Malý princ
Antoine de Saint-Exupéry
Nesmrtelný příběh havarovaného letce a malého prince, plný fantazie a neopakovatelné, jímavé atmosféry, znovu ožívá, tentokrát v luxusním vydání a v novém překladu Jiřího Pelána. Kniha obsahuje také dárkovou kartičku pro štěstí. Je určena čtenářům od 7 let.
Literatura světová Sci-fi
Vydáno: 2019 , PikolaOriginální název:
Le Petit Prince, 1943
více info...
Přidat komentář
Pilot letadla Antoine ztroskotá v poušti a při opravě se mu zjeví malý chlapec, který po něm chce namalovat beránka. A tak začíná slavný příběh francouzského spisovatele o vyprávění chlapce, který žije na malé planetě a cestuje z jedné planety k druhé, kde potkává různé typy vládců planet, kteří se povahou a chováním podobají lidem na Zemi, ať je to třeba domýšlivec či král, který chce vládnout všem. Dle mého názoru, tuto knihu děti těžko pochopí, alespoň já tedy ve svém -náctiletém věku, knihu nechápal a extra mě nebavila. V pozdějším věku jsem se k ní vrátil a začal více o myšlenkách Malého prince přemýšlet. Nejde tuto knihu přečíst jak klasický příběh, ale spíše vnímat to co chce autor říct. A jako mnoho čtenářů, tak i mě se nejvíce líbila scéna s liškou, která pronese nezapomenutelnou větu, která mě provází životem …. „Stáváš se navždy odpovědným za to, cos k sobě připoutal.“
Nemůžu vůbec říct, že by byla kniha špatná, ale že bych si z ní “sedla na zadek nebo měla v plánu se k ní ještě někdy vrátit, tak to taky ne. Milý nadčasový příběh a věřím, že při hledání smyslu a směru života dokáže kniha i pomoci. Za mě ale lepší průměr.
(SPOILER)
Stydím se, že jsem ji celou přečetla až teď, ikdyž v knihovně ji mám několik let.
Tahle myšlenka mě dneska nějak oslovila víc než jiné ... kéž si ji často přimomínám :-)
To je věc kázně ... je třeba se přinutit a pravidelně vytrhávat baobaby, hned jak je rozeznáme od růží, kterým se moc podobají, když jsou ještě maličké. Je to práce hrozně nudná, ale naštěstí velice snadná.... Někdy to nevadí, když se práce odloží na později. Ale u baobabů je to vždycky katastrofa.
Knihu mám doma v několika vydáních, ovšem ilustrace Elišky P. je za mě jedna z těch nejhezčích knih, které vůbec v knihovně mám. Extrémně zdařilá je i možnost obrázky rozhýbat.
Samotný příběh je moje srdeční záležitost, ke které se vracím už skoro 30 let.
"Co je důležité, je očím neviditelné" ... a tohle mě provází celým životem.
Samozřejmě plný počet hvězdiček.
Malý princ aneb další kniha z maturitní četby. Všichni mě od malého prince odrazovali se slovy „Ne, to je moc těžký na pochopení, to bych si tam nikdy nedala.“, „Seš sebevrah.“ nebo „Můžeš jedině doufat, že si ho nevylosuješ.“ Ale víte co? Mě příběh Malého prince uchvátil natolik, že se k němu během života určitě vrátím. Asi jsem stále dítětem v těle dospělého, který nechápe dospělé a vidí svět trochu jinak.
Kniha mě neuchvátila jako milióny čtenářů. Pro mě kniha nemá vyloženě smysl . Námět dobrý a hezké myšlenky to neříkám.
To je klasika, která snad musí projít rukama všech čtenářů. Proto jsem si jí vyhledala i já a určitě se k ní zase vrátím. Kouzelné čtení.
Od samého začátku, co jsem Malého prince (již asi po sedmé v dosavadním životě) otevřela, mi v hlavě zněl známý úryvek z Markova evangelia (10:14) - „Nechte děti přicházet ke mně, nebraňte jim, neboť takovým patří království Boží.“
Z mého pohledu perfektně vystihuje jedno ze stěžejních poselství knihy.
Tohle není kniha, to je přímo duchovní výprava, krásně zabalená do pár desítek stránek a ilustrovaná dětsky jemnou rukou samotného Saint-Exupéryho. Když ji čtete poprvé, možná vás dojme, ale když ji čtete podruhé nebo potřetí, pronikne vám přímo do duše a usadí se tam, jako byste si konečně připnuli svůj vlastní létající klobouk.
Na první pohled vypadá tahle kniha skoro nevinně – příběh o malém chlapci, který bydlí na pidiplanetě, kde pravidelně okopává baobaby a stará se o křehkou, ale tvrdohlavou růži. Ale věřte mi, Malý princ není žádné pohádkové čtení před spaním. Je to hluboká meditace nad životem, která vás nutí přemýšlet, a to nejen o baobabech! Saint-Exupéry používá svého prince jako průvodce mezi dětským světem, kde všechno dává smysl, a světem dospělých, kde se vše dělí na užitečné a neužitečné – což, jak zjistíte, je naprostá hloupost.
Kdo by si pomyslel, že jednoduchý příběh o chlapci, který cestuje z jedné pidiplanety na druhou a potkává různé podivíny (krále, domýšlivce, pijáka, obchodníka a další), odhalí tolik pravd o lidech a životě? Každá planeta je malým světem, kde si Saint-Exupéry dělá legraci z lidských slabostí. Král, který chce vládnout všem, i když nemá komu; domýšlivec, který touží po obdivu, a obchodník, který celý den počítá hvězdy, aniž by věděl, proč. Na každé stránce si říkáte: "Tohle je přesně jako v životě!" A hned poté: "Ale jak je možné, že jsme na to zapomněli?"
A pak přijde scéna s liškou. Och, ta nádherná liška! Se svým prostým, a přitom geniálním poselstvím o krocích k přátelství a vzájemnému ochočení. Liška přináší jedno z nejkrásnějších ponaučení v literatuře: „Stáváš se navždy odpovědným za to, cos k sobě připoutal.“ Je to věta, která se vám vryje do srdce, stejně jako ta nezapomenutelná pravda o růži, kterou má princ rád – totiž že je jedinečná, protože je jeho. A v tu chvíli se vám začne v hlavě skládat obraz toho, co v životě skutečně má cenu.
Kniha je také plná vtipných a poetických ilustrací samotného autora, které by možná na první pohled zvládlo i dítě. Jenže tyhle "dětské čmáranice" k příběhu neodmyslitelně patří – zobrazení ovečky, klobouku (nebo hada se slonem?) či samotného Malého prince je stejně prosté a hluboké jako kniha sama. Je to kouzelná hra s vnímáním, která dospělým připomíná, že krása a moudrost nemusí být vůbec složité – stačí mít oči otevřené.
Jestli si z Malého prince odnesete jedno ponaučení, pak je to pravděpodobně to, že „správně vidíme jen srdcem; to hlavní je očím neviditelné.“ Zní to jako klišé? Možná, ale z úst Malého prince a jeho lišky to působí jako ta nejčistší a nejpravdivější věta na světě. Připomíná nám, že život není jen o hromadění věcí nebo výpočtech, ale o vzpomínkách, které si vytvoříme s těmi, koho milujeme.
Malý princ je kniha, kterou by měl každý číst alespoň jednou za život (a nejlépe několikrát!). Je to pohádka pro děti, která nutí dospělé, aby se znovu podívali na svět dětskýma očima. A možná po přečtení zjistíte, že v sobě máte kousek malého prince – a že až příště uvidíte na obloze hvězdu, budete vnímat víc než jen vzdálenou kouli plnou plynu.
Mám pro tu knihu slabost. Čas od času si jí musím přečíst a vždy mě znovu dojme a překvapí. Zajímavé, že se na pár stránek vejde tolik moudrosti a krásy aniž by to působilo banálně jako ve všech knihách tohoto druhu které přišly po Malém princi a snažily se ho nějakým způsobem napodobit.
Ty křehké a vlastně ošklivé kresbičky tomu všemu vyprávění dodávají zvláštní půvab, bez nich by byla knížka poloviční. Vím že nejsem zdaleka jediná, ale pro mě má Malý princ speciální místo v knihovně.
Hm, teď asi dopadnu jako ta, která kopala do vosího hnízda, ale když pravdu, tak pravdu.
V dětství mi tato kniha byla podstrkována a VYSVĚTLOVÁNA!! Tím se ocitla v kategorii NEZAJÍMÁ ( " Chceš-li porozumět lidem, přestaň poslouchat co říkají" opravdu dítě pochopí po svém).
V dospělosti po mně překlad Malého prince a " Co tím básník chtěl říci" vyžadovala učitelka francouzštiny. To byl masakr ( omlouvám se pane Exupéry).
Citát z knihy: " Řeč je pramenem nedorozumění".
Závěr?
Kniha nepatří do rukou dětem a ani mnoha dospělým. Chválí ji hlavně ti, co jí nerozumí, aby je mezi sebe přijali "Intoši". Provedla jsem průzkum ( v knihkupectví pod záminkou, že chci koupit vnoučatům) mezi zástupci různých profesí a páni, to bylo klišé ( Liška, beránek bez pochopení) , "Neznám" nebo "Znám, ale nemůžu si vzpomenout" i necitovatelných.
Velmi zajímavé...
Jestli to také nebude tím, že kniha vyšla poprvé v angličtině, tedy v jazyce, který pan Exupéry neznal a pak znovu přeložena do francouzštiny ( až po smrti autora, kdopak ví, co by tomu řekl) .To se lecjaká myšlenka a význam vytratí nebo překroutí. Tady je zase na místě citát o Řeči.
Přečtěte si také psychoanalytický rozbor.
Pro mě osobně je daleko zajímavější a jímavější životopis pana Exupéryho a to, že inspirací pro knihu Malý princ bylo Pražské Jezulátko.
Štítky knihy
přátelství zfilmováno francouzská literatura rodina mezilidské vztahy dětský hrdina Malý princ duchovní rozvoj sci-fi klasická literaturaAutorovy další knížky
1962 | Noční let |
1965 | Země lidí |
1967 | Válečný pilot |
1976 | Moje planeta |
2009 | Malý princ (komiks) |
Malý princ od Antoine de Saint-Exupéry pro mě vždy byl něčím víc než jen pohádkou. Je to příběh, který v sobě nese tolik křehkosti a zároveň silné výzvy, jak se nenechat ztratit v „dospělém“ světě. Princova naivita a zvídavost mě stále nutí přemýšlet o tom, jak často zapomínáme na to, co je opravdu důležité, a místo toho se zahltíme povrchními věcmi. Autorův osud – jeho smrt při letecké misi – je v příběhu cítit jako tichý smutek a zároveň jako touha po svobodě a smyslu. Tento příběh mi připomíná, jak vzácné je mít schopnost vidět svět očima dítěte a že pravá moudrost se skrývá v jednoduchých věcech.