Malé dějiny československé (1867-1939)
Zdeněk Kárník
Rozvrat habsburské monarchie a vznik společného státu Čechů a Slováků. Politický, hospodářský, sociální a kulturní vývoj Československa. Slovenské autonomistické hnutí. Hospodářská krize 30. let. Československo v době evropské politické krize v předvečer války, příprava na obranu republiky. Tlak hitlerovského Německa a Henleinovy strany v 2. půli 30. let. Mnichovská dohoda a územní okleštění Československé republiky. Druhá republika - politický a hospodářský vývoj. Zánik společného státu v březnu 1938 - vytvoření protektorátu a vznik Slovenského štátu. V závěru připojen přehled československých vlád 1918-1939, soupis pramenů a literatury, jmenný rejstřík.... celý text
Přidat komentář
Tyto "Malé dějiny" vám poskytnou takové množství informací, že je můžete pokládat za velmi suverénní základ pro jakékoliv další bádání. První republiku neidealizují, ale představují ji v její složitosti - přes ohromné molochy politických stran a korupci, přes krize a národnostní problémy, po naše diplomatické kontakty se světem. Mohu říci, že po přečtení ztratíte o První republice veškeré iluze, zato ale získáte skutečné znalosti, a budete moci lépe pochopit i její pozdější vývoj. Mně se kdysi výborně osvědčila jako základní podkladová literatura pro zkoušky z dějin První republiky. Doporučuji nejen studentům!
Děkuji paní profesorce Musilové z HÚ FF UHK, že mě vyhodila od zkoušky z dějin První republiky a tím mě donutila si tuto knihu přečíst. Měli by si ji přečíst všichni, kdo První republiku nekriticky obdivují, i ti, kdo ji zatracují (těch je však výzamně méně). Obě skupiny (hlavně však ta první) získají realistický obraz o tom, jaká opravdu byla.