Lví srdce: Kniha druhá
Sharon Kay Penman
Děj druhé knihy románové ságy Lví srdce zavádí čtenáře do Svaté země v době vleklé války mezi sultánem Saladinem a Richardem I. Anglickým, přezdívaným pro výjimečnou statečnost a bezhlavou odvahu Lví srdce. Křižácké vojsko, vyslané osvobodit Jeruzalém z rukou nevěřících Saracénů, je rozpolceno vnitřním svárem mezi Angličany a Francouzi, které ho oslabuje. Intriky a pletichaření vyčerpávají i Richardova protivníka, ale krvavý konflikt stále nemá řešení. Richard je postavený před nelehkou volbu a musí se rozhodnout, jestli bude dál ochráncem křesťanské víry v Zámoří, anebo se vrátí do Anglie zachránit svou říši. Sharon Kay Penmanová poutavě, aniž by se odchýlila od historických faktů, líčí bez romantizujících příkras život nejslavnějšího z králů evropského středověku ve Svaté zemi, rozervané válkou křesťanů a muslimů. Svatá válka ani králům nepřinášela jen slávu a rozhřešení. Autorka předkládá čtenáři čtivý a plastický obraz mnohých historických postav, které tak přestávají být jen nudnými jmény z učebnic dějepisu.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2014 , BB artOriginální název:
Lionheart, 2011
více info...
Přidat komentář
Moc často to nedělám, ale tento román si zaslouží plný počet. Moje vědomosti o křížových výpravách jsou minimální a tady jsem se toho dozvěděla opravdu hodně. Navíc v doslovu autorka přiznává, že hodně vychází z dobových pramenů a to jak křesťanských tak i muslimských, což je super a vnáší to do popisu děje jakousi objektivitu. Popravdě jsem se do této knihy zamilovala a když jsem si přečetla doslov spisovatelky, měla jsem chuť si ji přečíst znovu a důkladněji, protože tohle není smyšlený příběh a autorka sama přiznává, že díky tomuto románu změnila svůj náhled na rytířského krále. Škoda, že už není mezi námi a žádný další román už nenapíše...
Dovoluji si překopírovat mé hodnocení 1. dílu, protože nemám, co bych napsala víc......
Skvostná četba. Historické události jsou tu podávány přístupnou formou, všechno má přirozený spád a postavy si čtenář postupně oblíbí. Nic nešustí papírem, krásný obraz středověkého života. Richard Lví srdce je rytíř bez bázně a hany, chlap jaksepatří. Eleonora Akvitánská mu zdatně sekunduje a ke své vysoké inteligenci připojuje i ženskou diplomacii.
Tak tohle se mi líbilo ještě víc než první díl. Čtenář si zde může živě představit, jak vlastně vypadala ta slavná křižácká výprava na místě. V knížce se dozvíme například o obléhání Akkonu, kdy vojska z celé Evropy vytvořila před hradbami vlastní "město", o záhadných nemocech, které nemilosrdně kosily i ty, které ušetřily zbraně nepřátel, nebo o nepřekonatelné nevraživosti mezi oběma králi, která nevyhnutelně ohrozila výsledek tažení. Autorka mně opět nezklamala. Knihu vřele doporučuji každému zájemci o historii.
Výborná kniha Lví srdce 2 popisuje značný úsek třetí křížové výpravy, které se zúčastnili i francouzský král Filip II. August a především Richard I. Ten si v Zámoří vydobyl nehynoucí slávu jako skvělý válečník, který dokázal porážet i tak zkušeného protivníka jako byl sultán Saladin. Kniha velmi historicky věrně popisuje celé Richardovo křižácké tažení v Palestině. Penmanová věnovala výzkumu doby a osobnosti Richarda I. velkou pozornost a ve svém románu podává trochu překvapivý obraz tohoto krále nejen jako vynikajícího bojovníka a vojevůdce, ale i jako velmi schopného a úspěšného panovníka. Román je barvitý, napínavý, četl se mi opravdu dobře. Oceňuji i rozsáhlý doslov na konci románu, ve kterém autorka vysvětluje některé pasáže knihy či historické zajímavosti. S radostí jsem mohl hodnotit plným počtem hvězdiček.
Štítky knihy
středověk rytíři křižáci Izrael křížové výpravy Jeruzalém Richard I. Lví srdce Palestina křesťanské rytířské řády historické romány
Autorovy další knížky
2015 | Nebezpečné ženy |
1999 | A všichni svatí spali 1 |
2013 | Lví srdce: Kniha první |
2000 | Prokletý trůn |
2002 | Rytířská píseň |
Už 7. autorčina kniha ( v originále jsou jen 4), kterou jsem přečetl a po sedmé maximální spokojenost. Takové autory historických děl musíme Angličanům tiše závidět. Tady není jediná věc, která by se dala vytknout. Je ale zajímavé, že poprvé nejsou středem děje nebo alespoň ve velké míře zastoupeny ženské hrdinky. Je to dáno prostředím křížové výpravy. Tam se prosazoval hlavně mužský faktor.
Jediné, s čím se nesrovnám, je stupidita našich nakladatelství, když ani po 10 letech od vydání originálu nejsou schopni vydat další díl - Královo výkupné.