Letopisy

Letopisy
https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57706/bmid_letopisy-akD-57706.jpg 5 15 15

Letopisy (Annales) či Od smrti božského Augusta knihy – jak snad zněl původní název – patří k nejvýznamnějším dochovaným klenotům antické literatury. Tacitus v nich zachytil dobu raného císařství za vlády členů julsko-klaudijského rodu. Ke své činnosti přistoupil po odstranění zloducha Domitiana v klidných letech vlády Trajánovy. Uvolněná atmosféra mu dovolila volně popsat dobu, která už bezmála začala být idealizována, jako plastický obraz složený z postav velkých i malých samovládců, kariéristů, zvrhlíků i jimi zničených čestných osob.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Svoboda
Originální název:

Cornelii Taciti Ab excessu divi Augusti


více info...

Přidat komentář

Kozel
15.03.2024 5 z 5

Všechny cesty vedou do Říma, říká se. Budu nucen potvrdit pravdivost přísloví, ať už se jedná o cesty jakékoli, včetně těch literárních. A mezi ně rozhodně patří skvostné Tacitovy Letopisy. To je pramen naprosto unikátní. Ani si nejsem jistý, kde začít s tím, proč mě tahle kniha nadmíru překvapila.

Výborný, čtivý způsob vyprávění podpořený skvělým překladem? Jistě, jakkoli je to spis čtivý, rozhodně není jednoduchý a nepatří k jednohubkám. Obsahuje totiž mnohé. Tacitus to bere z gruntu, nevěnuje se jenom císařům. Zaměřuje se na celkové dění v senátu, samotnému zákonodárství, senátu, armádě, bitevním polím. Přičemž jsem si všiml, že armáda mu byla velmi blízká. V okamžiku, kdy se mohl pověnovat vojenským tažením, bitvám, armádě jako takové - hned na úvod zaujme armádní vzpoura v Germánii - Tacitus se rozepíše velmi do detailu a s ohromujícím zápalem svědčícím o hluboké vášni. A já rovnou přiznávám, že hlavní příčina, proč jsem si chtěl Letopisy přečíst, byla kvůli zmínkám o Británii a vzpouře slavné Boudiccy. Nicméně dostal jsem mnohonásobně více.

Tacitus mně zaujal i tím, jak svým způsobem pohrdá náboženstvím. Drží se při zemi. Což je ve velmi výrazném kontrastu vůči křesťanským středověkým kronikám, kde se to odkazy na svaté, Bibli a Boží přispění jen hemží. V Římě konají lidé; se všemi svými dobrými i špatnými stránkami. Teda spíše těmi špatnými. Tacitus - taktéž na rozdíl od středověkých kronikářů - docela otevřeně kritizuje předchozí vládce, nesnaží se nikomu zavděčit, ale odvážně odkrývá spisy římského senátu a hříchy římských císařů. Největší hvězdou zla je samozřejmě Nero. A to je panečku počtení. Škoda, že se nedochoval závěr.

Tacitus překvapuje i mnohými kulturními odkazy podanými mimoděk. Co mě především zaujalo, byl epický obraz toho, že oblíbený odchod vysoce postavených Římanů na onen svět byl skrze sebevraždu. Provedenou podřezáním žil a podpořenou naložením do lázně. Někdy provedené veřejně. Epicky římské. Ba co víc, podpořeno veřejnoprávní ochranou majetku. Takže to byl čin dokonce prozaický. Famózní.

Na Tacitových Letopisech je jednoduše mnoho co obdivovat a je mnoho příčin, proč po nich opakovaně sáhnout. Jistě, je skutečná výzva přečíst si tuhle knihu od první do poslední stránky. Nicméně jako pramen doby raného císařství je naprosto nedocenitelná. I přesto, že jako v každém podobném případě je nutno k obsahu přistupovat s jistou mírnou skepsí vůči zaujatosti autora. Že se však Tacitus snažil o objektivní pohled, nezaujaté pojetí faktů, chytlavé vyprávění a zapsání paměti římských dějin dle svých nejlepších možností, to je nepochybné. Stejně tak nepochybné je, že se mu to povedlo natolik, aby se jeho kniha stala klenotem mezi obdobnými prameny.

Kabuky
24.03.2023

Vynikající kniha.


stem
15.01.2019

Ako zaujímavosť: spomína sa tam vták Fénix.

martin č.
15.04.2018 5 z 5

Jedny z nejlepších dějin antické knihovny. Velmi podrobné dějiny snad nejslavnějšího období římských dějin - raného císařství. Tiberiova vláda je popsaná velmi dobře, konečně se mi zhmotnili do živých postav členové širší rodiny - Germanicus, Drusus mladší, intriky jeho ženy Livilly, Augustovi následníci Gaius a Lucius, Augustova dcera Julia i další. Pak bohužel velká část (Calligula+polovina vlády Claudia chybí). Druhá půlka patří Neronovi. Popsáno opět velmi podrobně, jedna vražda za druhou. Ať si moderní historie říká a relativizuje, jak chce, že se říši dařilo, že postavil nový Řím, že za požár spíš nemohl, že na východě patřil k nejoblíbenějším vládcům, protože měl "helénskou" duši, kterou Římané nechápali, nikdo mu neodpáře, že to byla lidská svině. ve 14ti ochutnal absolutní moc, nemusel čelit žádným vážným problémům, a když mu první vražda bratra prošla, zkoušel všechno. Neudrželi ho na uzdě ani Seneca a Burrus. Žádný div, že se proti němu vzbořil senát i část legií a že skončil špatně.
Určitě by byla pecka, pokud by se povedlo najít v nějakých zapadlých klášterních knihovnách ztracené části. Caligulova vláda i konec Neronovy vlády musel Tacitus určitě popsat lépe, než se nám zachovalo od jiných autorů.
Zajímavé pasáže: Zřícení špatně postaveného amfiteátru, pasáž o křesťanech v souvislosti s požárem Říma, který na ně Nero svedl, krutost doby ilustrovaná na vraždách urozených dětí spolu s jejich rodiči, po té co ztratili moc - Seianus. - zkusím vypast do citátů.
Technická poznámka - výborné je uvádění roků vždy tam, kde začínají. Vtipné je, že na několika místech jsou některé paragrafy dvakrát. Česky i latinsky!

Atanone
24.04.2017 5 z 5

Někteří historici Tacita posuzují jako ne příliš důvěryhodného. Nejsem historik a navíc-kdo ví,jak to tehdy přesně bylo,že...
Letopisy se mi četly skoro samy a díky "drbům" co jsem se u něj dočetla a předala dál,prý kdysi moje kamarádka odmaturovala z dějepisu. Takže-i za ni-díky,Publie.

Autorovy další knížky

1975  95%Letopisy
1976  96%Z dějin císařského Říma
1909  91%Germanie
1972  100%O cizích osudech
1932  100%Letopisy. Díl 1