M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek
Dalibor Vácha
M+B+M. Josef Mašín, Josef Balabán, Václav Morávek. Tři králové z doby nacistické okupace. Nezpochybnitelní hrdinové, kteří neváhali riskovat a položit životy za osvobození Československa. A přesto to byli i normální lidé toužící po obyčejných věcech jako láska, rodina nebo klidný večer beze strachu, kdo zaklepe na dveře konspiračního bytu… Román Dalibora Váchy M+B+M vypráví o odbojové činnosti těchto tří velikých postav československé historie od roku 1939 až do jejich úplného konce. Barvitě popisuje všechny jejich dobrodružné a nebezpečné eskapády i postupně narůstající únavu ze života po konspiračních bytech, každodenně na hraně života a smrti, kdy nepřítel může stát za každým rohem a zrádcem bývá i blízký přítel. Vše pak dokresluje ponurá, klaustrofobní atmosféra okupované Prahy plná gestapáků a špiclů, vylidněné ulice a strach ležící na tomto krásném městě jako tlustá deka. Svět, kde jste nevěděli dne ani noci, kdy vás gestapo zatkne a postaví ke zdi…... celý text
Přidat komentář
Román se mi moc líbil. Je pravda, že rozjezd byl trochu pomalejší, ale zhruba po první třetině se od knížky těžko odcházelo.
Každý z trojice statečných mušketýrů na mě působil odlišně. Balabán jako klidný, rozvážný člověk, organizátor, Mašín byl impulzivní, energický až zbrklý. Jeho dopis dětem je však mimořádně dojemný. Morávka autor vylíčil jako přemýšlivého, filozofujícího střelce. Není divu, že ke konci života musel bojovat i proti depresím.
"Janotkovi byli také na dně. Další rodina, která odbojářům věnovala, co jen mohla. Pokud válka jednou skončí, pomyslel si Morávek, kdo jim všechno nahradí? Nepochyboval o tom, že nikdo." (str.270)
Autor popisuje nejen odbojovou činnost Tří králů, ale nevyhýbá se zmínkám o jejich osobním životě.
Opravdu povedená a poučná kniha.
Knihu hodnotím s dost velkým odstupem od čtení. Je to tedy asi spíš pocit, jaký ve mně zanechala. Souhlasím, že knih o lidech formátu Třech králů by mělo být víc. Je dobře, že vznikají. Je mi jasné, že hodně věcí ohledně životů odbojářů se už nikdy nedozvíme. Ale přijde mi zbytečné z pplk. Josefa Mašína dělat Jamese Bonda či nedržet se některých nyní už doložených historických faktů.
Příběh odbojové skupiny Tří králů je literárně vděčným tématem, které by si podle mého názoru zasloužilo lepší zpracování. Při srovnávání tohoto románu s knihami Jiřího Šulce bych proto byl velmi opatrný.
Jako mnoha dalším čtenářům mi úplně nesedl autorův styl. Při četbě jsem často nevěděl, která postava právě hovoří nebo o čí myšlenkové pochody se jedná. Také jsem úplně nepochopil význam přeskakování v čase. Myslím, že děj knihy by byl srozumitelnější a čtenářsky atraktivnější, kdyby byl vyprávěn chronologicky. Také jsem se občas ztrácel ve velkém počtu postav, zvlášť když byly pokaždé označovány jinak, buď vlastními, nebo krycími jmény. V tomhle směru by se hodil jmenný rejstřík.
Obsahové stránce nemám co vytknout. Kniha dává čtenářům možnost nahlédnout do činnosti Tří králů, do osobnostních rysů jednotlivých členů, do jejich nálad, myšlenek, obav, strachu, ale také neskutečné odvahy.
Nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila, ale nadšený z ní také nejsem. O to víc jsem zvědavý na knihu Morávkova zpověď, která se zřejmě podle zdejšího hodnocení povedla více.
Poprvé nenapíšu vlastní komentář. Za mě skvěle shrnuto v komentáři Lutzinky pode mnou :-)
Tyhle knihy umí tak neuvěřitelně přiblížit celou tu atmosféru protektorátu, že máte pocit, že té historii rozumíte. Že rozumíte těm lidem, jejich strachu. Čemu ale z dnešního moderního rozmazleného pohledu rozumět nejde, je jejich odvaha a odhodlání bojovat proti zlu za cenu vlastních životů. To je něco, co je hodno obdivu a připomínání.
Nemůžu dát 5 hvězd, protože Smrt na kůru je ještě o něco lepší, ale je to opravdu výborná kniha. Kéž bychom měli takové dříve v povinné četbě.
Tak jako pozor, tohle bylo fakt super! Nemůžeme brát autora zcela vážně a očekávat, že se spousta událostí v knize stala tak, jak bylo popsáno, ale kontury příběhu jsou postaveny na jasně ověřených informacích.
Jako klasický absolvent českého školství jsem se nikdy neučil o dějinách 20. století, o českých nemluvě. Skupinu Tří králů jsem znal z útržků a věděl jsem, že bojovali v odboji proti fašistům, ale že to byl takový intenzivní (přímo špionážní) boj, to jsem netušil.
Z mého pohledu velice kvalitně napsaná kniha, která nechává vyniknout každého ze tří hrdinů trochu jinak. Popis jejich uvažování a konání působí autenticky.
K událostem je vždy přiřazen den a místo. Člověka pak překvapí, na kterých jemu známých místech se toho tolik (i podstatného) odehrálo. Památník Morávka na Prašňáku, deska o dopadení Balabána ve Studentské ulici v Dejvicích, konspirační byt naproti Nádražce... Do toho všeho ční Petschkův palác jako vrchol zla.
Taky se mi líbí, že v závěru Vácha napsal doplňující komentář o událostech okolo Tří králů a doplnil zajímavou literaturu, ze které se dá dále čerpat.
Můj zájem určitě probudil a budu toto téma zkoumat dál. Jsem rád, že se dá doplňovat vzdělání alespoň touto formou.
I když mi chvíli trvalo se začíst, kniha skutečně dosahuje takřka Šulcových kvalit. Tři části pojednávají blíže o každém ze tří králů/mušketýrů, napětí i beznaděj se stále stupňují a chybějící střípky zapadají na svá místa. Výborné dílo.
TOP.
Přelouskala jsem to během týdne.
Myslím, že není, co psát, fakt dobře zpracované, napínavé, stravitelně napsaná historie. Jako základ skvělé a pak se dá lépe navázat nějakou odbornější literaturou :)
Velmi silný příběh. Skvěle vykreslená psychologie hlavních postav, rovněž dobře popsaná atmosféra protektorátní Prahy. S ústředními postavami vše prožíváte, jejich pocity, jejich bolest, jejich myšlenkové pochody. Stále jim fandíte a tajně doufáte, že to vše dobře skončí, i když stejně víte, jaký to nakonec mělo pro ně nešťastný konec.
Byla jsem zkrátka naprosto vtažena do děje a přečetla jsem knihu jedním dechem.
Víc takových románů!
Naturalisticky drsná a pod kůži se zažírající exkurze českým protinacistickým odbojem, kterým vás za hřmění palby z kulometů a praskání kostí provede ústředí trio tří hrdinů. Rozvážný ale uvnitř nejistý Balabán, tvrďák s chutí po boji Mašín a neohrožený pistolník Morávek jsou charakterově tak dobře vykresleni, že jim jednoduše nejde nedržet palce, zatímco v protektorátní Praze uskutečňují nemožné a bojují s větrnými mlýny Gestapa a Abwehru. Přestože se dočkáme také vypravení do složitého světa konspirací, odbojových organizací a vzájemně si nedůvěřujících agentů, M+B+M je v samotném základu příjemně přímočará adrenalinová jízda, ve které krátké věty dokreslují dynamiku a často nepřehledné ubíhání okamžiků skvěle imitují zmatek boje.
Autor mě také potěšil tím, že se věnoval i řekněme bočním větvím českého odboje a, vybaven dobovými prameny, uvedl na scénu i méně známá jména jako jsou Ferry Peltán, André Regenermelnebo docent Krajina, všechny funkčně zapojené do napínavého děje s velmi temnou atmosférou a nekompromisním závěrem. Verdikt? Plný počet hvězd a touha si od autora si přečíst ještě nějaký jiný masterpiece.
Úžasná kniha od Dalibora Váchy popisující činnost tří králů (kteří si mimochodem tři králové neříkali) Naprosto strhující je část, po zatčení Josefa Mašína, když byl Václav Morávek po útěku z konspiračního bytu (slanil se s Františkem Peltánem na šňůře od vysílačky) zraněn na rukou a musel si sám uříznout zraněný prst, který mu vysel jen na kusu kůže. Občas bývám skeptický k románům z dob protektorátu, ale zde mohu jen smeknout klobouk. Knihu mohu jen doporučit a dovolím si tvrdit, že je to povinnost, pro všechny, kdo se zajímají o náš odboj za 2. světové války.
Kniha super. Podobně jako Dva proti Říši. Hrdiny jsou i tady hlavní postavy, v tomto případě Balabán, Mašín a Morávek. Pozitivní ale je, že se autor zabývá i osudem ostatních, těch kteří jim pomáhali. Protože bez nich by nemohli vůbec fungovat. Bez těch, kteří jim zajistili bezpečný byt, krytí, informace a lékařskou pomoc. Pokud neměli kam jít, byli zranění a byli hledaní po celé Praze, tak vystavovali mnohdy celé rodiny velkému nebezpečí. Ti, kdo jim pomáhali, byli úplně stejnými hrdiny, hodně z nich za to zaplatilo životem.
Tahle výborná kniha je o hrdinech. O skutečných hrdinech, kteří se třeba i báli, přesto jednali.
Už jim někdo staví pomník?
Josef Mašín, Josef Balabán a Václav Morávek - tři čeští odbojáři, známí jako tři králové. Kniha sleduje hlavně jejich osudy ale samozřejmě i dalších lidí, kteří se na odboji podíleli. Vidíme jak takový odboj probíhal, jak prakticky neustále všichni žili ve strachu, skrývali se a stejně neváhali položit život za svou zem. Neuvěřitelná odvaha. Přiznávám, že občas jsem se zasmála nad nějakou jejich hláškou..černý humor no.. :)
Kniha je napsána formou příběhu, což je super. Četlo se to moc dobře, byť to chvilkama bylo trochu zdlouhavé a bohužel tedy musím snížit hodnocení. Části, kde se vyslýchalo (mučilo), mi nedělaly vůbec dobře, ale jsem ráda že jsem si knihu přečetla. Doporučuju všem, co se zajímají o toto období a chtějí se dozvědět něco nového. Či chtějí příběh tří králů prožít na vlastní kůži..
Nevěděl jsem přesně, co od knihy čekat, jelikož mnoho informací o třech králích člověk přečetl již dříve. Od samého začátku mě kniha vtáhla do děje a občas jsem měl pocit, že se procházím válečnou Prahou. Nezbývá než autorovi poděkovat a jak jsem již u podobných knih psal v minulosti, slušelo by se knihu zařadit do povinné četby pro naše školní generace.
Již se těším na autorovu poslední knihu Smrt na kůru, která mi dnes přišla.
Strhující knížka, ke které jsem přistupoval s jistými obavami, protože ne vždy dopadne zdramatizování reálných událostí dobře. Tentokrát však nedopadly dobře, ale přímo výtečně. Vácha napsal román o třech králích způsobem, že jak knihu odložíte, budete se k ní chtít zase rychle vracet. Nevím, jak moc je příběh reálný (podle autora věrně), ale úplně na mě z něj dýchla dobová atmosféra (která byla prostě šílená, strach střídala paranoia, nedostatek čehokoliv střídal přehršel násilí a mučení). Navíc ve mně o toto téma vzbudila zvědavost a nutkání doplnit si chybějící informace.
Z četby mám mnoho dojmů, takže budu možná roztěkaný. Ha, přesně takový, jako je ta kniha. Je psaná hodně úsečným stylem (já jsem si ho nazval Novákovským, protože mi připomíná styl knihy Zatim dobrý). Krátké, úsporné, jakoby střílené věty přinášejí v některých pasážích naprosto strhující dravý proud. Skvěle fungují třeba v závěru knihy (kde je mimochodem skvěle začleněn i dojemný Mašínův dopis dětem). Ale v jiných chvílích způsobují, že se ztrácíte. Fakt se mi stávalo, že nevim, kde jsem, kdo to je, proč to je... Do značné míry to ale může být způsobeno faktem, že jsem knihu vlastně nečetl, ale poslouchal. A při poslechu, bez vizuální kontroly se já osobně ztrácím snáz. Mimochodem audiokniha byla načtena p. Matáskem velice dobře.
Další postřehy: Cloumala mnou zloba vůči těm okupantskejm dobytkům (dobytek je v knize docela často a vhodně používané slovo). Chovám neskonalý obdiv k odbojářům. A to nejen těm "elitním", ale (hlavně) k té spoustě docela obyčejných bezejmenných rodin, které podstupovaly absolutní riziko. A často taky zaplatily absolutní cenu. Ta dusná atmosféra z knihy vyzařuje dobře, na čtenáře působí intenzivně. No a ještě jeden úkol teď pro mě vyvstal. Obejít někdy při výletu do Prahy pár těch míst, která byla v příběhu důležitá, třeba v Nuslích. A třeba někam položit kytičku. Prostě to tak teď po přečtení téhle knihy cítím.
Přečteno téměř jedním dechem, ačkoli člověk ví, jak to dopadne, stejně hltá každou stránku. Nikdy mě nepřestane udivovat, jakou odvahu museli mít všichni lidé zapojení do odboje. Měli rodiny, vedeli co se jim může stát (a taky se to většině stalo), a přesto nezaváhali pomoci republice, národu... To je pro mě , pro matku, skoro nepochopitelné. Vždyť přece je jednodušší se podrobit, ale vedet, že člověk a jeho rodina bude (zrejme) žít??? Jenže kde by naše vlast byla, kdyby nebylo takových odvážných lidi, kterým to nebylo lhostejné. Opravdu se sklanim před všemi, kteří bojovali. Mame jim být za co vděční. A doufám, že se na jejich hrdinství nikdy nezapomene. Jsem ráda, že se tato témata neustále připomínají. A že se dovídáme informace nejen o lidech historicky velmi známých , viz Tři kralove apod., ale také o těch ,,bezejmennych,, , kteří také bojovali a různě pomáhali, a přece jejich jména nejsou běžnému člověku známa.
Co mi na knize malinko vadilo, bylo preskakovani v čase, pro mě trochu nepochopitelné.
Opět jedna z knih, kde hodnotím celkový dojem. Nějaké mouchy by se našly, např. moc jsem nepochopila, proč autor přeskakoval v čase. Ale díky celkovému dojmu dávám plný počet hvězd.
Je to beletristické zpracování příběhu, který asi není tak dobře známý, jak by si zasloužil. Moje generace se o těchto hrdinech ve škole dozvěděla málo a konkrétně o trojici M+B+M skoro nic.
Jen těžko si asi dokážeme představit, v jakém stresu odbojáři žili. Ústřední trojice věděla, jak nepatrnou naději na přežití má. A přesto bojovali. Přinejmenším dva ze tří králů byli v jistém smyslu „kovbojové“. Jenže právě proto okupantům dokázali škodit.
Příběh byl zajímavý a vlastně i napínavý, i když čtenář ví, jak to dopadlo.
Zajímavé bylo i to, že jsem se dozvěděla o mnoha dalších hrdinech. kteří se nebáli postavit zlu.
Dopis Mašína dětem mi vehnal slzy do očí.
Posloucháno jako skvěle namluvená audiokniha.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) nacismus okupace Češi protifašistický odboj hrdinové Protektorát Čechy a Morava válečné romány
Autorovy další knížky
2021 | M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek |
2016 | Nikam |
2014 | Červenobílá |
2022 | Smrt na kůru |
2015 | Hranice |
Knížka je krásná a její četba mě velmi dojímala. Z jejích stránek dýchala tragická a pochmurná atmosféra šedivých dnů protektorátu. Činy „tří mušketýrů“, které ostře kontrastovaly s životem občanů, kteří chtěli přežít a mnozí i za cenu zrady. Co víc zrady za peníze a výhody. O to větší statečnost těch, kteří se nebáli pomáhat. Popisy mučení a poprav jsou velmi syrové a bolavé. Jméno žádného hrdiny by nemělo být zapomenuto. Kolik jich známe? Jak bychom se zachovali my?