Malé ženy
Louisa May Alcott
Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Malé ženy přinášíme českých čtenářům v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2014 , Knižní klubOriginální název:
Little Women, 1868
více info...
Přidat komentář
Kniha se mi moc libila, čtení bylo těžší v tom, že jakmile mě neco vyrusilo musela jsem se vracet kousek zpět, abych si vzpomněla co jsem četla. Příběh 4 sester, kde každá má jine cíle, ale přesto všechny patří k sobě, prvni část byla o něco lepší, ale ve druhe se děj zase o kus posunul a postupně všechny sestry nachazeji sve štěstí i když nekde to neni uplne hezke...
Knihu doporučuji
(SPOILER)
Čteno v angličtině.
Obvykle si nevybírám knihy podle čtenářské výzvy, prostě něco přečtu a pak se to snažím někam napasovat. Ale pokud je tématem kniha z Přátel, tak jsem měla jasno, protože s Přáteli mám spojeny jen Malé ženy, které Joey strkal do mrazáku :-)
Kniha má dvě části, kupodivu podle Databáze knih jde o sérii, druhý díl (Dobré manželky) jsem měla v té knize také, aniž by bylo vidět, že to je samostatný díl. To jen pro upřesnění...
Na obou dílech je vidět, že byly psané s určitým časovým odstupem a asi i trošku jinému publiku. První část působí trošku jak sbírka povídek o dobrodružstvích náctiletých z 2. poloviny 19. století. Sice tam je nějaká obecnější nitka, která se táhne celou knihou, ale jde spíš o samostatné příběhy, které mají na konci ponaučení. Trošku mi to přišlo jako mravoučná kniha pro děti. Jako dospěláka mě přepadla nostalgie. Jako dítě bych to asi nedočetla. Druhá část už působila jako román a o to víc se mi líbila. Ano, proti každé postavě lze něco říci, ostatně byly odrazem své doby. Byla jím putička Meg, co se zasnoubila pomalu jako dítě, byla jím Amy, která kalkulovala, za koho se vdát, až ji požádá o ruku (jedno, že ho zná dva týdny), až je člověk rád, že jí to nevyšlo. Pokud jde o Jo, zaznělo tu, že v druhém díle ztratila samu sebe... Nějak mi nepřišlo, naopak, ale to je o tom, co si do Jo kdo projektuje.
Nakonec snad poznámka, že kniha mi přišla na svou dobu dost pokroková, i když se může jevit, že vede dívky k tomu, aby strávily život u sporáku. Paralelně poslouchám Jih proti severu, který se odehrává ve stejné době, byť na Jihu (Marchovi jsou ze Severu) a psáno s odstupem 70 let. Ale je skutečně zajímavé na jedné straně vidět ani ne 20leté holky, co už jsou vdané a těhotné a mají pocit, že v 16 už jsou staré na vdávání a zůstanou na ocet, a na druhé straně rodiče Marchovi, kteří Meg vysvětlují, že do 20 se fakt vdávat nebude, je to moc brzo. O pojednání o zapojení mužů do výchovy ani nemluvě, byť samozřejmě pohledem dnešní doby je to dost úsměvné. Na druhou stranu mám občas pocit, že mnohde nedošli ani tam ani dnes.
Kdysi jsem před lety četla. První část se mi velmi líbila, kniha byla jasně strukturovaná a mravoučné pasáže mi nevadily. Druhá mi přišla o dost horší - Amy byla v podstatě chladná zlatokopka a Jo úplně ztratila sama sebe. Dost chápu rozhořčení spisovatelky, která s velkou nelibostí napsala Jo nějakého toho ženicha, aby splnila očekávání tehdejší společnosti a nakladatele. Kdyby zůstalo jen u prvního dílu, bylo by to lepší.
Z Přátel jsem neviděla ani jeden díl,tak jsem sáhla po knize že žebříčku. Příběh 4 sester mě nad očekávání zaujal. Dívky čelí nepřízni osudu,přesto jsou v pohodě, pomáhají si navzájem, ve 2. části jsou už dospělé a mají své životy.
Ani Twenty One Pilots mě ráno nevyléčili a zase jsem se pokorně vrátila do postele.
A pustila si Malé ženy.
A nechala se hýčkat kouzelnou atmosférou a láskou a soudržnosti jedné rodiny....
Úžasná Susan Sarandon jako milující maminka čtyř dcer, o které se musí postarat, protože otec byl povolán do války Severu proti Jihu.
Krásná a romantická Meg podle mě dokázala nejvíc a něžně milovat rodinu a starat se o dům. Má sen najít si milujícího a bohatého manžela ( velmi jí otřásla ztráta rodinného majetku), dojemná je scéna s plesem...
A potká pana Brooka.......
Jo Marchová vymýšlela pro své sestry divadelní hry a toužila se stát spisovatelkou ( autobiografické prvky), úžasná scéna, kdy si nechá ostříhat vlasy, aby maminka mohla odjet léčit zraněného otce....
Zamilovaný soused Laurie je odmítnut s tím, že se Jo nikdy nebude vdávat.
V Anglii ale pozná elegantního německého učitele......
Nenápadná, tichá a stydlivá Beth, která byla nejraději doma a hrála na klavír, starala se o ještě chudší rodiny, kde se nakazila spálou....( nad jejím osudem mi srdce krvácelo).
Nejmladší a rozmazlenou Amy vzala bohatá teta Marchová na cestu do Evropy, aby mohla studovat umění.
A setkala se s Lauriem....
Byl to krásný film plný emocí.
Doporučuji všemi hvězdami.
Tato knížka byla první, kterou jsem se v porevolučním nadšení pokoušela přečíst v angličtině. Vzdala jsem to po první kapitole. Pak jsem viděla film s Winonou Ryder v hlavní roli, a pamatuju si, že se mi líbil. Nebýt ČV, asi bych se ke knížce znovu nevrátila, ale nelituji, byl to takový trošku naivní návrat do dětství, kdy se mají všichni rádi a všechno dobře dopadne. Ale proč si trošku iluzí nedopřát…
Mám vydání z roku 2023, kde jsou obsaženy oba díly plus předmluva.
Na knihu jsem se chystala již nějakou dobu, ale letošní ČV mě konečně přiměla si ji přečíst.
Viděla jsem filmové zpracování, tudíž jsem tušila, co mě čeká a při čtení jsem si představovala herečky, které jednotlivé postavy ztvárnily.
Není to příběh, který bych přečetla na jeden zátah. Postupně jsem se seznamovala s rodinou Marchovych, s jednotlivými charaktery hlavních postav.
Některé jsem si oblíbila více, některé méně.
Je to v podstatě taková přeslazená romance, kde jsou všichni uvědomělí, vždy nakonec vysvitne sluníčko, až mi tu scházelo opravdové drama.
Občas mi opravdu lezlo na nervy neustále vědomé či podprahové ukazování, že jediný úděl ženy je dobře se vdát, porodit dítě a být dokonalou hospodyňkou. Bohužel ale taková byla doba prostě.
Na konci knihy jsou vysvětlivky k různým heslům, názvům apod., které se v knize objevily.
Celkově se jednalo o odpočinkové čtení.
Tuto americkou klasiku jsem si chtěla přečíst už dlouho. Od té doby, co ji četla Rachel z Přátel :)
A chtěla jsem jako Joye zjistit, jak moc jsou malé? :D
Kniha je o čtyřech sestrách, které dospívají a ocitávají se v různých běžných situacích. Najdete zde i dost ponaučení a nahlédnete do tehdejší doby. Autorka hodně čerpala ze svého života a promítla sebe i do jedné z postav.
Některé kapitoly se mi četly lépe, než jiné. Nicméně celkově mi přišla kniha dost zdlouhavá a taková obyčejná. Nebo jsem jen měla větší očekávání.
Myslela jsem , že čtení této knihy bude opravdu výzva, proto že číst tento styl je pro mě většinou zdlouhavý a nudný (raději filmová podoba). Moje velké překvapení, že tahle kniha zrovna byla opravdu milá a hezký se četla. Má pět hvězd, protože příběh nemůže za to , že jsem si vybrala knihu s hrozným překladem ( hlavně překlad jmen...).
Mě se příběh sester Marchových moc líbil :) ukazuje to, že i když byla doba v Americe kvůli válce zlá, rodiny se dokázaly semknout a pomáhat si navzájem. Co musím říct je, že jsem byla z konce docela smutná, protože filmy končí úplně jinak (asi tam jsou věci z dalších knih), ale myslím, že vlastně kniha skončila správně. Prostě z Malých žen se stávaly skoro velké ženy a tak tento díl musel skončit ;)
Ja to bohužel nedala a to podobné knihy miluji. Šíleně se to vleklo a postavy mi přišly nesympatické a neuvěřitelné. Navíc v otisku od albatrose sivně změnili holkám jména (Markéta a Líza??? Wtf).
Svojí jednou hvězdičkou celkové hodnocení nezkazím.
Ale já to prostě nedala a přiznám, že jsem přeskakovala odstavce asi jako u Austenové.
Rozvláčné, nic se vlastně neděje, všichni se podřizují společenským regulím, všichni jsou strašně uvědomělí, ...
Vzala jsem jako ČV - kniha, která byla zmíněna v Přátelích, pokusím se do konce roku přečíst ještě jinou, protože toto je tak napůl.
Knížku jsem poslouchala při práci jako oddechovku v podání Andrei Elsnerové. Byl to úžasný přednes. Film (2019) jsem viděla dříve, takže mě v ději nic moc nepřekvapilo. Spíš jsem až zpětně žasla, jak skvělé má ten film obsazení. Děj i postavy jsou takové milé nekomplikované. Prostě oddechovka se vším všudy.
(SPOILER) Velice milé vyprávění, sestry si velmi rychle oblíbíte a prožíváte všechno s nimi :) Mám lehké výhrady k manželce Laurieho, ale tak... dejme tomu, nějak se s tím smířím :D :) Velmi se mi líbil nedávný film a naprosto jsem si zamilovala Jo a fandila jí celou dobu. Jediné zvláštní bylo "přijetí" Bethiny smrti, celé se to přešlo rychle, okrajově, žádný pohřeb, jak už delší dobu očekávali rozloučení... Celkově ale moc příjemné čtení, ráda jsem s knihou trávila čas :)
Pěkná milá knížka, kdy jsem si i občas řekla, že bych měla být lepším člověkem. Každopádně to, s jakými manželi skončily Amy a Jo mě opravdu naštvalo a málem jsem knihu nedočetla.
Čítala som viackrát a stále som bola okúzlená, charaktery dievčat a ich vývoj ma dokázal vtiahnuť asi v každom vekovom období, chápala viac raz jednu, raz druhú, ale veľa som sa naučila od všetkých. Utkvelo mi v pämati viacero myšlienok, no predovšetkým atmosféra láskavosti a hľadania pokoja a vyrovnania aj v životných búrkach. Určitým spôsobom ma aj toto dielo formovalo na ceste k môjmu vlastnému osudu (snáď) dobrej manželky.
V tomto vydání nalezneme oba dva díly - jak Malé ženy, tak druhý díl Dobré manželky, který je volným pokračováním. Velice lituji, že jsem se s Malými ženami potkala až ve svém zralém věku, jelikož v rámci povinné četby jsem je přečíst nestihla. Myslím si, že je to jedno z děl, které se náctiletým dobře čtou. Je to krásná sága jedné rodiny, děj dobře plyne a čtenáře netrápí žádné záludnosti. I když při hlubším zamyšlení má kniha spoustu velkých myšlenek, které jsou ale podány nenásilnou formou. První díl - Malé ženy - se mi asi líbil o trošku víc, protože dětství umí být tak bezelstné a sestry Marchovy mi prostě přirostly k srdci. Asi nikdy jsem v žádné knize nenašla tolik odkazů na knihy další, které mě určitě inspirovaly.
Pěkný příběh o tom jak se z malých devčátek stanou rozumné, milé a laskavé ženy. Milující svou rodinu nadevše. Knihy tohoto žánru většinou nečtu, jsou takové moc sladké, ale přece jen je to klasika kterou by měl přečíst každý.
Štítky knihy
láska ženy zfilmováno americká literatura cestování rodinné vztahy romantika domácnost válka Sever proti Jihu (1861-1865) práce rodina vs. kariéra roční období klasická literaturaAutorovy další knížky
2009 | Malé ženy |
2000 | Dobré manželky |
2000 | Malí muži |
2002 | Veľkí muži |
1947 | Malé ženy (zkrácené vydání) |
Neeee… po tom, co jsem přečetl knihu o ženě… a poté knihu o dvou ženách… si teď mám přečíst o ČTYŘECH!? Ano, je tomu tak!
Hlavními postavami jsou zde čtyři náctileté sestry: Meg, Jo, Beth a Amy. K tomu je zde jejich pracovitá maminka a taťka, který zrovna není doma kvůli menší rozepři Spojených Států ohledně otroctví (Občanská válka však víte). Sestry šijí, pracují, učí se, hrají si… člověku, kdo knihu nečetl, by se mohlo zdát, že jde o převelikánskou nudu. A možná tomu tak vážně je! Pro mě je to však velice příjemné čtení se sympatickými postavami a skoro nevinnou zápletkou. Ještě k tomu připočteme raubířského Laurieho a máte knihu, kterou si budete chtít zanedlouho opět přečíst :D
(Druhá část je také úžasná ne-li lepší)
Výrazně doporučuji 98/100 :-)