Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217983/bmid_martan-m79-217983.jpg 5 4313 4313

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Martian, 2014

janebenesova
17.10.2015

Nikdy bych neřekla, že takový příběh může být tak uvěřitelný. Kdybych teď zadala do Googlu "Mark Watney", vůbec bych se nedivila, kdyby mi na Wikipedii vyjel dojemný životopis astronauta, který na Marsu strávil víc času, než všichni ostatní dohromady. Je to zvláštní kniha, psaná velice stroze a úsporně, vedená částečně jako lodní deník a částečně ukazující dění na Zemi (především v NASA). Je to plné matematických výpočtů (jejichž opravdovost nehodlám zpochybňovat), biologických a chemických úvah a vůbec, prostě něco, o čem bych dřív tvrdila, že mě asi tak docela bavit nebude. Ovšem když se za chemickými vzorečky skrývá úporná touha po přežití člověka, který je sám na celé planetě, zkrátka všechny ty vodíky a kyslíky nějak přežijete, protože chcete vědět, jak to s ním dopadne.

dadako
16.10.2015 4 z 5

Příběh je čtivej a chytne hned od začátku. Nejprve působí uvěřitelně, ale postupně se člověk začíná divit co vše Mark ustojí a přežije. Až tak velká shoda náhod je přeci jen těžko uvěřitelná. Konec už je uvěřitelnej jen těžko... Ještě mrknu na film. Jsem zvědavej na porovnání.

mi-380
15.10.2015 4 z 5

Kniha je proti filmu mnohem veselejší, film zase podstatně zestručnil občas zdlouhavé verneovské popisy technických postupů.
75 % (592 hodnotících, 90 %).

Karcoolka2210
15.10.2015 5 z 5

A ja dávam 5. Príbeh je neuveriteľne uveriteľný, vtipný a končí sa ... no to neprezradím (pre tých, ktorí ešte nečítali;) Aj keď miestami som sa strácala, čo sa týkalo všetkých tých vedeckých a technických opisov, najmä teda v angličtine, to bol trochu tvrdší oriešok, ale aj tak, je to vydarené dielo. AJ

kota
15.10.2015 5 z 5

uff.. po nekonečných napjatých 4 solech (ano, taky jsem začala počítat dny trošku zmateně a jsem ráda, že jsem si při cestě z domu nenasazovala motorkářskou helmu co mi visí u vchodu=přechodových dvěří) jsem na konci.. moje 3 děti si sem tam stěžovaly na hlad a že chtějí teplý čaj a jiné nepodstatné věci, o manželovi ani nemluvím, ale já holt byla na Marsu..

z mnoha hlášek pro mě nejlepší: str.284 - "Sice za sol urazím devadesát kilometrů jako vždycky, ale ke kráteru Schiaparelli se přiblížím jen o 37 km, protože Pythagoras je svině."

jana9674
15.10.2015 4 z 5

Super počtení. Jak už napsali uživatelé přede mnou, kniha Vás naprosto strhne, Watney je hodně vtipnej, je to napínavý, spousta zvratů...tohle všechno převáží trochu těch technických popisků, bez kterých by to ale taky nebylo úplně ono. Za mě super.

Gooverka
12.10.2015 4 z 5

Kniha s úžasným příběhem, stylem vyprávěním a neústavným napětím. Hltala jsem stránku od stránky a i při takovém příběhu se nepřestávala bavit. Jednu hvězdičku ubírám za trochu předvídatelný konec, který mě nijak nešokoval, ale jinak nemůžu nic vytknout.

mariva
12.10.2015 5 z 5

Knížka mě naprosto dostala, četla jsem ji jedním dechem a i když většina technických popisů byla mimo mé chápání, nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Čekala jsem, že bude dobrá, ale překonala mé očekávání a zejména závěr byl strhující.

Desi87
11.10.2015 5 z 5

Strhující, napínavé a vtipné! :-)

kachnch
11.10.2015 5 z 5

No teda!
Při každém otevření knížky jsem žila jen s Markem Watneym a jeho nepřekonatelným humorem. Knížka obsahuje tolik hlášek, u kterých jsem se opravdu od srdce zasmála. Jeho charakter i vynalézavost mě nepřestávaly překvapovat a zoufale jsem toužila po happy endu. Opravdu výborné a překvapivé čtení, jen bych možná na konci nepohrdla pár řádky o jeho návratu na Zemi.

"Připouštím, že je to smrtelně nebezpečné, ale podívej se na to takhle: letěl bych jako Iron Man!"
"Ještě zapracujeme na dalších nápadech."
"Iron Man, velitelko. Iron Man!"

yueh24
11.10.2015 3 z 5

Během čtení jsem si mnohokrát vzpomněl na Robinsona Crusoa... Nebylo to špatné, ale dost mě nudily věčné dlouhé propočty, kolik toho musí hrdina sníst, aby.. kolik musí ujet, aby... kolik musí vyrobit energie, kyslíku... a podobně. A tyto pasáže zabraly většinu knihy.

aginecka
11.10.2015 4 z 5

Nikomu život nezmění, ale spolehlivě zabaví. Lehké, čtivé, nepatetické.

zuzkys
10.10.2015 5 z 5

Nebýt momentálně filmu v kinech natočeného dle této knihy, pravděpodobně bych se k ní vůbec nedostala. Což by byla velká škoda. Úžasně čtivý příběh, nutilo mě to číst stále dál a dál pozdě do noci, i když jsem věděla, že kvůli tomu další den budu celkem nevyspalá. Skvělé hlášky, skvělá atmosféra a i když jsem od začátku tušila jak to dopadne tak za mě rozhodně doporučení k přečtení.

,,... a smrdím jako když se tchoř vysere na týden nošené ponožky"

Monicay
10.10.2015 5 z 5

Zaujala, to nepochybně. Je napsaná tak čtivě, že jsem si četla dlouho do noci, i když každou chvíli vstávám, abych nakrmila mimčo... než jsem dočetla, vyhrávala tahle kniha i nad potřebou spánku. Strašně jsem se chtěla dostat na konec, abych se dozvěděla, jak to celé skončí. Na konci mě překvapilo, jak dlouhou dobu na Marsu Mark strávil - během čtení jsem si moc nevšímala plynutí času, jelikož se zdálo, že má hlavní hrdina pořád spoustu věcí na práci, takže není prostor na nějaké deprese.

janule5792
08.10.2015 5 z 5

,,Jestli to přežiju, budu lidem vykládat, že jsem chcal raketové palivo."
Já jsem chcala smíchy.

Kamil2
08.10.2015 5 z 5

Kniha která se mi zaryla pod kůži, přečtena jedním dechem. Tomu chlapovi v marťanské pustině jsem fandil víc než národnímu týmu na mistrovství světa.

alef
07.10.2015 3 z 5

Sci-fi, která až zas takovou sci-fi není ... v tomto příběhu není v podstatě nic, co bychom si za pár let neuměli představit, že by se mohlo stát .. a to je to, co se mi na tomto příběhu líbilo.

Ano, je pravda, že Mark byl trochu takový MacGayver, ale na druhou stranu, kdo jiný by takový měl být, než kosmonaut vybraný do takové mise, ... ti, kdo vybírali , zřejmě vybrali správně :-) ... a v kontextu tohoto příběhu je reálné a uvěřitelné, že náš hrdina je člověk inteligentní a vtipný, fyzicky i psychicky odolný ...prostě sympaťák a tak i já držela palce :-).

Jezinka107
07.10.2015

Knížka je vtipná a čtivá - občas jsem přeskočila odstavec plný technických detailů, abych o něm ale vzápětí začala přemýšlet - šlo by to vůbec?:_)
Film jsem si dopřála ve 3D a musím říct, že nezklamala známá pravda - nechoď na film pokud znáš knihu. Film vynechal některé pasáže - to asi jinak nejde - na které jsem se vyloženě těšila a rozhodně mnou v žádném slova smyslu neotřásly výkony herců . Potom co člověk vydrží 20 minut upoutávek na většinou otřesné fantas filmy, v klidu se pak usadí ukolébán příjemnou barvou Marsu, exteriéry, Markovým vtipem a nezdolností a snad i pocitem sounáležitosti lidstva a to je možná to nejdůležitější.

vajglik
06.10.2015 5 z 5

Opravdu zajímavá knížka. Četla se mi dobře. Ani mi nepřišlo, že by tam byla hluchá místa. Neskutečně jsem si užíval okamžiky Markova improvizování, kdy jen z několika málo věcí dokázal udělat něco neskutečného - takový marsovský MacGayver! A posledních cca 30 stránek? Nemohl jsem se od knížky odtrhnout a sám jsem se přichytil při tom, že všem neskutečně držím palce a se všemi stejně trpím. To už se mi dlouho u žádné jiné knihy nestalo...

tynkaiscrazy
06.10.2015 5 z 5

Skvěle zpracováno!
Čelist mi spadla až někam k podlaze, když jsem četla, co všechno musel autor vystudovat a jak skvěle si dokázal poradit s otázkou přežití na Marsu.

Když píši 'skvěle zpracováno', myslím tím opravdu skvěle. Mark Watney byl milý chlapík, dokonce mě značně mrzelo, že jsem ho musela opustit, když jsem Marťana dočetla. Jeho humor dával knize ten správný směr, jeho důvtip a smysl pro improvizaci, jeho inteligence! Nad tím vším mi zůstával rozum stát. Bylo by štěstí potkat takového člověka v reálném životě.

,,Moje konverzace s NASA ohledně recyklátoru vody byla nudná a plná technických detailů. Proto vám ji shrnu:
Já:'Očividně se něco ucpalo. Co kdybych to rozebral a podíval se na vnitřní potrubí?'
NASA:'Ne. Posereš to a umřeš.'
A tak jsem to rozebral."

Co se stylu psaní týče, kniha se četla nesmírně dobře. Autor nás zahrnoval podrobnými postupy, podle kterých se Mark řídil a díky kterým přežil. Jak je níže psáno, opravdu s podivem, že Andy Weir neprošel něčím podobným, až tolik je jeho psaní věrohodné.

Film je bohužel drobným zklamáním. Tvůrci vynechali několik podstatných částí a kompletně překonali konec, aby z filmu vytěžili co nejvíce akce, čímž dosáhli jen závěru přitaženého za vlasy.