Máj
Karel Hynek Mácha
Čtvrtý svazek Kritické hybridní edice přináší nové vědecké a čtenářské vydání básně Máj Karla Hynka Máchy (1810–1836). Od své první publikace (1836) se Máj objevil ve stovkách vydání včetně mnoha překladů. Přítomná edice ale téměř po šedesáti letech nabízí vydání, jež vychází z komplexního zpracování všech dochovaných pramenů a revize dosavadních edičních řešení. Opírá se především o důkladný písmoznalecký, chemický a textologický průzkum jediného dochovaného úplného rukopisu Máje, který předcházející generace editorů neměly k dispozici v originále. Tento průzkum usiloval o prověření Máchova autorství a následně o stanovení jeho pozice mezi ostatními prameny. Vědecká digitální edice na přílohovém DVD přináší nové faksimile jak tohoto rukopisu, tak i všech dalších relevantních textových pramenů (např. tzv. Náčrtu Máje či prvního tištěného vydání). Tyto prameny digitální vědecká edice dále nabízí v jejich transkribované podobě (rukopisy) a diplomatickém znění (tištěné texty). Na základě nového komplexního ověření všech pramenů a textové historie edice ustavuje nové vědecké komentované znění Máchova Máje. Mimo ně DVD obsahuje podstatně revidovaný soupis všech tištěných vydání této básně. Přítomné knižní vydání pak prezentuje text Máje ve čtenářském znění, jež bylo pravopisně aktualizováno při zachování všech osobitých jevů autorova jazyka. Součástí knižního vydání, opatřeného stručným úvodem a jazykovými a věcnými vysvětlivkami, je ediční komentář, který přináší podrobné informace o všech pramenech Máje, o vzniku básně a historii jejího vydávání od roku 1836 do současnosti. — Kritická hybridní edice Máje Karla Hynka Máchy vznikla v Ústavu pro českou literaturu AV ČR ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze a s podporou Grantové agentury ČR.... celý text
Literatura česká Poezie
Vydáno: 2019 , Akropolis , Ústav pro českou literaturu AV ČROriginální název:
Máj, 1836
více info...
Přidat komentář
Jedno z nejúžasnějších děl české poezie. Božsky napsané až ušlechtilé dílo. Krásný sloh, hluboké myšlenky a skvělý popis emocí. Právem zařazen do povinné školní četby.
nesmrtelná klasika, možná není nejtřpytivějším zlaťákem v truhle národního literárního bohatství, ale stále je to pravé zlato
"...a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
plynoucí tam co slzy lásky."
Máj je prostě nesmrtelná báseň, kterou by si měl přečíst každý.
"Byl pozdní večer první máj..."
Máj je báseň, kterou by si měl každý přečíst, ať už má někdo raději prózu, stejně si myslím, že tato báseň dodnes patří mezi stěžejní díla poezie. I když je příběh ohraný a po dalším čtení se to kouzlo básně pomalu vytrácí, stále je to zajímavá a velmi povededená báseň i po lingvistické a estetické stránce
Mno, asi budu mít nepopulární názor, ale nechápu lidi okolo mě, kteří Máj milují, ups. Tohle dílo jsem měla mít přečtené už dávno, ale celé jsem si ho dala až teď na vysoké. Sice první stránku umím asi už od páté třídy nazpaměť, ale že by mi to k něčemu bylo? Ne. Kromě těch tří jmen, které jsou v knížce zmíněné jsem z toho nic jiného nepochopila. A i když jsem předem měla děj vyspoilerovaný tak jsem vlastně moc nepochopila co se tam vlastně děje. Jakože fakt nemám páru o co tu šlo. Vím, co by mi to asi mělo předat, ale to se nestalo. Nezpochybňuju to, že autor je ikona, důležité jméno a podobně, ale já nebudu patřit k těm, kteří ho budou milovat. Nechápu co jsem to právě přečetla a nevím jestli by mi pomohlo přečíst si to znovu. Prostě jen další knížka ze zástupců "čtu to abych měla pocit že jsem ready na zkoušku".
"...na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal..."
No mně tedy do smíchu rozhodně nebylo, když jsme v rámci vyučování zhlédli Brabcův film. Při vzpomínce na něj se zhnusením osypávám do dnes a rozhodně ho nedoporučuji.
Ale jistě, tenhle příspěvek má být na knižní zpracování.
Takže... kdyby se pan Mácha ve své skladbě věnoval jen přírodě, kterou tak krásně - až kouzelně - popsal, zcela určitě bych si jeden výtisk koupila a pravidelně ho četla. Jenže... on tam nacpal ten katastrofický milostný trojúhelník. Jak mám romantiku v tvorbě ráda, tady bych se bez ní raději obešla. Ani s jednou z postav nemůžu sympatizovat či ji litovat. Příběh sám je čistou tragédií, v němž se mi nepodařilo najít žádné poselství či hlubší význam.
Celkově tedy hodnotím jako naprostý průměr - veršované popisy přírody jsou skvělé, ale ten zbytek... jednou bohatě stačilo.
/povinná četba/ - krásná báseň jejíž část zná snad každý z nás zpaměti. Čte se dobře, ale u maturity hůře rozebírá.
Znala jsem dosud jen části celého díla, když jsem se je učila na škole, nyní poslechnuta celá báseň v podobě akniny. Samozřejmě s obsahem jsem se seznámila už dříve akorát konec, kdy k nám promlouvá sám autor jsem neznala. Velmi smutný příběh o tragické lásce mezi Vilémem a Jarmilou. Kdo byl příčinou této tragédie je vskutku neodpustitelné......
"Hynku, Viléme, Jarmilo!"
Doporučuji
Když jsme na základní škole dostali za úkol naučit se pár veršů z Máje, byla jsem nadšená. Moc se mi ten úsek tehdy líbil. Teď, když jsem si po pár letech přečetla celé dílo, ze které onen úryvek pochází, už tak nadšená nejsem, ale rozhodně ani nejsem zklamaná.
Na Máji se mi líbí spíše zpracování, ale i příběh. Poetické verše, a hlavně ta atmosféra, romantismus, popisy přírody, emoce, nešťastná láska, nějakým způsobem je to celé neuvěřitelně sugestivní a všechno to tak zapadne do sebe, že pak celé dílo působí na autorovu dobu velmi nadčasově a originálně. I přesto, jak romantická díla byla v té době typicky podobná, tak je tohle jedno z těch, které se nečím liší a nedá se ničím nahradit, jedinečné.
Nejsem milovníkem poezie, ale Máj je čestná výjimka. Dílo je to jedinečné, psané vznešeným jazykem a také nesmrtelné, protože je aktuální v každé době.
3/5 Ačkoliv jsem mívala básně ráda a snad i právě proto hodnotím jako střed. Nepatřím, nikdy jsem nepatřila a asi už nikdy patřit nebudu mezi milovníky pana K. H. Máchy (ať už jeho díla i jeho výbušné až násilnické povahy, jak jsem tak slyšela). Navíc v hypotetickém souboji Karel Jaromír Erben versus výše jmenovaný pro mne vždy zvítězí Kytice. Ale přiznejme si, že porovnáváme neporovnatelné balady X lyricko- epickou báseň pro náročnějšího aktivního čtenáře, což o to pochopit děj, který nám byl jako pit.mcům ještě ve vydání, jež jsem četla z roku 1987 vysvětlen v doslovu, s trochou soustředění není tak těžké, ale tím by u mě rozhodně básnický rozbor této básně skončil, neboť více nemám, co bych k tomu řekla, jenť toto: číst to bylo v mém stavu torturou. Ale tím podobnost s exekucí vězně "naštěstí" skončila, co u vězně začíná hroznou bolestí, to končí smrtí X co u mě začalo bolestí hlavy při snaze báseň rozlousknout, skončilo po jejím dočtení úlevou. Obávám se přesto, že ouplné pochopení se nedostavilo. Ten přesah je na mě moc. Ještě, že je to tak krátké, dá se to přežít. :)
Konstatováno, že Byronův Vězeň Chillonský se mi líbil mnohem více, ať po zvukomalebné stránce, tak po stránce výrazové...
Čteno dobrovolně, nikoliv povinně a už vůbec ne kvůli maturitě.
Máchův MÁJ je jednou z knih v mé knihovně, kterou vlastním ve více vydáních. Nemohla jsem tudíž odolat tomuto nejnovějšímu. Je totiž obohaceno ilustracemi malířky a grafičky Míly Fürstové, vytištěno na nádherném černém papíru ve velkoformátovém vydání. Prostě a jednoduše skvost. Nejen svým obsahem, ale i zpracováním.
Miluju ty verše! Jsou totiž napsaný tak... májovsky. Pardon, ale já prostě nenašla lepší slovo k vyjádření toho krásnýho básnickýho jazyka, jakým tohle dílo Mácha napsal. Takže Máj je napsanej májovsky, tečka. Poeticky teda na jedničku s hvězdičkou, ale co si budem, ten příběh je trošičku crazy, proto hodnotím jako průměr. Ale jinak Máj řadím k mým oblíbenějším povinným četbám.
P.S. prosím, že nejsem jediná, která si už na základce při čtení verše: "Hynku! Viléme! Jarmilo!!!" představila trojku těchle hrdinů a jejich... vyvrcholení?
Když se spojí dva velcí umělci – Karel Hynek Mácha a Míla Fürstová – nemůže vzniknout nic jiného než velkolepé dílo.
Kdo by neznal Máchův Máj. Dílo, které nás doprovází více jak 150 let. Příběh, který byl inspirován skutečností, převedl autor do podoby, jenž je nadčasová a můžeme ho tak obdivovat i v dnešní době. Nyní navíc vychází v této nádherné podobě.
Mezinárodně uznávaná umělkyně Míla Fürstová, která již ilustrovala taková díla jako Kytice a Babička, na sebe vzala nelehký úkol. Ač jí Máj ze začátku připadal jen temný a depresivní, pomalu v něm začala nacházet světlo a sílu a díky svým ilustracím na nás přenáší krásu přírody i lidskosti.
V předmluvě Mgr. Ivy Krejčové se seznámíte s dílem a životem Karla Hynka Máchy, dozvíte se to, co jste už od školy zapomněli, ale i mnohem víc. A hlavně se tu dočtete i o tom, jak vznikl tento úžasný projekt.
Kniha vás rozhodně zaujme na první pohled. Nádherné ilustrace, a i celkové grafické zpracování. Neobvyklý černý podklad a bílý text vás vtáhne do příběhu, u kterého nejedna romantická duše zaplesá.
Toto dílo bude určitě ozdobou mé knihovničky a já k ní do budoucna přidám i ilustrovanou Kytici a Babičku, aby se necítila osamocena. Kniha je nádherným dárkem pro všechny knihomoly a pro ty, kteří ocení krásu.
Hynku, Viléme, Jarmilo! Předveďte se v nových, krásných ilustracích.
Další z nádherných vydání české klasiky z dílny Odeonu. Po Babičce a Kytici samozřejmě Máj s úžasnými ilustracemi Míly Fürstové. Ani tentokrát jsem neváhala a pořídila si luxusní vydání s vloženým grafickým listem. Je čirá radost číst verše KHM a současně obdivovat lehounké, jemné a přitom promyšlené ilustrace skvělé autorky...I Máj v tomto vydání je ozdobou knihovny.
Po každém přečtení to ve mně vyvolá jiný pocit. Tím, že jsem viděla i film, kniha ve mě dlouho zůstane a za pár let si ji znova přečtu. Sice to každý znám, ale málokdo to opravdu pochopí. Mácha dokáže vtáhnout do děje charakteristikami krajiny, osob, atmosféry a především hrou s jazykem.
Každý z nás zná děj Máje. Všechny knížky, kde někdo zemře nebo se mu nespravedlností něco hrozného stane se mi dlouho drží v hlavě. U Máje se to stalo taky, jelikož si pamatuji i film, který jsem viděla a u kterého jsem brečela jak želva. Upřímně mi právě Jarmila, kterou vůbec neměla ráda zdála tak moc pasivní a zdálo se mi, že právě Viléma vůbec nemilovala. Autor z Viléma udělal rebela, který na konci proti svému trestu neprotestoval a nesnažil se uprchnout. Přijal ho, i když vinil společnost, svému trestu nechtěl uniknout a proto si myslím že právě on byl opravdový hrdina. Upřímně se teď myslím, že nechápu proč jsem ji na střední škole nečetla a myslím si, že by si to přečíst či poslechnout ( jako já ) měl každý.
Moc jsem nepochytil o čem to je, ale po zvukové stránce to je moc hezký. Krásná česká literatura.
Štítky knihy
láska smrt zfilmováno Karel Hynek Mácha maturita romantika čeští básníci poema česká poezie klasická literaturaČást díla
Abelard Heloise
An den Gräbern der Freunde
An der Friedhofe
Básně bez nadpisů a zlomky
Bez nadpisu (1)
Autorovy další knížky
1954 | Máj |
2012 | Máj / Kytice |
1981 | Marinka |
1959 | Pouť krkonošská |
1930 | Cikáni |
Některé pasáže (a moc jich není) zná nebo slyšelo spousta z nás. Báseň je napsána velmi obšírně, velmi barvitě. Pro někoho ale velmi zdlouhavě a rozplizle. A tak nějak to cítím já.