Man Plus
Frederik George Pohl Jr.
Man Plus je vzrušující vize budoucího člověka, který je více stroj než krev a maso. Man Plus je poslední zoufalý plán na záchranu lidstva a odvrácení hrozivé předpovědi vládního počítače. Man Plus je poutavá novela Frederika Pohla o možné budoucnosti, kdy se člověk musí biologicky modifikovat, aby přežil na cizích planetách, předtím, než sám zničí Zemi.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1994 , NávratOriginální název:
Man Plus, 1976
více info...
Přidat komentář
Už som mala chuť na dobré scifíčko a nesiahla som vedľa. Dobré a podnetné to bolo, len málo, čítala by som ďalej... Asi sa poobzerám po tom Schismatrixe.
Dnes již klasické SF prozkoumávající několik futuristických konceptů. Centrální myšlenkou je přeměna člověka na kyborga – napůl člověk, napůl umělý organismus, s cílem kolonizovat Mars. Tolik anotace. Vedle toho existuje druhá centrální myšlenka, skrytá a nenápadná až do samého závěru, kterou nelze rozvést bez zásadního spoileru. Je mnohem zajímavější, mnohem zásadnější a ve svém základu poněkud temná. Novela je čtivá, má spád, děj je přímočarý, nikde se moc nezdržuje, protagonista si získá čtenářovi sympatie. Za zmínku stojí náhled do emocí hrdiny při přeměně, jeho úvahy, starosti a radosti. Některé scény jsou vysloveně vtipné, například rozhovor s otrávenou feministkou, skoro se divím, že kniha dnes není na indexu. Vývoj kyborga je z dnešního pohledu možná překonaný, technická úroveň odpovídá vizím sedmdesátých let minulého století, přesto je kniha po právu zařazena do nesmrtelné edice „SF Masterworks“. Fandové Science Fiction by rozhodně neměli minout.
Jestli vám úvahy o etičnosti nanášení barevného laku na nehty (ve smyslu drastické proměny vzhledu) navozují úzkostné stavy, pak vězte, že Man plus nebude čtivem pro vás; Pohl v něm totiž lidské tělo vrací zpět na řeznický ponk, kde hezky z gruntu přeroubuje vše, co s námi ten vousatý kmet na obláčku zamýšlel, a de facto tak širší veřejnosti předestírá problematiku transhumanismu, jíž se o deset let později ve Schismatrixu tak jiskrně chopí Bruce Sterling.
Mno, a když už jsme u Sterlinga, tak nelze přejít ani luxusně zabalený dáreček samotného závěru, který (SPOILER) zcela evidentě předznamenává i Gibsonova Neuromancera. (KONEC SPOILERU)
Zkrátka a dobře; jestli hledáte centrální HUB kyberpunku, nehledejte. Je totiž tady!...nebo v lišejníku, když na to přijde.
5 zdrojových *****
Pohl má stylistický talent, ale z daného tématu se dalo vytěžit více. Si myslim. V podstatě je to taková nedotažená jednohubka, která v závěru stáčí pozornost jinam, aby ze své nedotaženosti vybruslila. Osobně mě dráždila nadměrná sexualizace příběhu (co může člověk čekat od pětkrát ženatého spisovatele?) a schizofrenně napsaná postava jezuity Kaymana, který není jenom špatný kněz (což by mi nevadilo), ale bludně uvažující kněz (což už mi vadí, protože to jen svědčí o Pohlově diletantismu).
A na okraj: Laser-books by měli zvážit kontrakt s některými překladately, popř. zaplatit korektora. Lze-li v textu rozpoznat podobu anglického originálu, který by se dal a měl přeložit více česky, kazí to dojem nejen z knihy, ale i z nakladatelství. Jako třešnička na dortu pak působí všudypřítomný vokativ od jména Roger: Rogu!
Bajecna a originalni knizka! Je v ni jak humanismus, tak pozoruhodna predpoved technickeho vyvoje lidstva. Frederik Pohl me ohromil a uz se tesim na precteni dalsi knihy!
Zajímavá jednohubka, kterou z průměrnosti vytrhuje až závěr (pokud si odmyslíme brilanci se kterou je to napsané). Přesto nejsem zklamán, F. Pohl nám předkládá hezky čtivou novelu.
Veskrze komorní sci-fi se zajímavým námětem, které celkem slušně zapadá do vesmíru Schismatrixu.
Přišlo mě to jako prequel ke Sterlingově sáze.
Žádný hektický děj se nekoná, spíše jde o duševní pochody člověka, kterému z lidství mnoho nezbude.
Na závěr přichází překvapení, které psychologickou sci-fi přesouvá do kyberpunku.
Příjemné a k zamyšlení vybízející čtení na jeden večer.
Skvělá studie (ach ano, více než cokoliv jiného připomíná studii) proměny člověka ve stroj, jeho postupné odcizení se od společnosti a dokonce i zhnusení sebe samotného, toho co se z něj stalo. Do toho postupně se horšící situace ve světě i jeho vztahu a vztazích s okolím, podivná cesta vesmírem a tak.
Nevýhodami pak je tendence autora trochu se zakecávat a také kniha docela zestárla za těch 45 let (ale ne moc).
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2004 | Gateway |
1987 | Obchodníci s vesmírem |
1995 | Svět na konci času |
2004 | Za modrým horizontem událostí |
2006 | Cesta na Gateway |
(SPOILER) Jedno z příjemných překvapení, které jsem po zklamání ze série Gateway opravdu nečekal. Frederik Pohl si v téhle knize opravdu mistrně hraje se čtenářovými očekáváním. Příběh se tváří, že se každou chvíli vydá úplně jinou cestou. Po prvních stránkách čekáte obyčejnou vyvražďovačku, ale ne. Umře jen jedna postava. Pak čekáte špionáž, ale taky. Postupně se zintenzivňuje zvláštní dojem ze zvláštní vyprávěcí situace, která se nakonec ukáže jako klíčová. Opravdu mistrný literární kousek. Literatura v pravém slova smyslu, i když to sci- už dost zastaralo, to fi- fiction pořád stojí za to. Doporučuju.