Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532599/bmid_martan-65d54a0c02980.png 5 4325 4325

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o život. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

The Martian, 2014

Interpreti: Jan Vondráček , Jan Zadražil

simix001
10.01.2016 5 z 5

Filmovou verzi jsem viděla jako první a neskutečně mě nadchla. Krátce potom jsem si koupila knihu a ta nezklamala. Četla jsem ji sice pomaleji, kvůli všem fyzikálním, chemickým, matematickým a kdoví jakým pojmům, ale s tím byl menší a menší problém.
Knihu řadím do kategorie "uvěřitelné sci-fi", poutavé, zajímavé a napínavé (ano, napínavé potom, co jsem viděla film).
Navíc mě donutila přemýšlet, jak bych asi dopadla já, kdybych skončila na Marsu... Hm, dobře asi ne na Marsu, ale řekněme v podobné situaci. Všechna čest Marku Watney, já bych se dožila tak Solu 5 (možná Solu 10, když bych měla velké štěstí).

chlo0opek
09.01.2016 5 z 5

Tahle kniha měla všechny předpoklady totálně nezáživné záležitosti. Osamělý kosmonaut někde sám v pustém vesmíru přemísťující se z místa A do místa B a vyjde to na celý román? No to snad ne? Ale tenhle pocit skončí brzy poté, co příběh začne... Člověk prožívá každý úspěch či neúspěch Marka, fandí mu a než se naděje, je skoro na konci knihy. Jak z tak mála udělat něco tak zajímavého, to se jen tak nevidí...

R.E.M.
09.01.2016 4 z 5

Napsat poutavou a svižnou knihu, téměř výhradně formou deníku, není nic snadného. Tady se to autorovi povedlo. Kniha si mě získala už prvními větami. Pobavilo mě úvodní stručné, sofistikované a skoro eufemistické zhodnocení dramatické situace. Dobrodružné vyprávění, odlehčené příjemným sarkasmem a ironií. A navíc, hlavní postava novodobého trosečníka je sympaťák s nadhledem a smyslem pro humor. Držela jsem Markovi palce, a to nejen kvůli tomu, že, stejně jako já, miluje brambory.

Jacob123
08.01.2016 4 z 5

Výborné sci-fi, až sem místy docela věřil, že by to mohla být i realita :). Ten ne-zcela spisovný jazyk dělal knížku trochu zábavnější. Matematické pasáže s počítáním čtverečních metrů a spalování kalorií docela otravné, ale i tak stál konec za to.

Clarins
07.01.2016 1 z 5

Knížka mě vůbec nezaujala, prala jsem se s ní a do konce jí ani nedočetla.

technolog
07.01.2016 4 z 5

Velmi dobre napsáno. Sem tam bylo dost technických úseků, ale na příběhu to nic neubralo. Natočený film se docela podobal knize až na mírné přepracování nakonec.

biki
05.01.2016 5 z 5

Nejlepší sci-fi od dob Enderovy hry.

Monique07
05.01.2016 2 z 5

Pro mě to bylo velké zklamání. Na jedné straně mi vadila přílišná odbornost, která zaplňovala stránku za stránkou, na straně druhé plytkost a povrchnost. O hlavním hrdinovi jsem nic nevěděla a v podstatě mi byl jeho osud ukradený (především v prních třech čtvrtinách knihy). Vůbec jsem nenahlédla do jeho myšlenek (kromě technického přemýšlení a to jsme zase u té odbornosti). Osudy a vztahy ostatních zůčastněných mi přijdou taky velmi málo propracované. Trochu (nebo spíše více?) hloubky by určitě neuškodilo.

jan.svancara
05.01.2016 5 z 5

Byl jsem překvapený, jak moc mě ta knížka bavila. Je tam spousta těžko srozumitelných technických detailů a postavy jsou vesměs ploché a nepropracované. Ale téma samo o sobě napínavé nadto zpracované s takovou přesností udělá svoje.

Tynyton
05.01.2016 5 z 5

Velmi poutavé čtení napsané velmi duchaplným způsobem, které chytne a nepustí. Stále žasnu nad brilantním humorem hlavního hrdiny. Málokdy se o knížky směji nahlas, ale to se Marťanovi povedlo.

Coleator
05.01.2016 5 z 5

Marťana jsem četl pár dní před premiérou filmu, protože jsem si říkal, že určitě bude lepší nejdřív přečíst knížku... Knížka je skvělá, smál jsem se skoro pořád - tenhle styl humoru mám vážně rád... Podle mě pobaví i ty, co by jinak po sci-fi nikde nesáhli, protože já třeba tohle ani tak za sci-fi nepovažuju... Jediné, co bych vytkl - knížka byla strašně krátká... :)

Hana_Marie
05.01.2016 3 z 5

Výpočtové a technické pasáže byly nudnější (navíc mi přišlo, že nikdy nepočítal s žádnými odchylkami či ztrátami), ale věřím, že technicky založeným lidem se právě tohle mohlo líbit.

martin_hov
05.01.2016 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, ake som doteraz čítal.

ninive
04.01.2016 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba. Některé hlášky z knih jsou nezapomenutelné. Každopádně jsem ráda, že jsem první viděla film (možná jsem jediná), protože díky mé neznalosti, bych si některé věci z knížky hodně těžko představovala. Knížku doporučuju všem, je úžasná a určitě si ji ještě párkrát přečtu.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby Andy napsal druhý díl, který by se třeba jmenoval Pozemšťan :) Mark je skvělá postava.

ajucha
04.01.2016 4 z 5

Další ježíškův příspěvek. Kniha se jen hemží odbornými výrazy a výpočty, které mě dost nudily. Naopak některé hlášky hlavního hrdiny byly velice vtipné, něco podobného bych v technicky zabarveném sci-fi nečekala. Samotné prostředí vesmírných stanic je popsané velmi věrně, autor ví velmi dobře, o čem píše. Děj se řítí kupředu a nenechá čtenáře oddechnout. Nebýt těch nudných pasáží, které jsem v závěru dokonce přeskakovala, bych dala plný počet.

miloslav0399
03.01.2016 4 z 5

Zajímavá a svým způsobem výjimečná kniha. Celý děj je naprosto lineární, toho, kdo má rád překvapivé zvraty, odbočky a nečekaná rozuzlení, nepotěší. Na začátku je řečeno, co a proč je v plánu, a pak už se jen plán plní. Díky atraktivnímu prostředí a fyzikálně-chemickému pozadí to ale kupodivu vůbec nevadí. Další zvláštností je naprostá absence byť jen nepatrně záporné postavy. Kniha určitě stojí za přečtení, i když si nejsem jist, že by všechno fungovalo, tak jak autor vymyslel :-)

Monikafafe
03.01.2016 5 z 5

Super kniha, nejlepší dárek pod stromečkem a za týden přečteno. Nevadily mi věci kolem botaniky, chemie, fyziky atd. Naopak jsem se na to těšila a nebyla to jenom samá romantika. Musela jsem to číst furt, kdykoliv a kdekoliv. I film by dobrý, velmi dobrý, ale kniha ještě lepší a mnohem víc vtipů a i více detailů, přesně můj typ humoru.

WexxAr-ka
02.01.2016 5 z 5

Skvělá, skvělá, skvělá! :) Nikdy bych neřekla, že by mě taková kniha mohla nadchnout, je skvěle psaná, vtipy jsou trefné (někdy jsem si připadala jako blázen, když jsem četla například ve vlaku :D). Kam se hrabe nějaký film! :) Opravdu mě štve, že ve filmu jsou některé věci překroucené a nelogické, kniha je vymakaná :)

wildavk
01.01.2016 5 z 5

Kniha Marťan je hodně čtivá. Takový moderní Robinson Crusoe. Prečetl jsem tuto knihu velmi rychle a pujčil a doporučil známým. Možná někomu může vadit spoustu technických popisů. A trochu přehnaný konec.

NeznámáL
31.12.2015 5 z 5

Tak dlouho jsem čekala na Vánoce, až pod stromečkem najdu Marťana. Konečně jsem se dočkala a bohužel mám po čtyřech dnech dočteno.
Čekala jsem od této knihy určité kvality, nakonec bylo vše nad mé očekávání! Tolik vtipu a napětí jsem na jednom místě ještě nezažila.
Pro mě kniha roku 2015. Vůbec mi nevadily technické žvásty, ba naopak, aspoň jsem ss něčemu přiučila.