Karel IV. a koruna římských králů
Jaromír Jindra
Lucemburská sága série
< 5. díl >
Karel Lucemburský se jako nový panovník navrací z vítězného tažení proti Ludvíku IV. Bavorovi, kterým si upevnil postavení římsko-německého krále. Přichází do vydrancovaných Čech, kde mu patří snad jen ta koruna, kterou se – až bude dokončena – chystá dát korunovat za krále. Přesto je rozhodnut navrátit přemyslovsko-lucemburskému dědictví bývalou slávu a vytvořit z něho uznávané centrum příští Evropy. Zůstane jen u jeho představ nebo je promění ve skutek? Postaví se Karlovi po bok Matouš Rozoumek, který kdysi sloužil Elišce Přemyslovně? Jak bude reagovat šlechta, která si zvykla sama rozhodovat v zemi opuštěné Janem Lucemburským? A jak reagují němečtí kurfiřti, kterým se nelíbí volba Lucemburka římským králem? Zvládne mladý Lucemburk intriky mocných Wittelsbachů? Buďte svědky dramatických osudů vzkříšení srdce Evropy.... celý text
Přidat komentář
Nedávno jsem viděla podle mého názoru zdařilý film Hlas pro římského krále. Možná by jeho zhlédnutí pomohlo líp pochopit děj knihy. Přiznávám, že s jí dost těžko prokousávám a taky mi tu chybí víc Karla IV. Na obranu autora chci říci, že ta doba musela být hodně složitá. Jednoduše ji popsat asi nelze.
Nemůžu si pomoct, ale přemáhají mě spíše smíšené pocity... Podle názvu knihy byste přesně očekávali, co bude hlavním dějem. Ale právě naopak. Všechno ostatní je vlastně mnohem důležitější a Karel IV. je tu dost vedlejší postavou. Také mi vadí, jak se část knihy zaobírá jedním "stěžejním" příběhem, ale poté najednou klik cvak a děj je zase někde úplně jinde a hlavní postavou zase někdo jiný. Celá sága je tak rozporuplná, že vlastně nevím, jak se k ní postavit Autor se snaží o něco, co se mu prostě nedaří. Ale dám tomu šanci a dočtu i zbývající díly. Přeci jen to má občas i světlejší chvilky.
Zajímavé historické pozadí tvoří usilování o říšský úřad, v popředí je pak postava Karla Rozoumka, takto vůdce královské ochranky. někdy trochu zdlouhavé, někdy trochu ženské čtení. Titulní postavu, krále Karla, autor nešetří a činí ho zodpovědným za známé pogromy na židy.
Tak mám takový pocit, že autor by se měl nejprve trochu pocvičit v sémiotice. Ve středověku se "pokojům" říkalo "komnaty"! A Osobní "ochranka" je samozřejmě také hotový nesmysl! Osobní "stráž" je onen správný výraz!!! A mohla bych pokračovat. Toto všechno nějak kazí dojem z celého příběhu! A mimochodem, v Čechách mezi lety 1347-1351 mor nebyl! To už jen tak na okraj.
Parádní historický český román od, pro mě doposud neznámého autora, určitě si přečtu další a další.
Zajímavá kniha, dobře se četla.
Obavy krále i všech lidí z neznámého moru, nařízení i chování, to všechno mi připadalo tak známé.
Karel IV. pro mě jako pro čtenáře, není nijak lákavý. Nevím proč, ale raději čtu knihy s příbuznými jeho maminky. Naštěstí pro mě,tato kniha byla spíše o Hubertovi a jiném Karlovi :) .
Každopádně, kniha se četla moc dobře, bylo tam několik momentů, kdy jsem si řekla ,,aha, tak proto,,.
Kdo má rád historické knihy, ať neváhá a přečte si i tuto.
Štítky knihy
středověk Karel IV., král a císař, 1316-1378 Lucemburkové středověké Čechy a Morava historické romány České království boj o mocAutorovy další knížky
2018 | Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka |
2020 | Boj slepého krále |
2019 | Jed pro kralevice |
2020 | Případ šíleného tambora |
2017 | Spiklenci z lásky |
Mně se Lucemburská sága docela líbí.
V žádné historické knížce nemůžu věřit celému ději.Nikdo nevíme jak co bylo.
Rozoumek nás provází dějem a časem tak jako v jiné knížce nás zaujme jiný hrdina.
Nikdo dobu Karla VI. napamatujeme a možná se něco stalo přesně jako v této knížce.