Magorie aneb Příběh velké lásky

Magorie aneb Příběh velké lásky
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475365/bmid_magorie-aneb-pribeh-velke-lasky-lm5-475365.jpg 4 34 34

Netradičně členěné vyprávění o životě v Magorii je metaforickou připomínkou totalitního režimu nedávné minulosti. V čele Magorie stojí vláda disponující téměř neomezenými možnostmi, která je ale zároveň neuvěřitelně neschopná. Ostatní obyvatelé této země mají jasný cíl - být co nejméně nápadní a téměř nic neumět lépe, než kdokoliv jiný v jejich okolí. Snaha co nejlépe zapadnout mezi všední průměr, nevyčnívat a vyhnout se tak nejrůznějším obtížím, je v jejich životě dominantní a přesně evokuje čtenáři společenskou atmosféru 70. a 80. let 20. století v bývalém Československu.... celý text

Přidat komentář

Akléda_
20.12.2024 2.5 z 5

Druhá knížka od autorky čtená na interpretační seminář do školy a tohle bylo... divný? Nemám pro to asi lepší slovo. Vlastně ani nevím jestli se mi to líbilo více nebo méně než Temná láska, ale nemám pocit že bych to moc pochopila. Pořád to asi bylo zajímavý, místy to na mě působilo jako že to má v sobě fantasy prvky, ale z celého příběhu vůbec nevím co si odnést. Nevím co se tam dělo a ani po diskuzi na semináři nemám pocit, že bych v tom měla nějak víc jasno. Určitě to bylo velmi netypické a zvláštní čtení, ale za chvíli už ani nebudu vědět že jsem to četla. Pokud jsem v tom měla najít něco víc tak mi to zůstalo skryto. Rozhodně se to ale četlo lépe a lehčeji než předchozí knížka.

stoun25
14.02.2024 5 z 5

Tohle muselo být za minulého režimu o hubu, ale soudruzi zase takoví lumeni naštěstí nebyli.. nebo nemohli dokázat úmysl..
Za mě plný počet.


Bedrich84
14.02.2024 4 z 5

Uff, to byla teda Magorie.. bláznivá, rychlá, hustá alegorie. Na začátku mi chvilku trvalo zvyknout si na jazyk, postavy a celkově tempo knihy. Pak už mi to, ale přišlo skvělé, místy až geniální. Postavy dokonale vykreslené, téměř ke každé najdete v životě někoho na koho pasuje. Vykreslení života (pod kamenem), se vším všudy. Politika, láska, zrada, soukromí a hlavně to všechno nějak přežít. A psššt. Někdo by mohl poslouchat..

R47
16.01.2023 2 z 5

Fakt netuším, jak tuhle knihu hodnotit. Je to podivný experiment, alegorie, fantasmagorie, která možná mohla být zajímavá v době, kdy byla napsaná, ale teď? Popis země pod placatým kamenem, někdo je fízl, někdo se pinoží, někdo schůzuje a někdo je jen blanokřídlí. No, asi tak. V divokejch devadesátkách to mohlo vyjít, navíc ještě s puncem něčeho donedávna zakázaného pro svou odvážnost (jak formální, tak tematickou) a možná se tomu tahle generace i zasměje. Jenže já mám pocit, jak kdybych četl něco od Ivana Vyskočila ze 60. nebo 70. let…

Vesmich
27.01.2022 5 z 5

To si můžu číst pořád dokola a stále se toho nepřesytím. Ty výrazy! A taková mistrná zkratka v poezii bez veršů! Ty krystalické lidské typy, zlomy, proměny...Nádhera!

freejazz
12.12.2021 5 z 5

tak som sa schuti zabavil. nie je ťažké za všetkými tými alegóriami a metaforami nájsť súvislosti s érou zhovadilosti, ale myslím si, že v tom nie je hlavný prínos tohto dielka. ten je určite v imaginácii, v krásnej šnúre voľne zviazaných asociácií, v nádhernej hre so slovami a pojmami, s posunom jazyka do netušených, lebo bezhraničných priestorov.
najlepšie na tom je, že dielo je inšpirované reálsocializmom, ale akoby z oka vypadlo súčasnosti - je to dôkaz, že každá doba je rovnako „zhůvěřilá“, ako hovoril Werich. a tiež dôkaz toho, že každej dobe vtláčajú charakter ľudia, či už sú to paznechti, pišišvori, nemrtvoly alebo podobné kreatúry. za ten čas, čo sa tu potulujem dosiaľ nikto silou a mohutnosťou neprekonal hnutie nezúčastnených... nikdy nikde neboli, vždy všetko vedeli a najmä, ak išlo o výhody, vždy sa dokázali postaviť tak, aby sa im ušlo... a zatiaľ revolúcie požierali svoje deti...

los
22.07.2018 1 z 5

Magorie mi nesedla, tohle už v naší (neoficiální) literatuře bylo 20-30 let před Berkovou

Merlinit
10.08.2017 3 z 5

Knížka je opravdu dobrá (přečtena na jeden zátah), mrazivě realistická i rozkošně metaforická, taková literární mňamka! :-)

Pájuš
07.08.2015 3 z 5

Měla jsem tu čest psát o paní Berkové bakalářskou práci. Magorie je knihou pro náročného a vyspělého čtenáře a tak ne každý v ní najde zalíbení. Je metaforou socialistické společnosti. Opět se ukazuje Berkové brilatní hra s jazykem, smysl pro situační humora a velké množství fantazijních prvku, četla se mi těžce, i přesto jsem se pobavila.

SalomeH
14.02.2015 2 z 5

Spousta rozkošně cynických hlášek, ale spojovací příběh vlastně nebyl ani příběh a hlášky se mi moc rychle omrzely.

HTO
27.07.2012 5 z 5

Nakoukl jsem před dávnými lety spolužákovi H. (dnes význačnému dramatikovi) přes rameno a čtu:

„V současném moderním myšlení rozeznáváme tři základní směry, totiž: šejdrem, hyčmo a šrekom:
teze: chybami se člověk učí.
antiteze: žádný učený z nebe nespadl.
synteze: kdo chybuje, je učený, přijde do nebe a nespadne.
(než profesor stačil dokončit, sezobl ho dlask)"

A i po těch dlouhých letech je tahle knížka pořád stejně skvělá.