Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217983/bmid_martan-m79-217983.jpg 5 4313 4313

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Martian, 2014

Hubert
05.10.2015

super knížka! přečetl jsem ji za dva soly :D
lepší knihu by jste hledali těžko!!

olle3
05.10.2015 5 z 5

Těžko uvěřit, že autor není astronautem - natolik je román přesvědčivý. Přečteno za tři dny, nešlo se od toho odpoutat. Jsem ještě zvědavý, jak si s tím poradí ve filmu.

anickalysano
04.10.2015 5 z 5

Strašně mě to bavilo a užívala jsem si to. Bavilo by mě to i kdyby Mark nebyl astronaut uvíznutý na Marsu, ale třeba opravdu ten farmář z amerického středozápadu, co musí každý den na pole. Je to totiž tak pěkně a sympatický napsaná postava, že by fungovala v každém prostředí. Přijde mi, že tahle knížka mě svým přístupem, humorem, celkovým poselstvím, nakopla možná víc, než řachandy od Jonase Jonassona.
Strašně se mi líbilo, že knihu nezatěžovaly vzpomínky na maminku, tatínka, dětství tam a tam, milovanou ženu zanechanou doma blabla. Bylo to strašně osvěžující, nemuset se protloukat takovýmle emočním balastem.

Torgal
04.10.2015 4 z 5

Nepamätám sa, kedy som sa naposledy tak bavil čítaním knihy. Mark Watney je obrovský sympaťák a hoci to miestami s tým podrobným vysvetľovaním technických postupov trochu preháňal, držal som mu palce ako už dávno nikomu. Z celej knihy sála pozitívna energia, keď sa celé ľudstvo spojí pre záchranu jedného človeka bojujúceho o prežitie na inej planéte ako novodobý Robinson Crusoe. V záverečnej tretine už začala kniha skĺzať do repetetívnosti, ale strhujúce finále všetko zachránilo. Prečo teda nedávam plných päť hviezd? Asi kvôli podvedomému dojmu, že sa jedná len o ľahkú literatúru "do vlaku". Inak je to veľmi zábavná, napínavá, ale i poučná kniha, ktorú doporučujem prečítať každému fanúšikovi chytrej sci-fi. 8+/10

SedllY
04.10.2015 4 z 5

Je to dost dobré, ale zase nějaký zázrak to není.. :)
4/5 :)

magnolia
02.10.2015 5 z 5

Syn(22) - nadšený! Doporučuje. (Možná se do ní taky někdy pustím a zatím odolám filmu.)

Tazz1
02.10.2015 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechem, bavil jsem se nádherně. Možná trochu nezáživné čtivo pro někoho kdo zrovna není fanda scifi, ale já byl nadšen.
Včera shlédnut také film a rovněž doporučuji. Byť samozřejmě není tak komplexní jako kniha.

ji7967
30.09.2015 4 z 5

Výborná kniha, naprosto geniálně napsaná. Klobouk dolů nad inteligencí a propracovaností. Hlavní hrdina je od začátku sympaťák, který si umí poradit v každé situaci..natož pak na Marsu. Zpočátku jsem bojovala s technickými popisy, ale v podstatě o to v té knize jde..a když to člověk přijme, je to zábavné, zajímavé a inteligentní. Navíc humor hlavního hrdiny je fakt výtečný. Těším se na film. Knížka pro mě sice není top (ve smyslu, že bych se k ní musela stále vracet), ale výborná bezesporu je.

Pips
29.09.2015 5 z 5

Knížku jsem si náramně užil. Děkuji Vám, pane Weire!

Terry11
29.09.2015 4 z 5

"Venkate, řekněte vyšetřovací komisi, že ten svůj hon na čarodějnice musí udělat beze mne. I když se nakonec pokusí hodit vinu na velitelku Lewisovou, jak je jasné od samého počátku, už nyní vám říkám, že to veřejně odsoudím. A nepochybuji, že přesně stejně se zachová zbytek posádky. A kromě toho jim řekněte, že všechny jejich matky jsou od první do poslední děvky. P.S. I sestry."

Mým nejoblíbenějším astronautem byla vždycky Ripley, alias Sigourney Weaver. Ne že by se přečtením Marťana měla o své místo bát, to ne, ale že byl robinsovsky podaný Mark vtipný a sympatický mladý muž, to mu upřít nemohu. Žádné - zůstal jsem tu sám (fňuk), proč zrovna já (fňuk), zas ty hnusný brambory (fňuk fňuk). Jen jsem postrádala aspoň nějakou zmínku o jeho citovém životě.
Humanisticky zaměřený čtenář jako já buď u takové sci-fi musí desítky stran přeskakovat, nebo se knihou prokousávat, aniž řádně všem těm technickým věcem porozumí. Líbilo se mi, že kromě deníkových záznamů a pasáží ze Země použil autor i er-formu, aby si čtenář vychutnal určité části Markovy anabáze i bez jeho optimistického pohledu. Jsem zvědavá, jak se s tím Ridley Scott popere.

adela3128
24.09.2015 5 z 5

Boží. V metru jsem se u toho nahlas pochechtávala, třásla napětím a brečela jak želva.
Pirate-ninjas made my day.

KacenkaS
24.09.2015 5 z 5

Mark Watney je borec. Když si pomyslím, že já bych nepřežila ani týden sama doma a on byl na Marsu víc jak rok... Můj hrdina.
Sice jsme moc nerozumněla těm chemickým blábolům, ale bez toho by to nebylo ono.
A ten jeho optimismus bych chtěla mít.
Hrozně moc se mi líbily ty části, jak mu celý svět drží palce, jak celý svět doufá... .
I já doufám, že film zase nezkazí a stále přemýšlím nad tím, jak může Aquaman ovládat velryby, i když jsou savci :D .

Hella
21.09.2015 3 z 5

Naprostý souhlas s Aajuska.... ! S každým slovem a každou připomínkou lze jen a jen souhlasit.

ZdivocelaReny
18.09.2015 4 z 5

Musím se přiznat, že při čtení Marťana se ve mě přely dva přístupy ke knize - na jednu stranu mě hrozně moc bavil ironický a vtipný pohled na svět hlavního hrdiny (už první věta knihy, "Jsem v hajzlu" mě dostala) a celkový styl jeho deníkových zápisů. Na tu druhou jsem ale knihu četla dost dlouhou dobu a necítila to správné zapálení do četby. Takže nevím...
Je pravda, že na čtivosti knize ubírají časté technické popisy toho, co Mark musí vymyslet a zrealizovat kvůli přežití na Marsu - je to však naprosto logické a na místě, takže to chápu. Je to spíš můj problém, že zkrátka nejsem technický typ (stejně jako mnoho dalších čtenářů, jak tak čtu reakce níže). Ve většině případů jsem vůbec netušila, o čem je řeč. Autor na to zřejmě myslel, když se Mark vykašlal na "killowathodinu za sol" (nebo něco takového, čert ví, jak to bylo správně) a říkal jí "pirát-nindža". V záplavě technických řečí to vykouzlilo úsměv na tváři.
Teď si tak říkám, že čtení knihy bylo zvláštně zdlouhavé, ale nikoli nudné... nebyl právě takový pro Marka pobyt na Marsu?
Největším plusem knihy je určitě Markova osobnost a způsob, jakým A. Weir popisuje jeho myšlenky. Nevím sice, jestli by si v takové situaci dokázal člověk dělat starost z toho "Jak může aqua-man ovládat velryby, když jsou to savci.", ale kdo ví. Lidská mysl je zvláštní...
PS: Lewisovou a její zálibu v disku chápu! Co proti němu sakra máš, Watney? :-D :-D :-D

aajuska
15.09.2015 5 z 5

Skvělý, na to, do jaké situace se hrdina dostal, vtipné a s nadhledem. Občas sice trochu moc fyzikálních, chemických, technických a vědeckých detailů, ale tady to má smysl. Jsem zvědavá na filmové zpracování, ale nevěřím, že to může fungovat bez deníkové formy a trochu se bojím, že to na plátně sklouzne k patetickemu hrdinskému dojaku, čemuž se právě předloha úspěšně vyhýbá.

Cashmere.Cat
15.09.2015 5 z 5

Přesně takto má bestseller vypadat! Byla jsem schopna odložit všechno a na 2-3 hodiny jsem se stala členem posádky Ares III a společník Marka Watneyho při jeho Journey po Marsu.Marťana jsem četla 10 dní a jsem rozhodnuta si ji přečíst ještě několikrát.Ani jsem nečekala,že mě takhle chytne děj (moc na takovéhle žánry nejsem).Mark má opravdu dobrý smysl pro humor - v jednu chvíli překypuje optimismem a v druhé by jsi to nejradši hodil (a pokud nechápete ironii,tak jste celkem v háji).Celkem by mě zajímalo,co se stalo,když dorazil na Zem?
By The Way - ty technicko-technologicko-chemické výpočty byly sice detailní ale celkem jsem se při tom i něco naučila (třeba jak sázet brambory na Marsu) a většině jsem rozuměla,ale můj závěr zůstává stejný - Stejnak bych na Marsu nepřežila ani den.
Podle traileru soudím,že film mě porazí stejně jako kniha

Petruse21
14.09.2015 4 z 5

Chytlavá záležitost, takhle si představuju bestseller. Jediné, co bych trochu vytkla je to, že jsme se málo dozvěděli o Markově soukromém životě - jak žil na Zemi, s kým, co ho vedlo ke studiu strojního inženýrství a botaniky a jak se na základě tohoto dostal na Mars apod.

TeaPeter
10.09.2015 4 z 5

Kniha byla zajímavá, ale občas se dej rozplizával a zadrhával. Prostě taková sci-fi pohádka. Doufejme, že filmové zpracování hluchá mista překoná.

Dejvid
10.09.2015 3 z 5

Naprostý souhlas s názory, že kniha obsahuje zbytečně moc detailního technického, technologického a chemického popisu všeho, s čím se musí Mark vypořádat. Tyto části se mi nečetly dobře a postupně už jsem je nějak i přestával vnímat. Jinak se mi kniha líbila, jemný humor knihu trochu okořenil. Jsem zvědavý na film, na "druhou Gravitaci" :)

adorjas
06.09.2015 3 z 5

Ľahký príbeh, skvelo sa pri ňom uvoľníte a zvládnete za jedno popoludnie. Ideálna na cesty a dovolenky.