Maria Montessori: Učiteľka novej doby
Laura Baldini (p)
Laura Baldini vám v románovej podobe predstaví Učiteľku novej doby. Predstaví vám húževnatú dámu, ktorej inteligencia a odhodlanie ju vyniesli medzi lekársku špičku v danom obore. Predstaví vám jemnú a srdečnú dámu, ktorá sa pri pohľade na údajne psychicky choré deti rozhodne s nimi začať pracovať, čo spustí lavínu prekvapenia u jej kolegov, najmä keď jej prístup prináša neočakávané výsledky. Práca s deťmi odštartuje jej kariéru, avšak láska ku kolegovi ju postaví pred najťažšiu životnú voľbu, a tak pre dobro svojich detí urobila najťažšie rozhodnutie svojho života.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2022 , NoxiOriginální název:
Lehrerin einer neuen Zeit, 2020
více info...
Přidat komentář
...o pedagogice něco málo vím, ale o Marii vím až teď. Zajímavé čtení o tom, jak se prosadila mezi mužským pokolením. Alespoň něco se jsem se dozvěděla. Trochu jsem čekala, že, že informace o jejích praktikách budou více podrobné.
Životopisný román jednej veľmi zaujímavej osoby, o ktorej učení počúvame v súčasnosti veľa, ale o nej samotnej som nevedela takmer vôbec nič. Na tento príbeh som sa veľmi tešila, ale žiaľ očakávania sa nenaplnili. Z môjho pohľadu ide o jednu z najodfláknutejších kníh vôbec. Písané povrchne, nezaujímavo, bez emócie a čerešničkou na torte bol samotný preklad so záplavou gramatických chýb. Za mňa jedno veľké sklamanie.
O knihe som sa dozvedela vďaka ČV a neľutujem. Zaujímavý príbeh o prvej talianskej lekárke, žene ktorá prerazila v mužskom svete. Doporučujem
Na knihu o této významné ženě jsem se těšila. Věděla jsem, že to byla lékařka a zakladatelka Montesorri pedagogiky. Příběh mě nezklamal, udělala jsem si ucelený obrázek o jejím životě, práci, rodině. Kniha se mi četla hezky. Přiznám se, že konec příběhu mě nepatrně zaskočil , bylo mi líto, že se Marie nakonec svého vlastního dítěte musela vzdát , aby se mohla věnovat dětem, které ji potřebovaly a musela volit...
(SPOILER) O Marii Montessori jsem doposud věděla toliko, že to byla nějaká paní z přelomu 19. a 20. století (tedy kromě letmé znalosti pedagogické metody po ní pojmenované). Jaké bylo moje překvapení, že Maria byla lékařka - a ještě navíc první lékařka v Itálii! První část knihy, kdy se Maria horko těžko protlouká mužským světem lékařské fakulty (a vše zvládne jen díky svému odhodlání a tomu, že je jednoduše daleko lepší, motivovanější a chytřejší studentkou než všichni její mužští kolegové dohromady), se mi líbila o poznání více než druhá část, kdy již mezinárodně proslulá dottoressa Maria cestuje po Evropě a všichni jsou z ní paf. Celkově ale nemůžu hodnotit jinak než 5/5, lepší biografický román jsem ještě nečetla - slupla jsem ho jako malinu a už si brousím zuby na autorčina další díla.
Já se tedy musím přiznat, že jsem o Marii Montessori před čtením této knihy nevěděla. Nicméně teď jsem to napravila :) Příběh se četl dobře, mně jako milovníka historie se hlavně líbil popis prostředí Říma 19. století a poměry v něm. Trošku mě na konci iritoval postoj Marie k vlastnímu těhotenství a lehce sobecké svalování viny na své okolí, ale i přes to bych knihu určitě doporučila :)
Z příběhu lze krásně vyčíst hodnoty dnešních montessori škol. Zakladatelka je velmi autemticky popsaná a Příběh je milý, silný a promítají se do něj nejen postavení ke vzdělání žen ale i tehdejší doba. Hezký se to četlo.
O pedagogice, kterou založila paní Maria Montessori, slyšel asi už každý. Ale je úplně něco jiného přečíst si knihu o této silné a obdivuhodné ženě. Její osud byl zajímavý a čtivě zpracovaný, proto hodnotím pěti hvězdami a doporučuji.
Má první kniha z edice Významné ženy a rozhodně ne poslední. V knihovně mám již připravenou Marii Curie-Skłodowskou a po dalších pokukuji. V květnu vychází Marilyn Monroe. Jedná se o skvěle napsaný beletrizovaný životopis silné ženy, která se nenechala zastrašit muži a okolím a jako první žena vystudovala lékařskou vysokou školu v Itálii. Úžasný příběh, který jsem hltala. Marii jsem moc fandila, aby to všem natřela. Ženy to v té době měly hodně těžké a jejich cílem bylo se jen dobře vdát a rodit děti.
Maria byla průkopnicí a já si říkala, zda jsme od té doby ušly dlouhou cestu? Nebo ne?
Proč se stále na ženy, které nejsou vdané a nemají děti, pohlíží skrz prsty? Kniha rozhodně vzbuzuje řadu otázek a emocí a doporučuji k přečtení všema deseti.
Příběh o Marii Montessori je velmi čtivý a rozhodně zajímavý. Marii se podařilo jako první ženě v Itálii vystudovat medicínu a následně pedagogiku. Na základě svých vědeckých výzkumů položila základy Montessori pedagogiky, jejíž principy se používají dodnes :-)
Ráda čtu o silných ženách které si ve své době vydobyly místo mezi muži.A dokázaly celému světu,že nejsou o nic horší než jejich mužský protějšek.
Patří jim za to velký dík.
Knížka formou beletrie seznamuje čtenáře s několika klíčovými roky života MM. Nechybí ani vykreslení tehdejších poměrů v Itálii i v jiných evropských zemích z pohledu na roli ženy ve společnosti.
A jak to většinou bývá. Něco velkého se zrodí z utrpení a ne jinak tomu bylo i se založením Montessori metody, která dodnes vychovává tisíce dětí po celém světě.
Na základě četby jsem si o MM dohledávala další informace.
Krásná kniha mapující začátky Marie. Krásně vykresluje tehdejší postavení žen a obecně život v Itálii. Bylo zajímavé se dozvědět, jaké to bylo být první ženou studující na lékařku. Marie se musela vzdát osobního života, aby se mohla věnovat kariéře. Zajímavé bylo i sledovat, jakým způsobem vytvořila svojí metodu, která je aktuální dodnes.
Tato kniha je právě z těch knih, kdy po jejím dočtení jdrte a zjišťujete si, co byla pravda, co fikce a zajímají Vás další informace o hlavní hrdince. Skvěle zpracované, určitě si přečtu další z knih o úspěšných ženách z naší historie.
Všichni jsme už asi slyšeli o montessori školách, výuce či pedagogice. V této knize se dozvíme, co bylo inspirací pro tvůrkyni této metody, která byla původní profesí lékařkou a první ženou, která v Itálii vystudovala medicínu.
Pro mne bylo zvláštní, jak ženy musely o svá práva na studium i kariéru tvrdě bojovat. A rozhodnutí, zda se vzdá všeho, co pracně vydobyla kvůli mateřství a rodinnému životu, se zdá neobyčejně těžké.
Nemohu zapomenout, že teprve minulý týden byl i u nás vypuštěn ze zákoníku naštěstí nedodržovaný zákon z roku 1919 o celibátu učitelek, proti kterému bojovala už Františka Plamínková.
Nemohu ani nevzpomenout osudy dvou dalších výjimečných žen, o kterých jsem četla, a které byly vrstevnicemi Marie Montessori. Jednou z nich byla Marie Curie-Sklodowska, která jako první žena studovala fyziku a chemii na Sourbonně. Měla velké štěstí na svého životního partnera, díky kterému mohla skloubit výzkum i rodinný život.
Osud druhé ženy je mnohem podobnější osudu Marie Montessori. Mileva Maric byla první studentkou fyziky na curyšské univerzitě. I ona porodila nemanželské dítě, které bylo posláno do pěstounské rodiny, a které měla se svým spolužákem a později manželem Albertem Einsteinem. I když se traduje, že právě ona přišla na teorii relativity, a pokud ne, tak se jistě na ní podílela , ale vždy se tato teorie spojuje se jménem jejího manžela.
Což dokazuje, že obavy Marie Montessori, že bude manželem upozaděná se zdají na místě.
Romantický pohľad na časť života Márie Montessoriovej. Ak by v hlavnej úlohe nebola táto osobnosť, bol by to len ďalší román pre ženy o nejakej učiteľke.
Tento príbeh ma chytil za srdce. Mária, mladá žena, ako jediná žena študuje na škole, aby sa stala lekárkou. Jej štúdium nie je jednoduché. Nikto neverí, že raz doštuduje.
Keď predsa len školu dokončí, okamžite má ponuku na miesto. A to bez rozmýšľania príjme.
Jej práca a súkromie naberajú na obrátkach.
Keď však príde na voľbu medzi rodinným šťastím a prácou, vtedy stojí pred veľkou dilemou.
Naozaj nádherný a silný príbeh. Určite vrelo môžem len a len odporúčať.
O montessori metodě slyšel snad každý, kdo má děti. Méně se už ví, jak tato metoda vznikla a kdo vůbec byla Maria Montessori.
Moc hezky se to četlo, je to opravdu zbeletrizovaná forma Mariina několik let života. Ovšem i zde můžeme najít prvky fikce (autorka na konci vše vysvětlí). Laura Baldini navíc skvěle popsala tehdejší dobu a její pravidla.
Neskutečný, jak se naše společnost proměnila. Montessori se stala první italskou lékařkou, zaváděla nové metody výchovy, ale hlavně bojovala za ženská práva v mužském světě.
Pořád přemýšlím, jestli se mi kniha líbila nebo ne. Zvolila jsem si ji k přečtení, protože jsem se chtěla dozvědět něco o známé ženě, která vnesla do pedagogiky nové principy a metody, dodnes používané. Hodně jsem se dozvěděla o počátcích její kariéry, jejím postupném přechodu od medicíny k pedagogice, o tom, jak nelehké bylo pro tehdejší ženu vydobýt si své místo ve vědeckých kruzích, či vůbec v oblastech, které tehdy přináležely pouze mužům, a také o tom jak se snažila vypořádávat se spoustou společenských předsudků, a které z dnešního pohledu jsou pro nás nepochopitelné a nepřijatelné. Pokud tedy ke knize přistupuji jako k románu o určité etapě života Marie Montessori, tak je to docela zajímavé, čtivě zpracované a kniha mě bavila. Nemůžu se však zbavit pocitu, že jsem chtěla něco víc. Jenže to asi budu muset sáhnout po knize, která není románem, nýbrž čistokrevnou biografií.
Štítky knihy
životopisné, biografické romány učitelé, učitelky lékařky osudy žen podle skutečných událostí Montessori (pedagogika) děti se zdravotním postižením
Autorovy další knížky
2021 | Maria Montessoriová: Učitelka nové doby |
2023 | Estée Lauder - sen o kráse |
2024 | Katharine Hepburnová: Zářivá hvězda Hollywoodu |
Krásný příběh, zajímavé čtení