že to musí konečně zkusit. O víkendu vyjede do přírody, kde jsou určitě holky, fůra holek, z kterých si jednu vybere a bude to. Problémy začaly až potom. Ukryl se na půdě zdánlivě opuštěného domu a právě v něm se jeho osud tragicky zkříží. Netušil, že jiní lidé mají jiné starosti, blíží se rok 1977 a disidenti sepisují Chartu, kdežto majitelé domu si za zvuků zaprášených valčíků snaží z toho podivného bezčasí utrhnout co nejvíc pro sebe. To nemůže skončit dobře.... celý text
Přidat komentář
Odpočinkový poslech minirománku s detektivní zápletkou. Protože o krimi se nejedná. Je to průřez života dvou rodin v roce 1976. Vcelku mě to bavilo, až na ten konec.
Autora mám velmi ráda, ale skutečně nevím, co si mám myslet o hrubkách v textu, stejně tak jako o faktických chybách.
Autora jsem neznala a tato kniha byla pro mě zklamáním. Možná mu dám na rady jiných ještě šanci v jiné knize.
Detektivka, která rozhodně nevyvrcholila potrestáním pachatelů. Zábavné čtení o roce 1976. Autor je pro mě příjemným překvapením.
Docela zajímavá česká detektivka zasazena do roku1976. Autor velmi dobře vylíčil tehdejší dobu a to ve všech detailech.
Je zde dobře vykresleno jak to za komunismu chodilo a jak to nakonec dopadlo pro ty co to mysleli dobře i to co to táhli s komunisty..
Nechybí i špetka trampingu.
Poslechnuto jako audiokniha, která byla skvěle namluvena a pěkny byly i hudební předěly.
Označit tu knihu jako odpad je nefér
....zatím nehodnotím .....tomuhle by slušelo "pět hvězd v odpadu"
musím popřemýšlet .....chvíli mě to bavilo, chvílemi bych s tím praštil.... jako letní balkonové čtení /s občasným zavřením očí/ to šlo....
Autorovy další knížky
2003 | U útulku 5 |
2016 | Matka vzala roha |
2004 | Slečno, ras přichází |
2021 | Letní valčíky |
2007 | Staženi z kůže ze tmy vycházíme |
Letní valčíky jsou velmi dobrý román, který ovšem - zřejmě z marketingových důvodů - mate svou obálkou a především svým podtitulem a žánrovým zařazením ,,špinavá krimi", neboť o detektivku se rozhodně nejedná, možná tak v prvních několika kapitolách knihy, pak se ovšem děj odkloní od skutků a světa Bohouše alias Čurina a autor začne velmi podařeně (až mistrně) před čtenářem nastiňovat fresku jedné z nejtemnějších dob našich dějin, totiž šedavého bezčasí normalizace. Na osudech dvou rodin, jedné prorežimní oportunistické a druhé režimem perzekuované, se Edgaru Dutkovi podařilo velmi věrně popsat jak dobové reálie, normalizační ,,pěnu dní", tak i mechanismy totalitní moci i perzekuce, přesně takhle si na normalizační status quo našeho ,,gulášového socialismu" vzpomínám i já, byť jsem ho (coby teenager a čerstvě dospělý) zažil až v jeho pozdější fázi v druhé polovině 80. let. Zeitgeist a duch normalizace (autor děj ukotvil na její samý začátek, ještě před zveřejněním Charty 77) je v Letních valčících popsán opravdu věrně a nejen jednou z hlavních postav režiséra Evžena mi připomínal kultovní postavu Standu Pekárka ze seriálu České televize Volha, respektive jeho knižní předlohy z pera Karla Hynie.