Lucrezia Borgia - Dcera ďábla
M. G. Scarsbrook
Lucrezia Borgia žije v přepychu, jenže pod pozlátkem papežského dvora se skrývá temné tajemství: její otec a bratři se nemilosrdně zbavují každého, kdo jim stojí v cestě. A právě teď je na řadě Lucreziin manžel. Tragédie se hrozivě blíží a její plán, jak manžela zachránit, selhává, protože proti ní stojí mnohem hrozivější nepřítel, než si dokázala představit.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2013 , AlpressOriginální název:
Poison in the blood, 2011
více info...
Přidat komentář
Snažila jsem se oprostit od skutečných historických fakt a knihu pojímat opravdu jen jako román, protože od doložených historických materiálů se opravdu dost liší.
I když je Lucrezia Borgia bezpochyby dost kontroverzní postavou v dějinách, její skutečná role v historii vlastně zas až tak jednoznačná není. Zda byla opravdu tak „zkažená“ nebo byla jen využitou obětí svého otce, to už se asi nikdy nedozvíme...je to dost podobné pohledu třeba na proslulou Alžbětu Báthoryovou.
V této knize má Lucrezia auru jasné oběti politických hrátek své rodiny.
Kniha je zaměřena na ne moc dlouhý úsek života této legendami opředené krásky a papežovy nemanželské dcery, víceméně na dobu jejího politicky dohodnutého manželství s Alfonsem Aragonským. I když v knize nechybí nic z toho, co by v historickém románu mělo být – intriky, mocenské boje, úklady a pochopitelně i romantická láska, přesto se mě kniha zas tak extra nedotkla. Takový průměr, který neurazí, ale také nijak zvlášť nenadchne.
„Víte, co je největší problém světa? Lidé, jako vy - inteligentní, krásní a silní. Předpokládáte, že všichni ostatní mají stejné ctnosti jako vy. Kdyby ano, nepotřebovali bychom tyrany. Jenže ve skutečnosti jsou lidé povětšinou vrtošiví, proradní, zbabělí a chamtiví. Chtějí, aby jim někdo rozkazoval. Pokud jim do rukou vložíte moc a snažíte se jim ukázat, jak snadno jimi vůdcové manipulují a klamou je, velebí vás za to? Ne, nic takového. Plivají na vás, vyhazují vás s nadávkami ze svých domovů. Není až tak snadné někoho oklamat. Jenže lidé chtějí být klamáni. Vyhovuje jim nevolnictví, a když jim uvolníte pouta, začnou být popudliví.“
O Lucrezii jsem už četla dvoudílnou knihu od Jean Plaidy a děj se od této knihy hodně lišil. Myslím, že tentokrát si autorka historii hodně upravila, z Lucrezie udělala kladnou postavu a závěr už dost přehnala. Kniha se sice dobře četla, ale mohla se víc řídit skutečnými dějinami.
Kniha se četla moc hezky, ale s historií to nemá nic společného. Přes to doporučuji jako oddechovou četbu.
Velké zklamání !! Ta kniha nemá z historií nic společného. Smrt Cesara nakonci blbost, vynechání Giovanniho Sforzi, vynechání prvního syna Luckrezie, a ani údajný incestní vztah mezi ní a Cesarem.
Tak nějak nevím, jak hodnotit. Považovala jsem Lucrezii za travičku a, s prominutím, couru, takže jsem se těšila na knížku plnou jedu, úkladů, napětí. To všechno tam je, o to nic, ale Lucrezie je tam vylíčena málem jako světice, v tomhle podání to má pro mě poněkud limonádovou příchuť. Zkoušela jsem pohledat informace na netu a o jejích mladších letech evidentně panuje poněkud nejistota, co se jejího chování a skutků týče. Ale četlo se skoro samo, takže hodnotím čtyřmi hvězdičkami, přestože bych asi dala přednost zákeřné vražedkyni (svatí jsou nudní) ;-)
Hezká, čtivá kniha. Autorce bych vytkla pouze jednu věc. Vůbec se nesnažila řídit historickými fakty.
Právě jsem dočetl tuto knihu,četla se výborně hlavně konec byl překvapivý i když papež Alexander VI-Rodrigo Borgia nebyl dle dochovalých dokumentů dobrý člověk,myslím že polovina knihy se zakládá na pravdě a půlka je smyšlená,niméně můžu jen doporučit.
O Lucrezii jsem četla mnoho článků a různých spekulací a faktů o jejím životě a tak jsem měla docela problém nevidět tam ty odchylky a to jak ji popisuje historie. Bylo znát, že tohle je značně upravené. Lucrezia tu často působila jako nevinná husička a nebyla mi nijak sympatická. Horko těžko jsem tam hledala tu slavnou ženu ze skandálního rodu, o které jsem tolik četla. Přišlo mi to místy podivně přeslazené a to domýšlení a vynechávání některých historických faktů mi tu vadilo.