Malý princ

Malý princ
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511883/maly-princldwsay-zop-.jpg 4 16311 16311

To důležité vidíme srdcem! S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této moderní pohádky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme: Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit. Ale věděl, že je třeba chránit květinu, kterou vypěstoval, a že mu to přineslo radost.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Le Petit Prince , 1943

midone
15.04.2022 3 z 5

Tak z těch ód, co se tu pějí bych minimálně čekala, že mi kniha uvaří kafe, vyluxuje a setře celou domácnost a na závěr ještě natočí moji oblíbenou příchuť zmrzliny. Koukala jsem na film, četla jsem knihu, byla na tom v divadle, četla jsem snad tunu rozborů a........... nic. Nejdříve jsem si myslela, že jsem snad úplně blbá a nic jsem nepochopila. Že na to nejsem dost stará, ale ono snad i ne. Já to pochopila, doufám, správně. Je to o povahách, vztazích mezi lidmi, o rozdílných pohledech ze života dětí a dospělých a navíc skrz na skrz protkané citáty. Každý v tom údajně najde něco jiného. A to je asi ten problém. Ukamenujte mě, ale dle mého názoru je Malý princ stejný jako pohádka Císařovy nové šaty. Znáte ji, ne? Císař přišel na hostinu nahatý a tvrdil, že na sobě má nádherné šaty. Prý kdo je nevidí, není hoden svého postavení. Jistěže každý tvrdil, že šaty vidí, jak jsou krásné a že mu to moc sluší.
Ne, já prostě Malého prince nemám ráda. Nemám prostě ráda, když bych v něčem, podle někoho, měla vidět něco, co tam nevidím. A když nevidím, tak co? Budu jako v pohádce Císařovy nové šaty prohlášena za tupou lhářku.

Převelice se omlouvám, jestli vás má recenze pohoršila nebo naštvala. Pokud na císaři vidíte nádherné šaty, protože máte tak bujnou fantazii, kterou autor tak opěvuje, nic proti vám, pokud se kniha líbí, tak ať. Já vám to rozhodně neberu.

simon9946
14.04.2022 5 z 5

Co k tomu mám říct? Je to klasika, ale zároveň i master piece. Kdo to nečetl, tak nemá život! 10/10

Maky78
12.04.2022 5 z 5

Malého prince jsem četla na základní škole a moc mi toho v hlavě nezůstalo. Teď jsem si ho díky čtenářské výzvě přečetla znovu a je to pro mě pohlazeni v dnešní divoké době.
Je tam opravdu něco co je očím neviditelné.

Áža707
09.04.2022 5 z 5

Rozhodně musím říct, že Malého prince jsem si zamilovala doopravdy hned na první čtení a doopravdy nevím, kolik uběhlo rereadingů. Letos jsem dostala zase chuť si tento příběh oprášit a zvolila jsem formu audioknihy, kterou načetl Eduard Cupák a rozhodně nelituju.

Kniha byla namluvená velice pěkně a já jsem se ráda vrátila do „světa“ Malého prince. Pokaždé, když knihu čtu, tak mi dá něco jiného a i když příběh velmi dobře znám, znovu a znovu mě donutí se zamyslet nad lidmi, jejich povahami, chováním, názory atd. Po každé mám pocit, že si z knihy odnáším něco jiného a nového, čehož jsem si pri posledním čtení nevšimla, jak kdyby se to tam zjevilo nově.

Já jsem si „čtení“ náramně užila a vám všem, kteří neznáte Malého prince, tak bych vám ho chtěla jen a jen doporučit. Vím, že tohle není klasická recenze, jak jste zvyklí, ale těžko se sepisuje hodnocení kratičké knížečky, která podle mě každému člověku dokáže dát něco jiného.

⭐ 5/5

Rapeh
06.04.2022 5 z 5

Příběh by měl povinně číst každý. Ke knize jsem se vrátila po 20 letech ( kdy jsem jí četla dětem ). A dala mi jiné myšlenky. Pravděpodobně ji za pár týdnů znovu přečtu a takto to bude stále dokola

Dámaskloboukem
03.04.2022 5 z 5

Spolu s jarem, k nám přišlo i období Malého prince. Díky školskému systému.
Znovu se mi dostalo do ruky nejznámější vydání - to, co je na obrázku, ale taky poprvé i originální verze. Má stejné ilustrace a velikost písmen, není o moc silnější než české vydání, ale je poloviční - rozměr A5. Asi je francouzština výstižnější než čeština.
Tento komentář píšu proto, abych si utřídila myšlenky, kdyby došlo k diskuzi na dané téma.
Strhnout skvost světové literatury před školní mládeží není moc taktické, ale lhát se nemá, obzvlášť ne příbuzným.
Malý princ je alegorická pohádka. V tom tkví jistá celosvětová nadčasovost, ale zároveň je to její největší nedostatek.
Myslím si, že nikdo na Zemi přesně neví o čem to vlastně je. Kdoví, jestli to věděl sám autor. Možná, že knihu napsal následkem nadměrného pobytu na prudkém slunci. (To pochopitelně říkat nahlas nebudu)
Do alegorie si každý jednotlivý čtenář dosadí přesně to, co potřebuje. Mezi řádky se dá najít řemeslně vedený děj, kouzlo dětství, rozdíly mezi světem malých a velkých, psychologie mezilidských vztahu… Pokud to umíte, najdete v příběhu přesně to, co hledáte a budete nadšeni. Autor zachytil vaše myšlenky.
Takových čtenářů je naštěstí většina. Jim vděčí Malý princ za svou nehynoucí slávu.
Část lidí to neumí. Mezi řádky nic nevidí, ale je to celosvětově proslulé dílo, tak jej adorují, pro svůj lepší pocit, taky.
Někteří přetaví ztrátu času nad knihou, která jim nic nedala, ve vztek a označí ji za “odpad”.
Ne, odpad to není.
Pro mě je Malý princ v literatuře, asi totéž , co Mona Lisa v malířství. Ten záhadný, tmavý obraz s nepříliš krásným obličejem má neuvěřitelnou uměleckou a historickou hodnotu. Proč? Proslulý tajemný úsměv? Ten zvládne každá dnešní holka. Pochopitelně nahodit, ne namalovat. Víc tam nevidím.

Naprosto bezpečně jsem v textu pochopila, že Růže psychicky vydírá Prince, vyhrožuje mu sebevraždou, pokud je ohrožena její jedinečnost.
A tady by bylo vhodnější, aby autor místo náhubku pro beránka, nakreslil princi talíř. Aby mohl květinu naservírovat beránkovi a ten ji se vší parádou sežrat.
Takhle by to bylo správně.
Nejen v pohádce.
I v životě je lepší se od vyděračských praktik ze strany okolí rychle oprostit.
Ani v tom se, bohužel, se Saint- Exupèrym neshodneme.
Jak tedy s přidělením hvězd knížce?
Vidím to na plných pět hvězdiček!
Ocenění výjimečně neposílám Malému princi, ale jednomu českému Honzovi. Ten v 16-ti letech přečetl knihu v originále a snad jí porozuměl víc než já.

terkaa36
31.03.2022 4 z 5

tuhle knížku jsem dlouho měla v knihovně a od doby, kdy jsem jí zkoušela přečíst, jsem se k ní nevrátila. ale díky čtenářské výzvě mě to nakoplo a musím říct, že jsem ráda, že jsem ji dočetla až do konce. každý si z tohohle díla vezme něco jiného a upřímně... ano, je to vlastně smutná kniha. je skvěle napsaná a zasazená do příběhu tak nenuceně, že si každý najde v tom to své. určitě se k ní ještě vrátím

DaNDee
29.03.2022 1 z 5

Tak zase klid. Všemi opěvované zvěsti o tom, že "Malýho Prince můžeš číst každý rok a odneseš si z toho něco jinýho" se opravdu, ale opravdu nenaplnily.

Kira283
29.03.2022 5 z 5

Asi by se někdo ve školství měl zamyslet a přehodnotit osnovy. Dítě na základní škole nemá šanci tomuto skvostnému příběhu porozumět.

Malého prince jsem četla jako malá holka na malém gymplu, jak jsme osmiletému gymnáziu říkali. Příběh mě nezaujal, jen jsem si odškrtla další položku ze seznamu povinné četby.

O 20 let později jsem se rozhodla si Malého prince přečíst znovu, abych přišla na kouzlo tohoto příběhu. Aby člověk pochopil smysl toho, co nám Malý prince chce svým vyprávěním říct, musí si něco odžít.

Je to příběh plný nevinnosti, moudrosti a laskavosti. Po tolika letech, kdy jsem se ke knize vrátila, mě Malý princ nezklamal. Ba naopak :)

Marhulka14
29.03.2022 5 z 5

Tato kniha si ke mě našla cestu až v mých 53letech. A byl to opravdu silný zážitek.
Je to kniha laskavá a plná moudrosti. Poslouchala jsem jako audioknihu a přednes pana Viktora Preisse jen umocnil zážitek z knihy. Rozhodně doporučuji...... malým i velkým!

monngoll
28.03.2022 2 z 5

Na mňa táto kniha pôsobila depresívne. Iba som sa opäť presvedčil, že bestsellery stoja za prd.

Waldhans
22.03.2022 5 z 5

Četl jsem jen kvůli maturitě, ale byl jsem z knihy nadšený. Jedná se o velmi emotivní dílo, zároveň poučné a krátké. Doporučuji jako takovou jednohubku.

eva3992
19.03.2022 5 z 5

Kdo by neznal Malého prince. Příběh pilota letadla, který ztroskotá na poušti a seznámí se s Malým princem, který po něm chce, aby mu nakreslil beránka. Díky pilotovi a Malému princi hledáme životní moudrosti, a to takovou formou, že to zaujme malé i velké čtenáře.

Po letech jsem se vrátila k této knížce, a to hlavně proto, že v televizi běžela inscenace Malého prince s Janem Cinou v hlavní roli. Chtěla jsem si tak příběh připomenout dřív, než se na ni podívám. A byla jsem za to moc ráda. Knížka je prostě úžasná a pro mě velká srdeční záležitost. Při čtení této knížky se vždy musím „smutně usmívat“, takové to poznání pravdy o světě a životě, které není vždy veselé, ale je to úžasně podané.

Spousta životních mouder a pravd, které nás můžou motivovat, abychom některé věci dělali lépe a abychom se na svět kolem sebe lépe dívali. Spoustu věcí, jako dospěláci, přehlížíme a nevnímáme. Je fajn se na svět podívat zase jednou dětskýma očima.

Tato kniha je pro čtenáře v každém věku. Každý si tu najde to, co je pro něj důležité a zajímavé. A rozhodně je to kniha, ke které se v životě zas a znovu vracím a věřím, že ani tentokrát jsem ji nečetla naposledy.

raty
16.03.2022 5 z 5

Myslím, že i lidé, kteří tuto knihu nikdy nečetli, znají alespoň jeden citát z textu.
A souhlasím s názory v komentářích, že při každém opakovaném čtení se dá ve vyprávění najít něco nového.
Srdcová záležitost.

pivonka_1
14.03.2022 5 z 5

Tak jsem ve svých 38 letech konečně dala Malého prince. Poslouchala jsem ho jako audioknihu a úplně jsem si ho zamilovala. Jsem důkazem toho, že je to kniha pro všechny věkové kategorie. V té knížce je tolik pravdy podané tím nejčistším způsobem v podobě vyprávění Malého prince... Knížku si musím za nějaký čas přečíst znovu.

karolina_kop
13.03.2022 5 z 5

Malý princ je pro mě srdcovka. Poprvé jsem ho četla až na střední v rámci maturitní četby, ale zamilovala jsem si ho. Po každém čtení v něm najdu něco nového a krásného. Doporučuji všem, kteří v sobě stále nosí zvídavé dítě s nekonečnou fantazií.

Tyn_a
07.03.2022 4 z 5

Četbě Malého prince jsem se, ani nevím proč, dlouhé roky bránila. Teď vím jaká to byla škoda.

Příběh mě chytl za srdce, až jsem se divila "kolik" toho v sobě obsahuje a kolik toho dokáže tak malý výtisk "říct".

Moc pěkné, k zamyšlení hodné dílo, které převážně pochopí lidé, kteří jsou uvnitř ještě, alespoň z části, děti. Je to krásná součást našeho já a osobně bych o ni nechtěla nikdy přijít.

"Ať se jedná o dům, o hvězdy nebo o poušť, co tvoří jejich krásu je neviditelné."

Iris30
07.03.2022 5 z 5

Malého prince jsem četla kdysi, ale teď mi dala mnohem víc až jako dospělá jsem pochopila smysl knihy a přistihla se, jak souhlasím nahlas s myšlenkami, které byly napsány.

goergina
05.03.2022 5 z 5

Knihu jsem dostala jako malá a četla jí mockrát. Teď jsem ji našla a přečetla ji znovu. Srdcová záležitost. Jak pravdivé a výstižné. Povinná četba.

nemer
26.02.2022

Náhled na tuto knihu změní to, když si uvědomíte, jak silně je v ní mj. obsažen aspekt narcistické poruchy osobnosti. K tématu doporučuji na youtube kanál nebo knihy prof. Vaknina, který tuto tematiku přibližuje mnohdy velmi poeticky (a občas i drasticky) prostřednictvím literatury.