Máj

Máj
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377602/bmid_maj-iOJ-377602.JPG 4 5958 5958

jaste
25.09.2019 4 z 5

Znovu precteno kvuli ctenarske vyzve, musim priznat, ze po tech letech po maturite uz to nebyl takovy opruz jako tehdy.

Litocha
21.09.2019 4 z 5

Tak nějak nevím, jak hodnotit. Brilantní, emočně silné pasáže se střídají s matnými, kde Mácha ohýbá a přizpůsobuje si jazyk k (pro mě) hranici akceptovatelnosti. Cítila jsem tady rozpor, který mě dráždil: nějak se mi nechce věřit, že se "strašný lesů pán" už dříve nedopouštěl podobných činů jako toho, za který byl najednou potrestán. Navíc asi pořád nejsem s to se oprostit od nesympatií, které ve mně vzbuzuje osobnost básníkova.
Je to bezesporu velké dílo (zvlášť když ho porovnáme s jinými ze stejné doby) a Máchův mistrovský kousek, minimálně kvůli eufonii nebo gradaci nejvypjatějších pasáží stojí za to si ho přečíst (klidně i opakovaně), ale že by mě uchvátilo, to tvrdit nemůžu. Možná ale, že při jiném naladění (nebo v jiné životní fázi) by mé hodnocení bylo jiné.

karimatka1
21.09.2019 4 z 5

některé krásné pasáže jsem si četla nahlas

silentlipss
20.09.2019 5 z 5

Sedmdesát dva procent u takového skvostu? Český jazyk sice údajně ovládá přes deset milionů lidí, ale to ho tak málo z nich ovládá natolik, aby porozuměli těmto veršům?

Máj se nesmí číst, musí se pomalu a postupně vstřebávat; je třeba dovolit svým samou zvukomalebností dychtivým rtům si ty nejkrásnější, ne-li všechny pasáže odrecitovat. Snít s otevřenýma očima. Spolu s ním plynout, odkrývat, vybarvovat, a hlavně - nebát se (stejně jako se Mácha nebál ho napsat). Protože věřte mi - nalézt se tam toho dá mnoho.

Zemiakol
10.09.2019 3 z 5

Snad nejznámnější česká poezie mě moc neoslovila. Holt není to můj šálek kávy.

Makropulos
09.09.2019 5 z 5

Po modrém blankytu bělavé páry hynou,
lehounký větřík s nimi hraje;
a vysoko - v daleké kraje
bílé obláčky dálným nebem plynou,
a smutný vězeň takto mluví k nim: ........

Kdo by to nemiloval nebo alespoň necítil tu krásu.

Taralcielle
02.09.2019 4 z 5

Patří ke klasice literatury, kterou by měl číst každý. Přečíst se dá. Některé pasáže mohou přijít hodně nezáživné, ale celkově je to silný příběh. Jazyk nejde než obdivovat.

Fontak
31.08.2019 3 z 5

Některé pasáže se mi líbily, některé ne. Hodnotím 3 hvězdami.. Přečíst by si to měl asi každý Čech.

kytikyti
28.08.2019 3 z 5

Snazila jsem se nekoukat se na recenze ani na vedci vypracovane rozbory. Ze skoly si ani nevybavuji ze bychom Maj probirali. Ze zacatku jsem se musela hodne soustredit abych pochopila jestli je kniha jeden pribeh nebo vice. Kniha o zlocinci a vrahovi, ktery ceka na popravu, ktera je nakonec vykonana. Nakonec se mi kniha velmi libila. Opravdu velke dilo. Uzasne zvolena slova. Jen asi konec jsem nepochopila, co tim chtel basnik rici. Takze se vrham na ty vedecke rozbory:-)

kata.krizova
27.08.2019 4 z 5

I přes to, že mám s porozuměním poezii problém, jsem Máj chápala bez problémů. K maturitě, myslím, parádní čtení.

Ruzaaa
27.08.2019 2 z 5

Zkoušela jsem, několikrát... A prostě to nejde. Nevím, s poezií mám obecně problém, ale když se opravdu snažím, tak to i jde. Ale tady bohužel ne. Stejně jsem musela jít a přečíst si rozbor, abych se ujistila, jestli jsem chápala správně...

Elion
25.08.2019 5 z 5

Byl první Máj, lásky čas. Klasika, která by neměla chybět v žádné knihovně =)

Veggi
21.08.2019 3 z 5

Já mám s poezií problém : ) ač jsem Máj četla několikrát, je pro mě problém porozumět celému textu a stejně si musím přečíst rozbor díla, abych si ujasnila, zda opravdu chápu základní zápletku. Některé verše jsou opravdu krásné a pohladí, jiné studí jako led. Nicméně zastávám názor, že většina povinné literatury, včetně např. Babičky, nepatří na ZŠ, spíše na SŠ a ani tam to většina studentů nepochopí a hlavně neocení.

astra3
18.08.2019 5 z 5

No prostě klasika. Báseň jako fík.

SweetCake
16.08.2019 3 z 5

Kniha se mi četla dobře a celkem se mi líbila. Ale když se zamyslím nad celým dějem, nic extra to taky není. Znám lepší knihy. Každopádně k maturitě Máj postačí.

Medasek
15.08.2019 3 z 5

Klasika

hnilda3
07.08.2019 5 z 5

Skvělé.

Kvetulina
06.08.2019 5 z 5

Tak jsem se díky Čtenářské výzvě vrátila do studentských let a stále je to pěkné :-).

mandari
06.08.2019 5 z 5

Naprosto dokonalé dílo!

hippiesak
27.07.2019 4 z 5

Děkuji pěkně, Databazeknih.cz :) Čtenářská výzva mě celkem chytla, ale 2 měsíce jsem řešil, jak splním téma "kniha s kalendářním měsícem v názvu". A pak jsem tedy, nechtíc, přistoupil na toho Máchu a Máj. Knihu jsem si koupil. Nerad si knihy půjčuji. A rozhodně nelituji! :) Je to super poezie. Je těžší ji číst, zejména pro fandu sci-fi, ale čte se pěkně, lahodí oku, zkrátka krása češtiny. Příběh jsem neznal, jen takové to "je první máj, lásky čas..." A teď to znám celé :) A již nyní vím, že si Máj přečtu v budoucnu opět a zas. A až děti vyrostou, tak najdou jednu z knih typu "povinná četba" v naší knihovně :)