Malý muž a velká žena
Věra Sládková
Malý muž a velká žena = Dítě svoboděnky + Pluky zla + Poslední vlak z Frývaldova. Románový triptych zachycující léta okupace očima citlivé dospívající dívky. Dějištěm románu je protektorátní Morava v době těsně před vypuknutím 2. světové války přes léta nacistické okupace až do okamžiku osvobození.
Přidat komentář
Krásná kniha. Poetická. Smutná.
Úplně jsem slyšela z televizního zpracování " na tragickej život já jsem pes ".
Překvapivě to bylo k dobrýmu
Krásná kniha.
Knížka je napsána velmi detailně a s citem. Často jsem měla pocit, že mě děj úplně vtáhl do sebe. Ráda čtu knížky s touto tematikou a tato knížka bude určitě patřit k těm, na které člověk jen tak nezapomene.
Ještě se podívám na seriál :-)
Kapitální békovina by byla nepřečíst si tuto skvělou knihu. Dostal jsem se k ní až po letech a i když mám seriál rád, kniha byla lepší.
Knížka je moc hezká, smutná, poetická, plná zajímavých myšlenek a ideálů, které k mládí, ale i k době, do které je příběh vsazen, patří.
Její seriálové zpracování fenomenálním Karlem Kachyňou, je tou pomyslnou "třešinkou na dortu". A také odkazem na to, aby se v našich dějinách, na spoustu věcí nezapomnělo...
Mohu doporučit jak knížku, tak i seriál.
Nejdřív jsem viděl seriál, několikrát, pak jsem přečetl knihu. Filmové zpracování mi v tomhle případě bylo bližší, kniha je ale i tak pěkná.
Krásná kniha. Pořád se mi to v hlavě propojovalo se seriálem. Viděla jsem Růžičkovou jak říká : "na tragicky život já jsem pes". I když se dek odehrává v těžké válečné době, dýchá tady na člověka život, přijetí života.
VELKÝ dojem z knihy. Rozechvívá mi srdce. Citová HLOUBKA hlavní hrdinky, její citlivé vnímání událostí, velice dobře napsané a velice syrově představitelné. Seriál velmi věrně knihu zrcadlí, až uvažuji opravdu tak, zda nebyla kniha napsána až po natočení seriálu? To se mi skutečně ještě nestalo, ale musím říct, že mi to nevadí, naopak.
Zaujal mě zde jeden komentář, který se vyjadřuje v tom smyslu, že to byla nuda, ještě že tam byl občas ten Sepp. Vždyť to byla ztělesněná hrůza, ten Sepp! Hrozně mě ten komentář udivuje. Nevím, jestli moje citlivější vnímání té knihy není dáno také tím, že mám vztah k oběma místům – jak k Jeseníku (Frývaldovu), tak k Brnu. Myslím si, že ano. Bylo velmi silným zážitkem číst o válečných událostech v místech, která člověk zná a kudy chodil. Jak se to zdá nepravděpodobné, že se na nich něco takového udávalo. A to je to pouhých 80 let… Tělocvična na Údolní z červených cihel, kde my jsme měli pilatek, a v knize se před ní konaly popravy!
Děj knihy mi přijde místy snový, prolínají se v něm představy a vzpomínky hlavní hrdinky, zabarvené jejími emocemi, místy pragmatický, kdy jednají Anna Urbanová a tatínek, ty seriálové postavy zkrátka stále vidím před sebou. Naprosto perfektně zahráno. Myslím, že to byla životní role Heleny Růžičkové. Na tragickej život já jsem pes! I Stanislav Zindulka jako tatínek mi splývá s postavou v knize. Velmi krásnou částí románu jsou jeho dopisy, které posílal Anně Urbanové, přes které se seznámili. Kouzelné. I s těmi chybami. S těmi obzvlášť.
Místy není zcela jasné, co se vlastně stalo, předpokládám, že to je dáno vnímáním děvčátka. Vnímáme to, co se děje, jeho očima, jeho zkušeností. Psaní v náznacích – smrt maminky, popravy, zamyšlení Anny Urbanové na kopečku… Rozhodně není řečeno vše…
Je to velmi krásná, i když smutná kniha. Ale je zároveň prodchnuta láskou k životu. Moc se mi líbí i ta její anotace:
Čtenář románu hledí na svět očima citlivé dívky, která není ušetřena žádné rány a která přesto na život ani na člověka nezanevře, protože je pro ni vždy DOŠIROKA ROZEVŘENÁ NÁRUČ velké ženy a malého muže.
Už asi budu mít pořád před očima Helenu Růžičkovou jako tu bodrou, poctivou a láskyplnou ženskou z legendárního seriálu. Ta si věděla vždycky rady, i v těch nejtěžších chvílích. Knižní předloha se od seriálu samozřejmě trochu liší. S tím jsem neměla sebemenší problém.
Ta kniha nemá atmo seriálu, je tu příliš války. Otec mě tu vytáčel furt tím kvičením o boji proti všemu a všem a tím že tím přiváděl rodinu a přátele do potíží (švábi v pečivu atd.) Co mě ale překvapilo že by oni - borci všehomíra - brali pečivo od nějaké malé zapadlé pekárny...od nás, špín?? Ti by si myslim pekli okamžitě svý pretzel :)
Nicméně když máte horečku ve 4 ráno a nemůžete spát bolestí v krku tak je to fajn.
Velice pěkná kniha. I přes tragičnost doby, ve které se děj odehrává, celkově na mne zapůsobila vesele a optimisticky. Autorčin smysl pro humor a styl psaní se mi líbí. Škoda, že nemohla, ať už z politických, tak potom zdravotních důvodů, více tvořit, publikovat. Za mne jedna z našich nejlepších spisovatelek.
Seriál se mi líbil ještě o něco více než kniha. Oboje si zaslouží plný počet hvězdiček.
Seriál jsem neviděl. Na knihu jsem narazil v podstatě náhodou a dal jí šanci.
Výsledkem je velké zklamání.
Příběh mi přišel velmi nudný, popisy scén často strašně detailní. Části, které tvořily jen dopisy, pro mě byly opravdu utrpení kvůli nářečí. Celá třetí část už byla opravdu zbytečná a zdlouhavá.
Kladně hodnotím pouze scény, ve kterých se objevil holič Sepp.
K této knize jsem se dostala skrze seriál, který je vcelku povedený. Samotná kniha se mi také líbila, byť pojednává o nepříliš příjemném období našich dějin. Příběh je vyprávěn z pohledu malé Věrky (později dospívající), jejíž dětský, pohádkový a naivní svět je konfrontován s přibývajícím napětím, strachem a zločiny v pohraničí a později v Protektorátu. Konec války znamenal vlnu radosti a naděje, že už bude lépe. Byl to ale i čas odplaty za všechna příkoří.
"Ditě drahy, ty tomu nerozumiš a já taky ne, ale my to teď budeme muset vydržet."
Seriál je moje srdcovka snad odjakživa. Knižní předloha se v mnoha detailech sice liší, nicméně je to milé počtení, přestože se příběh odehrává v období 2.světové války.
Strašně ráda koukám na seriál Vlak dětství a naděje. Kniha se mi líbila. Při čtení jsem si v hlavě přehrávala jednotlivé scény ze seriálu.
Musím říct, že se mi seriál líbí o malinko více než knižní podoba.
Knihu jsem znala v seriálové podobě a teď jsem si ji i přečetla. Některé kapitoly mi doslova utíkaly před očima, jiné mě až tak nazaujaly. Určitě jsem zklamaná, ale měla jsem malinko vyšší očekávání. Hlavně posledních pár kapitol mě úplně neoslovily.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Brno česká literatura Sudety pohraničí Jesenicko zfilmováno – TV seriál vypráví dítěAutorovy další knížky
2004 | Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje |
1974 | Poslední vlak z Frývaldova |
1975 | Pluky zla |
1982 | Kouzelníkův návrat |
1969 | Klec |
Moc hezká s citem napsaná lehce smutná, ale zároveň velmi poetická knížka. Takový jímavý pohled na období okupace na Moravě viděný očima dospívající dívenky. Opravdu výborně zachycená celková atmosféra této nelehké doby. Skvělé je i seriálové zpracování Karla Kachyni s nezapomenutelnou roli Heleny Růžičkové.