Malý Bobeš

Malý Bobeš
https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79637/bmid_maly-bobes-9FF-79637.jpg 4 557 557

Kniha o malém chlapci, jehož otec je dělník a komunista. A malý chlapec Bobeš poznává svět kolem sebe, sociální nerovnost, nedostatek, ale i lásku k rodičům.

starenapanena
23.10.2013 5 z 5

Ano tato knížka byla povinnou četbou ve 3 třídě.Ta tenkrát způsobila,že jsem chtěla vědět víc dopředu než co jsme právě četli. A tak jsem se díky Bobšovi začala zajímat i o jiné knížky.Do té doby mě knížky nebavily.Každá doba nese svoje. A dnešní povinná četba? Taky nic moc :-)

Harry
18.04.2013

To byla naše povinná četba a v ní jsme viděli to, co pro nás bylo cizí - a sice rozdíly mezi chudými a bohatými, pojem nezaměstnanost - prostě my jsme žili v lepší společnosti, než Bobeš, který žil v kapitalismu.

vejik
26.03.2013 5 z 5

Ráda jsem ji četla, když jsem byla malá :) moc krásná knížka

Bet
16.02.2013 3 z 5

Četla jsem ji několikrát, kniha mého dětství.

zuzad
31.10.2012

Jako malá jsem ji jednou četla a pamatuji si, že na mě tehdy velice negativně zapůsobila smrt malého bratříčka Bobeše. Od té doby jsem knihu nevzala do ruky a asi už ji nikdy nepřečtu. Pro malé děti je podle mě nevhodná.

vikaa
26.10.2012 4 z 5

Před chvílí jsem knížku dočetla (znovu po mnoha a mnoha letech). Je zajímavé, že okamžiky,které jsem si z dětství pamatovala (např.jak si Bobeš hrál u Miládky s porcelánový ouškem) se odehrály úplně jinak a nebyly ani tak moc důležité.Naopak klíčové okamžiky (např.smrt bratříčka) jsem si nepamatovala vůbec. Na konci v posledních asi dvou kapitolách už tam na mně té politiky bylo moc i když věřím, že to tak tehdy bylo. Mohu ale říct, že kniha je nadčasová a má určitě dnešnímu čtenáři co říct.

dark.ma93
14.09.2012

Hodně zajímavá, škoda že je to tak opomíjená knížka. Přijde mi, že jsou tam hodně drsné a zajímavé momenty.

ribejzka
05.06.2012

Povinná četba na základce. Četla jsem z musu a zemřelého Františka oplakala =)

Petunnka
05.04.2012 4 z 5

Jedna z mých oblíbených! Poprvé jsem jí četla cca v 11 letech, nějak jsem unikla té povinné četbě, což bylo asi dobře.

reykjavik
25.03.2012 4 z 5

Hodně drsných momentků očima dítěte, které vyrůstalo v minulém století na venkově. Dobrá kniha, která zaujme a zároveň i dojme....

Miru
01.02.2012 4 z 5

Asi jako většina lidí mám tuto knihu spojenou s povinnou četbou na základní škole. A nejsem si jistá, zda je pro 7-8 leté děti zcela vhodná, zda jim v tak nízkém věku dokáže opravdu něco dát, krom tíživých depresivních pocitů.

Jack Bauer
09.11.2011 4 z 5

Povinná četba ze základní školy. Kniha, kterou jsem odmítal číst možná proto, že to byla povinná četba a nějak jsem jí nevěřil. V té době už jsem četl verneovky a mayovky, tak nějaký Pleva mě nic neříkal. Později na doporučení mladšího bratra, který si jí povinně přečetl jsem to tedy také riskl a musím říct, že hned od první stránky se mi moc líbila. Nakonec jsem se nemohl odtrhnout, moc hezky napsáno. Těšil jsem se, až si jí přečtu znovu, dodnes jsem se k ní nedostal tak jako k mnoha jiným knihám z mého dětství.

Minas
18.06.2011 5 z 5

Jako mladý jsem tuto knížku úplně hltal. Pamatuji si, jak jsem ji asi ve 12 zabavil mamce z knihovny, která ji měla ještě jako povinnou četbu. Ještě stále si po těch letech pamatuji příhodu, kdy Bobeš jede poprvé vlakem a bojí se, že narazí do toho protijedoucího :)) Hezky napsáno

WEIL
18.06.2011 4 z 5

Kniha je velmi dobrou psychologickou sondou do duše malého chlapce, patrně osobní autorovi zážitky.

Je třeba si uvědomit, že řada komunistů před rokem 1948 byla pronásledovaných a skončila svůj život v koncentračních táborech.
Jak říkal Arnoš lustig, který je v koncentračním táboře poznal, tak to byli pro něho ti nejlepší lidi, jaké kdy poznal, takže chtěl být jako oni, a tak vstoupil, i když byl židem, taky mezi komunisty.
Později vystoupil, protože když dostali moc, tak se mu jejich praktiky nelíbili.

Faktem ale je, že komunistů zahynulo víc, než oni sami pohřbili především v letech padesátých minulého století.

Bohužel jak už to bylo za Habsburků, kdy se nedobře chovala jediná církev, co zde vládla od roku 1628 - 1871, tak zde vládli komunisté od 1948 - 1989, tak ideologie je krásná, ale člověk není schopen ji chápat stejně, takže proto mají dneska komunisté, i když je to už 21 let, kdy zde nevládnou - špatný zvuk.

lue
06.01.2011 3 z 5

Povinná četba ze základky. Nejdepresívnější kniha pro děti co jsem kdy četla. Ale nechci ji hanit, byly tam i milé momenty.

lightbluemind
09.12.2010 5 z 5

Přesně tak, taky jsem plakala... Jako malá jsem tuhle knížku četla pořád dokola a dodnes je jedna z mých nejoblíbenějších.

Rokytka
30.11.-0001 5 z 5

Oblíbená kniha mého dětství. Četla jsem ji několikrát. Kapitolu, kde Bobešovi umře břatříček František, jsem ale pokaždé přeskočila, protože mně ho bylo moc líto.