Lidice - příběh české vsi
Eduard Stehlík
Ve středu 10. června 1942 byla v rámci krvavých represálií, rozpoutaných nacisty po atentátu na zatupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vyhlazena středočeská obec Lidice. Muži starší patnácti let byli zastřeleni, ženy odeslány na doživotí do koncentračního tábora a děti, až na několik málo výjimek, zavražděny v plynových autech v Chelmnu nad Nerrem. Ves byla srovnána se zemí a její jméno vymazáno. Tento zrůdný zločin, který si vyžádal životy 340 lidických obyvatel, otřásl tehdy celým civilizovaným světem.... celý text
Přidat komentář
Osud této vesnice nesmí být nikdy zapomenut .... a proto je svým způsobem nádherná tahle kniha .. je plná fotografií a osudů obyvatel ....
Stále je potřeba si historii připomínat, příběh Lidic je tak nelidský! Publikace velmi přehledná, důstojná. Určitě doporučuji navštívit i Památník Lidice, je tam citlivě vytvořené muzeum a procházka po místě, kde stály Lidice, to završí.
Nádherná publikace, která čtenáře seznámí s Lidicemi a to hlavně pomocí fotografií, asi je fajn ke knize pořídit i její knižní sestřičku, která čtenáře s dějem seznamuje pomocí textu. Tady poznáte obyvatele Lidic a jejich rodiny, vtisknete si do paměti jejich podobu a to je první krok k tomu, aby jste se pustili do knihy druhé....
Dech beroucí obrazová publikace o vzniku, historii a znovuvzkříšení celosvětově nejznámější české obce je knížka, která pouze při listování v ní mně vhání slzy do očí. Každý obrázek je doplněn patřičným textem a celá kniha dokumentuje historii Lidic od vzniku obce až po současnost. Dokumentování historie vsi prostřednictvím osudů jednotlivců tímto způsobem je ojedinělé a dosud jsem se s tím nesetkal.
Autor díky nashromážděným fotografiím vtahuje čtenáře do starých Lidic... Dnešní člověk si těžko představí, jakého rozsahu to byla tragédie... Fotky zavražděných mužů (celá dvojstrana), žen a dětí mi vháněly slzy do očí...
Dobře vyvedený soubor základních faktů o Lidicích. Příběh vsi je velmi silným a bolestným místem našich dějin. Díky podobným knihám se snad nikdy nezapomene.
Nádherně zpracovaná kniha, která přináší kompletní informace o jednom z nejhrůznějších nacistických zločinů. Při čtení mi mnohokrát běhal mráz po zádech a ani slzičky nechyběly. I takovou zrůdnost dokáží spáchat lidé a vyspělé civilizace.
Knihu jsem hltal jako vyprávění své matky jak to bylo za války a jak málo stačilo abych se vůbec nenarodil.
Skvěle udělaná a poskládána kniha pochvala autorovi a velký dík za vydání této smutné knihy, která nám navždy má ukázat a pamatovat si všechny ty hrůzy co se dělo za druhé světové války a kolik nevinných mužů, žen a dětí muselo nedobrovolně zemřít z rozhodnutí jednoho krutého člověka a jeho dalších z fanatizovanych lidí.Tak začlo hrůzostrašné válčení a vraždění, které změnilo spoustu lidských osudů a poznamenalo Nás všechny v krutých dějinách zubů času.Lidice a obec Ležáky jsou tomu smutným příkladem.A tato kniha a Lidické vzpomínky nám dávají připomenout abychom nezapomněli.
Silná a syrová kniha o tragedii, kterou si nedovedeme reálně představit. Skládám autorovi hold za jeho úsilí k uctění památky obětí nacistické tyranie.
Tato i sesterská kniha "Lidická vzpomínání" se sice na některých místech, pochopitelně, značně překrývají, ale každá nabízí i věci jedinečné. Obě jsou poskládány s nesmírnou úctou a Lidice v nich stále žijí. Rozhodně stojí za to mít a přečíst obě.
Velmi působivá kniha. Seznamuje nás s jednotlivými lidickými rodinami, běžnými starostmi i radostmi obyvatel Lidic před červnem 1942, a to nejen prostřednictvím vyprávění, ale zejména na základě podrobné fotografické dokumentace. Je až neuvěřitelné, kolik fotografií Lidic a jejích obyvatel se dochovalo, a to i z doby těsně před datem 10. 6. 1942. O to drsněji pak působí část o zničení Lidic a o dalších osudech lidických obyvatel.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Lidice heydrichiáda Protektorát Čechy a Morava
Zajímavé, ale smutné čtení