Maloměsto, velkoměsto
Jack Kerouac
Románový debut čelného představitele generace beatniků, autora legendární knihy „Na cestě“. Sugestivně vyprávěný příběh rodiny Martinů z Nové Anglie, zachycující osudy jejich pěti synů a tří dcer od počátku století po léta po druhé světové válce, je považován za dramatické preludium Kerouakovy osobní ságy, již vytvořil svými osmnácti knihami. Mnohé z nich už byly do češtiny přeloženy – a tak je pro čtenáře zvláště zajímavé vrátit se k výchozímu dílu jeho tvorby.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2002 , Volvox GlobatorOriginální název:
The Town and the City, 1950
více info...
Přidat komentář
Jediná kniha, kterou psal Kerouac roky (asi v letech 1945 až 1947).
Svým způsobem zajímavá, v mnohém autobiografická. Možná má tu moc oslovit i některé čtenáře, jež Jackovu pozdějšímu stylu příliš nefandí.
Kerouac ji začal jako učedník Thomase Wolfa a dokončil takřka jako mistr vlastního* stylu. Dalo by se říct, že právě v téhle knize se literární století zlomilo vejpůl.
Zatímco první, maloměstská polovina stylisticky i strukturálně následuje Wolfův románový vzorec a působí velmi pomalu, konvenčně, možná až kýčovitě -- zkrátka jako zpráva z jakéhosi prastarého světa, přechod do New Yorku pomalu ale jistě nabírá beatnické grády.
Vysvětlení je jednoduché: Kerouac knihu dokončoval mezi šílenými tripy s Nealem Cassadym.
Možná si někdo vzpomene, jak později v románu Na cestě popisuje, kterak v kvapu dopisoval kapitolu, aby mohli jít kalit, zatímco mu Dean koukal přes rameno a nadšeně přizvukoval "yass, yass, yass!" A jak poznamenal, že to byla úplně nejlepší kapitola z celé knihy.
To dokončoval některou z pozdních kapitol Maloměsta a velkoměsta. Tahle prvotina a Na cestě jsou tak svým způsobem zvláštně spojeny. Zatímco během tvorby druhé poloviny Maloměsta a velkoměsta už byl na cestě a přes rameno mu koukal hrdina příští knihy, v Na cestě řešil život, který vedl během psaní Maloměsta a velkoměsta.
Určitá ironie osudu je i to, že Neal aka Dean vyhledal Kerouaca, aby ho naučil psát... A nakonec vlastně Cassady naučil psát Jacka. Stylistické schizma knihy ale v podstatě sedí jejímu konceptu. Velkoměstská část nutně potřebovala jiné tempo.
Dějově kniha překlenuje období od začátku dvacátých až do poloviny čtyřicátých let. Zahrnuje tedy "The Roaring Twenties", ekonomickou krizi i druhou světovou válku.
Jack v podstatě popsal své dospívání v Lowellu. U většiny postav lze tušit reálný předobraz a vysokou autenticitu. Sám Jack se nejspíš rozpoltil do tří bratrů: Joa, Petera a Francise.
Joe má toulavého ducha, Peter je sportovec, Francis zase intelektuál. Zejména Peter a Francis k sobě nemají moc blízko. Naopak. Smíří se až po smrti otce. Ostatně jako Kerouac sám se sebou.
Peter si koncem knihy pohrává s myšlenkou, že by třeba stopem projel Ameriku. Celkem zásadní nápad, jak ukázal čas.
Hodnocení je spíš 3 a 1/2. Příliš dobré a hlavně pečlivě sepsané, aby to byla jenom kuriozita pro kompletisty, ale zase ne Kerouac, jak ho mají rádi, kdo ho mají rádi. Jen úplně na konci. V plenkách.
*Byl to nakonec spíš styl Neala Cassadyho.
Kerouacův "akademický" styl psaní - překvapivě mě v mnohém oslovuje víc, než díla pozdější.
První kniha J.K. Osudy hrdinů po konci II. světové válce, a svědectví o U.S.A z let, která byla v U.S.A značně rasistická.
Autorovy další knížky
2005 | Na cestě |
1984 | Mag |
2008 | Dharmoví tuláci |
2005 | Andělé zoufalství |
2009 | A hroši se uvařili ve svých nádržích |
Ale no tak Jackova prvotinka, rozbor rodiny a maloměstsko-velkoměstského života...ten kluk nikdy nezklame:)