Lidské, příliš lidské

Lidské, příliš lidské
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381441/bmid_lidske-prilis-lidske-yvX-381441.jpg 5 20 20

Kniha Lidské, příliš lidské, kterou Friedrich Nietzsche při závěrečném zhodnocení své tvorby v Ecce homo nazval „pomníkem krize“, je jeho prvním rozsáhlým dílem napsaným formou „aforismů“, jež autor zkomponoval do tematických skupin. Postavou „svobodného ducha“ a filosofickým zájmem o bezpředsudečné poznání „nejbližších věcí“ se zde Nietzsche definitivně odpoutává od svých vzorů, A. Schopenhauera a R. Wagnera, a obrací se proti dosavadní metafyzické tradici. Nevystupuje jen jako pokračovatel osvícenské kritiky náboženských a morálních představ,ale i jako pronikavý psycholog. Třebaže bylo toto dílo poněkud stranou zájmu velkých filosofických interpretací, představuje nesporně rozhodující obrat na Nietzschově cestě k vlastní filosofické pozici, a právě proto umožňuje lépe porozumět složitému vývoji jeho myšlení. Nové opravené vydání obou dílů v jednom svazku.... celý text

Filozofie
Vydáno: , Oikoymenh
Originální název:

Menschliches, Allzumenschliches. Ein Buch fur freie Geister


více info...

Přidat komentář

DarthSoren
02.08.2020 5 z 5

Nietzscheho aforistickému spisu z jeho "pozitivistického" obdobia nechýba nič, čo by robilo Nietzscheho Nietzschem. Hromada ironických, sarkastických, ale zároveň aj pravdivých a hĺbavých životných právd, pri ktorých sa aj ten najväčší moralista začne pýriť a uvedomí si svoje pokrytectvo, je jednoducho poznávacím znakom nemeckého filozofa. Musím sa poďakovať vydavateľstvu Oikoymenh za vydanie tejto knihy, pretože určite patrí ku klenotom filozofickej bibliografie a český preklad známej filozofickej prekladateľky, pani Koubovej, tejto knihe svedčí.

"Stát se myslitelem. - Jak se může někdo stát myslitelem, pokud nestráví alespoň třetinu každého dne bez vášní, lidí a knih?"

puml
12.07.2018 5 z 5

Asi nejpřístupnější z Nietzscheho aforistických knih. Mnohé dělá rozdělení do tematických "hlav". Aforismy a úvahy o ženě a dítěti jsou výborné a několikrát jsem se u nich i pousmál, jak dobře to má ten starý kocour a ironik Nietzsche odpozorované. Mnohé z těch úvah zřejmě inspirovalo Milana Kunderu, jenž nahlíží ženu a potažmo vztah žena-muž podobně břitkým stylem maskujícím se zdánlivou nevážností a všudypřítomnou ironií.